V pravém horním rohu České školy, v tzv. navigační liště, přibyla položka „RSS“. Mnozí z čtenářů již jistě vědí, k čemu je dobrá. Těm ostatním poradíme alternativní a pohodlný způsob, jak pravidelně číst Českou školu i jiné magazíny. Ne náhodou jsou RSS čtečky stále oblíbenější výbavou počítačů.
Více o RSS si můžete přečíst v dnešním článku od Jana Wagnera. V tomto úvodním vám stručně poradíme, jak RSS prakticky využívat.
K čemu je to dobré
Existuje řada různých programů pro práci s RSS, zde si ukážeme jednoduchý FeedReader. Jde o program, který v pravidelných intervalech zkoumá, co se změnilo na webech, které jste do něj zadali – např. Českou školu, ale i jakékoli jiné internetové magazíny poskytující RSS (dnes už je jich mnoho, viz zmíněný článek J. W.).
Kdykoli na některém z nich přibude nový článek, FeedReader vám to oznámí a umožní vám, abyste si příslušný článek přečetli, pokud vás zaujme jeho titulek a anotace. Ušetříte si tak čas prohledáváním oblíbených stránek, zda na nich nepřibylo něco nového. Důležité také je, že při kontrole se přenáší jen velmi malé množství dat
Prakticky: Když např. Česká škola publikuje nový článek, na chvíli se v malém okně u systémové lišty objeví titulek tohoto článku a v liště se začne točit ikonka programu FeadReader:
Stačí na ni klepnout a otevře se okno FeedReaderu, v němž je přehled aktuálních článků (tučným písmem vámi nečtené). Jednotlivé články si můžete přečíst přímo ve FeedReaderu (funguje jako internetový prohlížeč) tím, že klepnete na daný titulek v přehledu.
FeadReader: jak na něj
Program si můžete stáhnout přímo z České školy (1,3 MB), nebo se proklikat domácí stránkou www.feedreader.com. Po instalaci se v pravém spodním rohu obrazovky objeví ikonka, klepnutím se otevře okno programu.
FeedReader bude po instalaci úplně prázdný a musíte mu říct, jaké informační zdroje chcete sledovat. Klepněte tedy v panelu nástrojů na tlačítko New:
Do políčka, které se objeví, zadejte adresu http://www.ceskaskola.cz/rss.asp - nejpohodlnější bude, když ji zkopírujete prostřednictvím schránky Windows:
Vyberte Next, program sám nabídne název kanálu. Klepněte na tlačítko Finish:
V nabídce zdrojů v levém svislém pruhu FeedReaderu se objeví Ceskaskola.cz a zanedlouho se načtou aktuální články.
Nastavení
Ačkoli FeedReader nevyžaduje žádné zvláštní nastavování, v případě potřeby si program můžete přizpůsobit.
Klepnutím na tlačítko Properties v horním panelu nástrojů se objeví dialog, v němž je nejzajímavější asi třetí záložka Appearance. Můžete si v ní zvolit, jak často bude FeedReader zjišťovat, jestli na stránkách nenastala nějaká změna. Vyberete si také, jak dlouho bude viditelné oznámení o nových článcích.
Zajímavé jsou také položky v kontextové nabídce jednotlivých kanálů. Když klepnete například na Ceskaskola.cz pravým tlačítkem, můžete zde ručně provést kontrolu nových článků nebo označit všechny položky jako přečtené (klávesová zkratka Ctrl+R). Ve volbě Feed properties můžete různým kanálům individuálně nastavit různou dobu aktualizace:
Další možnosti
Pokud vám FeadReader nevyhovuje, v druhém dnešním článku najdete více možností. Také na stránce www.lights.com/weblogs/rss.html najdete rozsáhlý přehled RSS čteček.
redakce
0 komentářů:
Okomentovat