Petr Fořt: Jak správně na uživatelské profily?

pondělí 3. května 2004 ·

S rozšiřujícím se počtem uživatelů narůstá potřeba udržovat jejich individuální nastavení. Windows NT až XP proto nabízejí uživatelské profily. Jejich správné používání může usnadnit administrátorům práci s nastavováním uživatelských účtů a navíc ve spojení s technologií active directory (domény) zjednodušit správu uživatelů informační sítě.

Uživatelské profily jsou efektivním nástrojem, který umožňuje upravit nastavení pracovní plochy a dalších parametrů pro uživatele, kteří se přihlašují na jakémkoli počítači v síti. V dnešním článku se podívejme na to, jaké možnosti uživatelské profily poskytují. Začněme základní otázkou:

Jak mám zaručit, aby vždy po přihlášení měl uživatel stejné pracovní prostředí?

S přechodem na Windows 2000 a Windows XP je to více než snadné. Použijete cestovní profil. Ten musí být od posledních aktualizací uložen na souborovém disku NTFS (třeba na serveru, dřív to bylo jedno). Připomínám jen, že s profily na Windows 98 a podobných OS nepočítejte.

Cestovní profil jsou veškerá osobní nastavení, uložená ve složce Documents and Settings, pro daného uživatele. Pokud je tento profil uložen na serveru, může si jej uživatel po přihlášení zkopírovat na jiné PC tím, že se přihlásí a vše potřebné se mu načte ze serveru.

Profily jsou buď lokální (ntuser.dat), které jsou uloženy na lokálním disku PC, nebo cestovní (ntuser.dat), ty jsou uloženy na serveru, případně povinné (ntuser.man), výhodné právě pro školství.

Cestovní profil prakticky vznikne kopií lokálního a povinný přejmenováním souboru ntuser.dat na ntuser.man na serveru. My osobně používáme jediný profil pro všechny a uživatelský prostor řešíme pomocí intranet / internet logování na FTP server z portálu školy.

Často se ale setkávám se špatným postupem vytváření cestovních profilů. Jaký je tedy ten správný?

  1. Nainstalujte PC tak, jak jej pro daného uživatele chcete (ikony, barvy, šetřiče a další hloupůstky).

  2. Na serveru vytvořte složku Profily a do té vytvořte složku Student (\\Server\Profily\Student).

  3. Pomocí ikony SystemOvládacím panelu proveďte kopii profilu daného uživatele na server (záložka Profily uživatelů). Jinak to nedělejte! Hlavně nikdy ne ručně! Vždy pomocí tohoto nástroje. Všimněte si, že tento profil je zatím Lokální.
     
  4. Nastavte uživateli odpovídající cestu k profilu \\Server\Profily\Student.

  5. Pokud chcete, aby tento profil uživatel nemohl měnit, přejmenujte ntuser.dat na ntuser.man a klidně celou složku Student dejte read only (musí být přejmenován profil na ntuser.man !!!)

  6. No a je to. Po přihlášení uživatel dostane vždy čistou plochu. Ve škole doporučuji používat výhradně povinných profilů (ntuser.man). Jinak se vám může stát, že si studenti vše rozrýpou nebo vám zaplní server nesmysly.


Více informací se dozvíte na www.sweb.cz/repair2000.



Petr Fořt

0 komentářů:

Články dle data



Učitelské listy

Nabídka práce

Česká škola - portál pro ZŠ a SŠ

Česká škola poskytuje svým čtenářům diskusní prostor k vyjádření názorů na školskou problematiku. Tyto příspěvky se nemusí shodovat se stanoviskem redakce České školy a jsou uveřejňovány jako podnět k dalším diskusím.

Obsah článků nemusí vyjadřovat stanovisko redakce nebo vydavatele Albatros Media, a.s.


Všechna práva vyhrazena.

Tento server dodržuje právní předpisy
o ochraně osobních údajů.

ISSN 1213-6018




Licence Creative Commons

Obsah podléhá licenci Creative Commons Uveďte autora-Neužívejte dílo komerčně-Nezasahujte do díla 3.0 Česká republika, pokud není uvedeno jinak nebo nejde-li o tiskové zprávy.



WebArchiv - archiv českého webu



Tyto webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace o tom, jak tyto webové stránky používáte, jsou sdíleny se společností Google. Používáním těchto webových stránek souhlasíte s použitím souborů cookie.