Ondřej Neumajer: Školení volitelných modulů P – začínáme v květnu

pátek 7. května 2004 ·

Počítačová školení v rámci SPVZ by měla od května pokračovat formou volitelných modulů P. Už v současné době mohou učitelé vybírat z nabídky, kterou chystají celonárodní garanti. Jedním z nich je i Jednota školských informatiků, jež připravila čtyři školení: Publikování na WWW, Grafika a digitální fotografie, Tabulkové kalkulátory a ICT ve výuce na prvním stupni ZŠ.

Na jaře letošního roku vrcholily přípravy na organizování volitelných modulů školení P v rámci Státní informační politiky ve vzdělávání (SIPVZ). Většina aktivních školicích středisek již v minulých letech školila učitele v rámci školení základní úrovně Z a úvodního modulu pokročilé úrovně P. Mnohá tato střediska nezahálela a v minulých měsících se snažila vysílat své lektory na certifikační školení tak, aby mohla školám nabídnout v „okamžik O“ co nejpestřejší nabídku školení volitelných modulů P.

Okamžikem O je moment, kdy na školy v republice dorazí účelová dotace. Teprve v tomto okamžiku se totiž začne většina ředitelů zabývat otázkou, kam své učitele na další školení modulu P vyšle. Podle zpráv z několika škol je okamžikem O právě začínající květen.

Podle metodického pokynu MŠMT (č. j.: 33210/2003-56) k čerpání účelově určených finančních prostředků státního rozpočtu v rámci projektu P I - Informační gramotnost byla výše dotace na vzdělávání pro letošní rok určena na 1200 Kč na jednoho přepočteného pedagogického pracovníka.

Organizovat volitelné moduly mohou všechna školicí střediska, která byla ministerstvem schválena pro organizování školení úrovně P. Jejich seznam je k dispozici na serveru E-gram. Učit jednotlivé moduly mohou pouze certifikovaní lektoři pro příslušný modul. Při certifikacích lektorů byl kladen důraz na jejich odbornost. Jelikož se jedná oproti úvodnímu modulu P o specializovanější problematiku, je velmi pravděpodobné, že jedno školicí středisko bude nabízet pouze některé vzdělávací moduly. Málokterý lektor má totiž takové teoretické zázemí a praktické zkušenosti, aby mohl vyučovat více modulů školení P.

Jednota školských informatiků (JSI) (http://www.jsi.cz) se pro MŠMT stala garantem pro organizování čtyř modulů:


Publikování na WWW

Modul Publikování na WWW je určen především učitelům základních a středních škol, kteří chtějí využít obrovský potenciál internetové služby World Wide Web a v rámci své pedagogické praxe zpřístupnit vyučovací a další materiály širokému okruhu zájemců. Absolvent tohoto modulu by měl být schopen pomocí vhodného nástroje vytvářet internetové prezentace v souladu s webovými standardy a estetickými doporučeními.

Součástí kurzu je představení základních způsobů a technik publikování na WWW, pravidel a doporučení k tvorbě stránek a dostupného programového vybavení. V průběhu kurzu by si měl každý účastník vyzkoušet tyto způsoby vytváření a publikování stránek: export z editoru, WYSIWYG editor, editor kódu (X)HTML a redakční a publikační systém (Content Management System) a weblog.

Absolvování modulu je podmíněno odevzdáním a obhájením závěrečného webového projektu.

Je třeba upozornit, že tento modul není primárně určen pro správce školních webů. Těmi se zpravidla stávají kvalifikovaní učitelé informatiky. V krajním případě (např. na malotřídní škole) může být ale toto školení základem pro dále rozvíjenou odbornost budoucího školního webmastera.

Garantem školení modulu Publikování na WWW za JSI je Ondřej Neumajer a webová podpora tohoto modulu je k dispozici na http://www.jsi.cz/stranky.


Grafika a digitální fotografie

Kurz základů grafiky je díky svému zaměření určen široké oblasti pracovníků školství. Znalost práce s grafikou využijí učitelé a pracovníci všech typů škol, od škol mateřských, přes základní a střední školy, vyšší odborné školy až po školy vysoké.

Absolvent modulu Grafika a digitální fotografie bude rozumět základním teoretickým pojmům z oblasti grafiky (rastr, vektor, rozlišení, barevná hloubka atd.), bude umět nasnímat fotografii skenerem, nafotit obrázek digitálním fotoaparátem, upravit snímky v počítači, vytisknout je nebo vytvořit HTML album. Z fotografií bude umět vytvořit jednoduchou koláž. Bude umět vytvořit jednoduchou vektorovou kresbu, leták, vizitku, obal CD apod. Získá přehled o použití jednotlivých grafických prvků při tvorbě WWW stránek včetně průhledných a animovaných obrázků. Bude umět vytvořit a samozřejmě přečíst PDF soubor. Kromě porozumění ovládání programů bude absolvent znát zásady fotografování včetně kompozice snímku a nezapomeneme ani na základní principy estetického ztvárnění dokumentů a používání barev.

Zvládnutí základů zpracování grafiky na počítači je nutnou podmínkou pro využívání digitální fotografie, tvorbu webu, zpracování prezentací i pro pokročilou práci s textem. Vnímá to velké množství uživatelů počítačů, proto jde v současnosti o velmi moderní a žádanou problematiku. Bez výrazného pokroku v této oblasti není možný reálný rozvoj využívání výpočetní techniky při výuce.

Garantem školení modulu Grafika a digitální fotografie za JSI je Pavel Roubal. Webová podpora modulu je k dispozici na http://www.jsi.cz/grafika.


Tabulkové kalkulátory

Obsah i forma modulu Tabulkové kalkulátory by měly respektovat specifika jednotlivých typů školských zařízení včetně konkrétní aprobace pedagogických pracovníků. Tematický plán, dostupný na webové podpoře modulu, má povinnou část, která je určena pro všechny účastníky kurzu a musí být dostatečně probrána v prezenční části školení.

Základem je práce s připravenými příklady, na kterých účastníci školení získávají znalosti a dovednosti z oblasti tabulkových kalkulátorů. Tento způsob výuky nasměruje účastníka k možné aplikaci tabulkového kalkulátoru v praxi.

Výstupem kurzu by měl být učitel s těmito dovednostmi:

  • zvládnutí činností v tabulkovém kalkulátoru na úrovni středně pokročilého uživatele,
  • získání schopnosti efektivně využívat dostupné datové struktury tabulkového kalkulátoru,
  • seznámení s většinou pokročilých možností tabulkového kalkulátoru,
  • získání konkrétní představy o možnostech použití v rámci předmětu aprobace uživatele,
  • získání schopnosti samostatně dále rozvíjet získané znalosti a dovednosti,
  • zvládnutí správné terminologie z oblasti užití tabulkových kalkulátorů,
  • získání schopnosti orientace v prostředí různých typů tabulkových kalkulátorů,
  • představa o možnostech použití tabulkového kalkulátoru v rámci předmětu své aprobace.

Garantem modulu Tabulkové kalkulátory za JSI je Jiří Břeň s týmem spolupracovníků. Veškeré informace pro zájemce o lektorství i pro samotné učitele jsou na adrese http://www.jsi.cz/tabulky.  


ICT ve výuce na prvním stupni ZŠ

Modul je primárně určen pro učitele na 1. stupni všech typů základních škol. Zaměření modulu mohou využít i učitelé v MŠ a vychovatelé. Důležitý je důraz na metodickou orientaci celého modulu a směřování k pedagogické praxi. Absolvent modulu získá potřebné informace o nabídce a trendech v hlavních počítačových oblastech, úměrných žákům věkové kategorie do 12 let.

Obsah modulu umožní absolventům získání dovedností, jak zapojit počítač do každodenní pedagogické praxe. Ukáže možnosti různých typů softwaru a vzdělávacích systémů. Absolvent získá informace, kde vyhledávat další informační zdroje k této problematice. Osvojí si metodiku, návody a postupy organizace a začlenění ICT do výuky. Naučí se zapojit vlastní tvořivost k vytvoření příprav a šablon. Obeznámí se s nutností vytvořit kvalitní náplně kroužků a dalších aktivit pro žáky zajímající se o tuto problematiku jako protipól používání počítače a internetu bez konkrétních cílů. Získá informace o negativním vlivech ICT na vývoj a bezpečí žáků.

Je zařazen blok o přínosu programů pro odstraňování poruch učení a jejich správnou implementaci. Na závěr vytvoří každý absolvent vlastní přípravu na využití ICT ve vztahu k své specializaci a pedagogické praxi. Zvolí vhodný program a využije technické vybavení školy. Podle této přípravy provede výuku a výsledek zhodnotí v závěrečné zprávě, jejíž obhajoba je součástí podmínek úspěšného absolvování modulu.

Garantem školení modulu Publikování na WWW za JSI je Jaroslav Střeštík, webová podpora tohoto modulu je k dispozici na http://www.jsi.cz/1_stupen.


Další moduly na webu

Na začátku května je kromě čtyř modulů Jednoty školských informatiků ještě na výběr z modulů ICT ve výuce matematiky, ICT ve výuce fyzikyVýuka CAD technologií. Ve velmi pokročilém stádiu vývoje je modul s pracovním názvem Multimédia (příp. Děti a média) a ICT ve výuce hudební výchovy. Nejaktuálnější přehled všech schválených a nabízených modulů zajišťuje JSI na adrese http://www.jsi.cz/stranky/odkazy.htm.



Ondřej Neumajer

0 komentářů:

Články dle data



Učitelské listy

Nabídka práce

Česká škola - portál pro ZŠ a SŠ

Česká škola poskytuje svým čtenářům diskusní prostor k vyjádření názorů na školskou problematiku. Tyto příspěvky se nemusí shodovat se stanoviskem redakce České školy a jsou uveřejňovány jako podnět k dalším diskusím.

Obsah článků nemusí vyjadřovat stanovisko redakce nebo vydavatele Albatros Media, a.s.


Všechna práva vyhrazena.

Tento server dodržuje právní předpisy
o ochraně osobních údajů.

ISSN 1213-6018




Licence Creative Commons

Obsah podléhá licenci Creative Commons Uveďte autora-Neužívejte dílo komerčně-Nezasahujte do díla 3.0 Česká republika, pokud není uvedeno jinak nebo nejde-li o tiskové zprávy.



WebArchiv - archiv českého webu



Tyto webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace o tom, jak tyto webové stránky používáte, jsou sdíleny se společností Google. Používáním těchto webových stránek souhlasíte s použitím souborů cookie.