Až 75 % celkových nákladů na projekty zlepšující kvalitu vzdělávání mohou školy získat po vstupu ČR do Evropské unie z prostředků Evropského sociálního fondu (ESF). V bezplatných seminářích, které právě začínají, se mohou především střední odborné školy naučit, jak takové projekty připravit.
Co znamená pro školu účastnit se projektu financovaného z ESF, kolik peněz a na jaké účely může škola získat, kolik bude muset investovat času a jaké profesní nasazení to bude pro tým pedagogů představovat. To vše by se měli ředitelé a zástupci škol dozvědět v sérii jednodenních seminářů, které pro školy z jednotlivých krajů České republiky vyjma Prahy připravilo Pedagogické centrum Praha a Národní ústav odborného vzdělávání. Semináře jsou bezplatné a financuje je Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy. Semináře uskuteční v květnu a červnu.
Projekty se zaměřují na zvýšení kvality vzdělávání v ČR
„Podle našich zkušeností se většina škol zapojuje spíše do projektů zaměřených na rozvoj jazykových znalostí nebo výměnné pobyty žáků a učitelů,“ říká Irena Palánová z Národního ústavu odborného vzdělávání. Připravit projekt na zlepšení kvality vzdělávání se ale podle ní školy teprve musí učit. „V rámci ESF se školy mohou pustit do projektů, na něž jim v běžném školném roce nezbývá čas ani peníze,“ tvrdí Irena Palánová.
Školy mohou pro ESF zpracovávat projekty například z oblasti dalšího vzdělávání pedagogických pracovníků, inovace vzdělávacích programů, spolupráce se sociálními partnery nebo integrace zdravotně či sociálně znevýhodněných žáků. Hlavním problémem všech potenciálních partnerů je však nedostatek konkrétních informací o ESF. „Semináře učitelům vysvětlí, jak se na projekty připravit a s čím dopředu počítat,“ říká ředitel Pedagogického centra Praha Jiří Nekola.
Součástí seminářů budou i individuální konzultace k vlastním projektovým záměrům škol. Semináře jsou určeny především středním odborným školám.
Bližší informace a kontakty na projektové manažery v jednotlivých krajích jsou také na www.pcpraha.cz nebo www.nuov.cz.
Termíny seminářů:
4. května Olomouc
7. května Liberec
11. května Brno
14. května Pardubice
19. května Praha
21. května Jihlava
25. května Hradec Králové
2. června Ústí nad Labem
4. června Karlovy Vary
8. června Plzeň
11. června České Budějovice
15. června Zlín
18. června Ostrava
Bližší informace:
Markéta Růžičková
Národní ústav odborného vzdělávání
tel: 777 970 812
e-mail: ruzickova@nuov.cz
NÚOV
0 komentářů:
Okomentovat