Josef Duhajský: Podívejte se do světa prostřednictvím webkamer

čtvrtek 13. května 2004 ·

Na internetu je velké množství webových kamer, jejichž prostřednictvím si můžete prohlédnout i místa, kam se (zřejmě) nikdy nepodíváte osobně. Dobře vedené stránky s kamerami lze použít i ve vyučování, a nemusí to být pouze v zeměpise.

Za zdařilé považuji stránky Hejda na http://www.hejda.cz/webcams.htm. K rozhlédnutí po světě můžete využít mapu nebo odkaz Launch menu na úvodní stránce:

Hledání kamer pomocí mapy na této stránce v hodině zeměpisu může být pro žáky zajímavým zpestřením klasického vyučování. Klepnete na kontinent, objeví se mapa kontinentu, vlevo seznam států a klepnutím na stát v seznamu nebo v mapě získáte nabídku kamer i se stručným popisem. Můžete zadat dětem třeba úkol, aby našli kameru v nějakém státě.

Některé webkamery jsou označeny barevným puntíkem. Ty s červeným puntíkem můžete sami ovládat, ty s modrým puntíkem mají obnovovací frekvenci snímků do 1 s, webkamery se žlutým puntíkem mají obnovovací frekvenci snímků od 2 do 15 s a neoznačené mají obnovovací frekvenci větší než 15 s. Děti budou jistě nejvíc zajímat webkamery, které mohou ovládat sami. Nechte je, ať si to zkusí. Mají k tomu i podrobný návod.

Můžete se na těchto stránkách podívat na TOP 10. Zkuste s dětmi udělat vlastní žebříček nebo udělejte soutěž o nejhezčí obrázek. V Launch menu můžete hledat ostrovy, přírodní pohledy a taky zvířata, což by mohlo být zajímavé i v hodinách biologie či přírodovědy.

Využil jsem tyto stránky dokonce v hodině fyziky, když jsme mluvili o měření času a časových pásmech, k čemuž se dobře hodí i dva odkazy dole na úvodní stránce:

Je také zajímavé, když děti pomocí webkamer zjistí, kde na Zemi je zrovna světlo a kde tma. Ale opět na závěr svého příspěvku dodávám: podívejte se a posuďte sami.



Josef Duhajský

0 komentářů:

Články dle data



Učitelské listy

Nabídka práce

Česká škola - portál pro ZŠ a SŠ

Česká škola poskytuje svým čtenářům diskusní prostor k vyjádření názorů na školskou problematiku. Tyto příspěvky se nemusí shodovat se stanoviskem redakce České školy a jsou uveřejňovány jako podnět k dalším diskusím.

Obsah článků nemusí vyjadřovat stanovisko redakce nebo vydavatele Albatros Media, a.s.


Všechna práva vyhrazena.

Tento server dodržuje právní předpisy
o ochraně osobních údajů.

ISSN 1213-6018




Licence Creative Commons

Obsah podléhá licenci Creative Commons Uveďte autora-Neužívejte dílo komerčně-Nezasahujte do díla 3.0 Česká republika, pokud není uvedeno jinak nebo nejde-li o tiskové zprávy.



WebArchiv - archiv českého webu



Tyto webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace o tom, jak tyto webové stránky používáte, jsou sdíleny se společností Google. Používáním těchto webových stránek souhlasíte s použitím souborů cookie.