Letošní rok je pro amatérské astronomy velmi štědrý. Několik hezkých pozorování už máme za sebou (zatmění Měsíce, 5 planet na obloze najednou), na některá pozorování se intenzivně připravujeme (Venus Tranzit). Právě v těchto dnech si ale nenechte ujít příležitost pozorovat vlasatici!
Kometu nesoucí označení C/2001 Q4 (NEAT) objevili dne 24. 8. 2001 S. H. Pravdo, E. F. Helinová a K. J. Lawrence pomocí 1,2metrové Schmidtovy komory na observatoři Mt. Palomar v USA v rámci projektu Near Earth Asteroid Tracking (odtud její jméno NEAT) jako velmi slabý objekt ve vzdálenosti přibližně jedné a půl miliardy kilometrů od Slunce.
Před pár dny, kdy se ocitla nejblíže Zemi (7. května byla od nás vzdálena pouze 0,32 astronomické jednotky, tedy přibližně 48 milionů kilometrů), byla ze střední Evropy ke spatření večer brzy po západu Slunce nad jihozápadním obzorem. Avšak den ode dne na obloze stoupá severním směrem a šance k jejímu nalezení je stále větší.
V období dobré viditelnosti komety, která právě nastává, by mohla dosáhnout 3. magnitudy, tedy jasnosti, jakou mají středně jasné hvězdy na obloze (kometa se ovšem svojí „rozmazaností“ bude zdát slabší). Ke spatření komety, která bude vypadat jako malý mlhavý obláček, bude na místech s tmavou oblohou stačit pohled pouhým okem. Triedrem, zejména upevněným na stativu, aby se obraz komety neklepal, jako je tomu při pozorování z ruky, si pak bude možné povšimnout i ohonu komety, který bude směřovat doleva nahoru od hlavy komety.
Kde a kdy ji na obloze najdete?
Jakkoli jsou předpovědi jasnosti komet složitým úkolem, lze říci, že za dobrých pozorovacích podmínek by měl tuto kometu pouhým okem spatřit každý, kdo se o to pokusí.
Do poloviny května je nejlepší doba pro pozorování komety kolem 22. hodiny, koncem května kolem 23. hodiny. 10. května se kometa nacházela vlevo od jasné hvězdy Prokyon v souhvězdí Malého psa, vzápětí vstoupila do souhvězdí Raka. Okolo 25. května budeme mít poslední možnost spatřit ji okem bez použití dalekohledu, ovšem již jen jako velmi nenápadný slabý obláček na hranici nevýrazných souhvězdí Rysa a Malého lva vysoko nad západním obzorem.
Mapka pro vyhledání komety C/2001 Q4 (NEAT) zobrazuje její dráhu na hvězdné obloze v období od 10. května do 30. června. Polohy komety jsou vyneseny křížky vždy pro 22h středoevropského letního času. Planety jsou zakresleny v pozici, ve které se nacházejí 11. května. Zejména planeta Venuše bude svoji polohu mezi hvězdami výrazně měnit.
Informace o kometě C/2001 Q4 (NEAT) jsem převzal z tiskového prohlášení České astronomické společnosti číslo 60 z 10. května 2004. Archiv tiskových prohlášení lze najít na internetu na adrese http://www.astro.cz/cz/cas/tisk/.
Dalekohled se vyplatí
Protože dobrá viditelnost dnes není v Čechách prakticky nikde, doporučuji vyzbrojit se na pozorování aspoň triedrem. V každé škole by neměl chybět i větší dalekohled. Pokud vhodný dalekohled ve škole nemáte, cenově výhodný (do 10 000 Kč) typ dalekohledu, který doporučuje Hvězdárna a planetárium Hradec Králové, nabízí firma COMES Trading. Myslím, že pro školu je to únosná cena.
Z vlastní zkušenosti mohu potvrdit, že vyrazit se školními dětmi pozorovat večerní oblohu je obohacující zážitek nejen pro ně. Nenechte si ho ujít.
Josef Duhajský
0 komentářů:
Okomentovat