Fyzikální tabulky v papírové podobě asi jen tak nezmizí, je ale dobré vědět, že i na internetu takové tabulky existují (a to nejen fyzikální) a že učitelům i žákům prokáží zajímavé služby.
Nejnavštěvovanější webové stránky v sekci Fyzika, chemie podle Navrcholu.cz jsou Fyzikální tabulky na webu conVERTER, o kterých se na České škole zmiňoval v dubnu Jan Wagner v článku On-line převod fyzikálních jednotek.
Svoji pozornost tedy dnes přenesu na stránky Laboratorního průvodce, což je mimochodem druhý nejnavštěvovanější fyzikální odkaz podle stejného serveru. Žebříčky jsou někdy zavádějící, ale v těchto dvou případech bych vysokou návštěvnost těchto stránek opravdu připisoval jejich užitečnosti.
Po zadání adresy http://www.labo.cz/mftabulky.htm se vám objeví tato nabídka:
Abecední rejstřík konstant a jednotek a Základní fyzikální konstanty komentář nepotřebují, jejich využití v hodině fyziky je zřejmé.
Odkaz Fyzika obsahuje již zmíněné jednotky a konstanty a tabulky:
- Vlastnosti látek a sloučenin
- Pásma rádiových vln a elektromagnetické spektrum
- Určování vlhkosti vzduchu pomocí psychrometru
- Závislost tlaku vzduchu na nadmořské výšce
- Závislost obsahu vody v nasyceném vzduchu na teplotě
- Závislost teploty varu vody na tlaku
Vlastnosti látek a sloučenin by děti mohly zvládnout vyhledat rychleji než v tabulkách klasických. Tematické využití dalších odkazů jistě posoudíte sami.
Užitečnost Nástrojů a pomůcek je patrná z obrázku:
Rád bych jen upozornil na Barevné značení odporů, což je odkaz, který se dá hezky využít i s menšími dětmi. Příklad: Rozdělte děti do skupin k počítačům, rozdejte jim pár barevně označených rezistorů, ať určí hodnoty jejich odporů. Až to zvládnou, můžete je nechat odpor rezistorů změřit v laboratoři a porovnat s hodnotami určenými u počítače.
Do hodin fyziky by se občas mohla hodit i stručná encyklopedie, kterou na těchto stránkách též naleznete a vedle ní i mnoho zajímavých odkazů na jiné stránky.
Fyzikální tabulky najdete i jinde, třeba na webu FYZIKA.net nebo na webu Energetik, ale rozsahem se s těmi dvěma předchozími nemohou rovnat. O tabulkách se dovíte i na Fyzwebu, ale domnívám se, že fyzikální tabulky na webu converter.cz a labo.cz patří na českém internetu k těm nejzdařilejším.
Josef Duhajský
0 komentářů:
Okomentovat