Je tu další lekce z počítačového všeobecného přehledu, tentokrát na poli editorů vektorové grafiky. Ty lze pořídit za desítky tisíc i zadarmo. Na školách z důvodu ceny a jednoduchého českého ovládání patrně vede Zoner Callisto, ale nejde určitě o jedinou možnou volbu.
Vektorové editory za sebou mají dlouhý vývoj. Z prvních nedokonalých programů se postupem času vyvinuly komplexní a složité grafické nástroje. Zejména výrobci programů Corel Draw i Adobe Illustrator zahrnuli do svých produktů tak velké množství nástrojů, filtrů, funkcí a jiných vylepšení, až se původní podoba vektorových editorů rozšířila do téměř nepředstavitelných rozměrů.
Základní strategií těchto firem je zasahování do domény bitmapových a 3D editorů. Vložený bitmapový obrázek nyní můžete zcela volně upravovat v samotném vektorovém editoru s použitím filtrů a nástrojů typických pro editor bitmapový. Zejména firma Adobe založila propagaci nového Illustratoru na jeho možnostech 3D animace. S těmito funkcemi ovšem souvisí obrovská náročnost programů na výkon procesoru a velikost operační paměti.
Pohodlí při práci především
Oproti starším verzím lze vysledovat trend ke zrychlení, zpříjemnění a zpřesnění grafikovy práce. Zejména CorelDraw založil na těchto vylepšeních nejnovější verzi svého programu. Například si můžete zapnout aktivní vodící linky, které vám při umísťování nového objektu řeknou, v jaké pozici se nachází ke dříve umístěným objektům. Pouhým posunem myší tak docílíte, aby byl nový čtverec v určitém úhlu k původnímu obdélníku a přesně se dotýkaly jejich rohy. Tohle vylepšení ovšem nemá žádný vliv na výsledný obrázek. Takového umístění šlo bez problémů dosáhnout i ve starších verzích, jen na to bylo potřeba více klepnutí a více pohybů myší.
Podobné je to u dalších vylepšení: vše, co jen narychlo načrtnete nástrojem „tužka“, se vám na vaše přání automaticky transformuje do podoby nejvíce podobné geometrickému útvaru (obdélníku, kruhu atd.). Tato zrychlení ocení grafická studia, kde každý den vzniká velké množství grafických výstupů. K novým verzím je také dodávána zásoba nových klipartů, fontů, textur a dalších pomocných prvků.
Ke slavnému vedoucímu páru CorelDraw a Illustrator se ovšem mílovými kroky blíží Macromedia Freehand – kvalitou, náročností i cenou. Všechny tři editory jsou pochopitelně vylepšovány směrem k použitelnosti na internetu. Macromedia – známý tvůrce technologie Flash – tím byl proslulý od počátku.
Ocenit je třeba komunikaci vektorových editorů s programy ze sady MS Office. Programy umožňují export do MS Wordu, ale hlavně také do MS PowerPointu, ve kterém je možné z výstupu vektorového editoru vytvořit multimediální prezentaci. Uložení ve formátu PDF je samozřejmostí.
Ze všech tří gigantů pouze Adobe Illustrator nabízí verzi v češtině. Corel ji slibuje dodat ještě letos a Macromedia ji asi bohužel nevytvoří. Pro cílovou skupinu zákazníků, zkušené profesionální grafiky, to však zřejmě není tak důležité.
Nabídka pro méně náročné
Vedle profesionálních programů na trhu existují také jednoduší a levnější grafické nástroje, které pro běžné použití bohatě postačí. Nemají sice k dispozici takové množství funkcí, ale při běžném kreslení můžete s nimi docílit velmi podobného efektu, jen to bude trvat déle. Zorientovat se například v programech Zoner Callisto nebo Xara X je velice rychlou záležitostí i pro méně zkušené grafiky. Navíc je to shareware, který se dá pořídit několikanásobně levněji ve srovnání s výše uvedenými vládci vektorů.
V této kategorii jednoznačně vyniká český produkt Zoner Callisto. Je bezkonkurenčně nejlevnější a také nejrychlejší a nejpřehlednější. Jedinou konkurencí v této kategorii mu mohou být starší verze CorelDraw nebo Adobe Illustratoru, hlavně díky své kvalitě a ceně.
Samostatnou kapitolu tvoří poslední dva programy. Serif DrawPlus je freeware, a tudíž opravdu spíše hračka pro začínající uživatele s minimem možností. Pokud však chce někdo učinit první kroky do vektorové grafiky, jistě si s ním skvěle pohraje.
PhotoLine 32 je zajímavý tím, že kombinuje možnosti vektorového a bitmapového editoru. Dá se na to sice zvyknout, ale pro tradiční grafickou práci je asi přece jen vhodnější řešení obě metody oddělit a zkombinovat až výsledky obou dvou. Nicméně do jisté míry to funguje a pro amatérské grafiky to může být přínosem.
U posledně jmenovaných editorů nelze přehlédnout ani nevýhodu menších možností tiskového rozhraní, převod do PostScriptu a ne zcela spolehlivý export do jiných formátů.
Co tedy vybrat?
Jak je patrné, k dispozici je několik zcela odlišných kategorií vektorových editorů. Profesionálové si mohou vybrat mezi CorelDraw a Adobe Illustratorem. V záloze je ještě Macromedia Freehand, který je velmi dobře uzpůsobený pro tvorbu firemních internetových prezentací. Amatéři se mohou spokojit s programy Zoner Callisto a Xara X. Začátečníci si stáhnou z internetu Serif DrawPlus a experimentátoři mohou spokojeně zkoušet originální PhotoLine 32. Nezbývá, než popřát příjemné vektorové kreslení.
CorelDraw 12
www.corel.com
Výborný
Jako jednoho z vládců vektorové grafiky pod Windows znají CorelDraw téměř všichni od amatérů po profesionály. Verze 12 je v krabici společně s kvalitním bitmapovým editorem Corel PhotoPaint a pomůckou pro pohybující se vektorové animace Corel R.A.V.E. 3. Česká verze zatím není k dispozici, ale firma ji slibuje vydat v průběhu tohoto roku. Oproti předchozím verzím se neobjevují novinky, které by vylepšovaly možnosti a kvalitu výstupu. Tato oblast je již zřejmě vyčerpána, takže se vývoj vektorového editoru ubírá spíše směrem ke zpříjemnění a zrychlení grafikovy práce. Dokáže automaticky vyhladit jednotlivé objekty, které můžete jen načrtnout a Corel z nich vytvoří přesné geometrické tvary. Dále vývojáři přidali mnoho nových typů ukazatelů myši umožňujících pomocí různých klávesových zkratek rychlou a přesnou práci. Vylepšení je poznat v rozmísťování objektů po stránce v jejich interakci s dalšími objekty i textem. Příjemnou novinkou je snadný export do MS Wordu či PowerPointu.
+ rychlá a přesná práce
+ balík více programů
+ export do MS Office
- zatím není česká verze
- málo skutečných vylepšení
cena: 17 400 Kč vč. DPH
Adobe Illustrator CS 11
www.adobe.cz
Výborný
Absolutní vektorový král na Mac OS a důstojný spoluvládce ve Windows má již hotovou českou verzi. Možnosti vektorové grafiky překročil o jeden stupeň výše a nyní dokáže spolehlivě pracovat se složitými 3D objekty, které lze otáčet podle všech os, různě osvětlovat, deformovat a využívat další podobné efekty včetně vytváření prostorových nápisů. Je ovšem nutné pořídit pro tyto účely výkonnější počítač s alespoň 512 MB operační paměti, jinak Illustrator ztrácí svou pověstnou stabilitu. Skvěle vylepšená je práce s textem, kde lze využívat prakticky všech vymožeností textového editoru včetně stylů odstavců, správného odsazení apod. Kompatibilita s jinými formáty je silnou zbraní Illustratoru; je možný export do formátu PDF, MS Word a PowerPoint a dalších. Firma Adobe nezapomněla ani na vylepšení ovládání a zrychlení práce pomocí různých automatických vyrovnání a snadného rozmístění objektů. Příjemná je také možnost převádění dat do grafů. Profesionálové jistě ocení i nové možnosti tiskového rozhraní.
+ práce s 3D objekty
+ čeština
+ možnosti exportu
- nároky na počítač
cena: 16 400 Kč vč. DPH
Macromedia Freehand MX
www.macromedia.com
Výborný
Freehand MX nabízí především široké možnosti tvorby prezentací. To ovšem neznamená, že by v programu nebyly zahrnuty nástroje pro běžnou tvorbu ilustrací a jiné grafiky. Rovněž tady lze najít mnoho kvalitních vektorových i bitmapových efektů – barevné přechody, stínování, osvětlení, práce s křivkami – všechen komfort, který se očekává od moderního vektorového editoru. Místo obvyklých „uměleckých“ výstupů se Macromedia zaměřila především na seriózní design umožňující vytvářet reklamní prezentace. Souvisí to s její tradiční specializací na tvorbu webových stránek (Macromedia Flash), s níž je i tento program úzce propojen. Většina animací, úpravy textu, vícestránková montáž, tvorba organizačních schémat a další vymoženosti dávají jasný signál, že s Freehandem můžete bez problémů vytvořit jakýkoli manuál, publikaci nebo právě reklamní webové stránky. Důraz klade na přehlednost a správné propojení všech objektů. Naštěstí už na druhém místě lze všech těchto vymožeností využít dobře i k vektorovému kreslení.
+ tvorba prezentací
+ vytváření webových stránek
- čeština
- horší podmínky pro profesionály
cena: 16 400 Kč vč. DPH
Zoner Callisto 4
www.zoner.cz
Velmi dobrý
Jediný český produkt tohoto přehledu má jednu zásadní přednost pro všechny amatérské grafiky, kteří netouží po složitých bitmapových efektech a náročných kombinacích křivkových úprav – jednoduché ovládání. S tím souvisí i minimální náročnost na hardware a také výrazně nižší cena. Je zvláštní, že tento produkt je poněkud staršího data (byl vytvořen v roce 2001) – že by Zoner vzdal konkurenční boj s velkými firmami? Nicméně je třeba uznat, že pro domácí či kancelářské potřeby je tento editor postačující. V rychlosti operací se mu samozřejmě novější programy nemohou rovnat. A potřebné nástroje pro běžné kreslení či přípravu jednoduchých prezentačních materiálů jsou k dispozici. Postačí-li vám geometrické objekty, základní úpravy polygonů i křivek stejně jako několik základních bitmapových efektů, pak je Zoner Callisto, prodávaný v zahraničí pod jménem Zoner Draw, tou pravou volbou. Domácí uživatele navíc potěší obsažené české fonty a bezproblémová manipulace s nimi.
+ čeština
+ jednoduchost
+ cena
- málo nástrojů a efektů
- nevhodné pro profesionály
- mírně zastaralý
cena: 1 850 Kč vč. DPH
Xara X
www.xara.com
Dobrý
K dispozici je první verze již poněkud staršího (2001) vektorového editoru a těžko říci, zda bude někdy vyvinuta nějaká další. Jedná se totiž o zřejmý pokus přijít na trh s něčím jednodušším, nenáročným a zároveň levnějším, než je CorelDraw nebo Illustrator. Počtem nástrojů a možností efektů se Xara nachází přibližně na úrovni programu Zoner Callisto. Je ovšem skoro třikrát dražší a o české verzi si samozřejmě můžeme nechat jen zdát. Už na první pohled je patrné, že se vracíme na úroveň konce devadesátých let a po prozkoumání všech možností nabídky je to stále zřejmější. Všechny základní operace s textem, deformování křivek, kontury, stíny a další podobné efekty uměly profesionální programy již před pěti lety ve svých starších verzích. Ty už se dnes dají sehnat poměrně levně a jedině právě s nimi lze tento program porovnávat. Stejně jako u programu Zoner Callisto je však třeba vyzdvihnout jednoduchost a nenáročnost, která se může mnohé amatérským grafikům jevit jako výhoda a úspora času. Navíc program podporuje i webovou grafiku.
+ jednoduchost
+ podpora webové grafiky
- naprosté minimum nástrojů
- čeština
- zastaralost a nekompatibilita
cena: 5 400 Kč vč. DPH
Serif DrawPlus 4.0
www.freeserifsoftware.com
Dobrý
Dřímá-li v někom touha, jen tak si něco nakreslit z barevných geometrických tvarů, pak si může z internetu stáhnout tento sympatický freewarový program, který umí právě jen několik základních operací. S trochou šikovnosti se ale i s takovými nástroji dají vytvořit zajímavé obrázky. Mám-li vyjmenovat všechny dostupné funkce, začal bych s přímkami a křivkami, které lze klasicky křivit podle libosti (tzv. Beziérovy křivky). Dvojrozměrné útvary je možno vytvářet od kruhu a obdélníku až po obláčky a „ksichtíky“. Práce s textem je samozřejmostí. Efekty jsou omezeny na blend (krokový přechod mezi dvěma objekty), transparency (průhlednost) a shadow (stín). Lze vložit i bitmapový obrázek nebo předdefinovaný rámeček. S nakreslenými objekty se dá samozřejmě libovolně pohybovat, otáčet je, deformovat, vybarvovat, a to i různými barevnými přechody. A jako bonus vám DrawPlus umožní vytvářet animace – sekvence vytvořených obrázků. Co více chtít od krásného freewaru?
+ jednoduchost
+ zdarma
- jen základní nástroje
- čeština
cena: zdarma
PhotoLine 32
www.pl32.com
Dobrý
Tento program je zajímavou kombinací vektorového a bitmapového editoru, takže do tohoto přehledu patří vlastně jen napůl. Oficiální česká verze není k dispozici, nicméně češtinu můžete pohodlně stáhnout z internetu. Na první pohled vypadá jako klasický bitmapový editor se všemi náležitostmi a bývá také často srovnáván spíše s Photoshopem než s vektorovými editory. Dají se v něm také otevřít výhradně bitmapové soubory a jeho vlastní formát PLD. Po důkladnějším prozkoumání ovšem objevíte jeho zajímavý způsob práce s objekty, s nimiž zachází právě spíše vektorovým způsobem. Dají se totiž různě skládat a upravovat, doplňovat a vylepšovat, takže máte pocit mnohem větší volnosti, než při klasické práci s vrstvami, kterou používají bitmapové editory. Právě skládání objektů je asi největší výhodou tohoto programu. Výborně se také hodí převod jednodušších bitmapových obrázků do vektorové podoby. Pro klasické kreslení jsou však vhodnější ostatní vektorové editory.
+ kombinace bitmapy a vektorů
+ rychlost a nenáročnost
- nevhodný pro vektorové kreslení
- málo vektorových nástrojů
cena: 1 950 Kč vč. DPH
Slovníček
Vektorová grafika – vektorový formát popisuje obrázky pomocí matematicky vyjádřených čar a křivek, které se nazývají vektory. Když vektorové obrázky upravujete, měníte jejich vlastnosti. S vektorovými obrázky můžete hýbat a zvětšovat je, aniž by došlo ke ztrátě jejich kvality. Nejznámějším vektorovým editorem je CorelDraw.
Bitmapová grafika – obrázek v bitmapové grafice je složen z barevných bodů, které se nazývají pixely. Ty jsou uspořádány do mřížky podobným způsobem jako mozaika. Obrázky nelze zvětšovat bez ztráty jejich kvality. Příkladem bitmapového editoru je Adobe Photoshop.
Původní článek vyšel v časopise Computer.
Jindřich Kačer
0 komentářů:
Okomentovat