Dostat se k řadě informací je na webu problém. Ano, máme v prohlížeči Oblíbené, máme vyhledávače, máme katalogy, máme odkazy, máme fulltext, dostáváme mailem denní přehledy článků… Dalších nástrojem je RSS. RSS je další ze zkratek, které se dostávají pozvolna do povědomí uživatelů Internetu. Ve výkladovém slovníku Živě ji sice stále ještě nenajdeme, ale na dotaz co je to RSS nalezne vyhledávač Google dostatek relevantních odkazů. RSS je zkratka z RDF Site Summary, kde RDF je zkratka z Resource Description Format (nebo Framework). Stručně řečeno jde o formát pro výměnu obsahu založený na XML, kde se zpracovávají zpravidla titulky, odkazy a perexy článků z různých zdrojů. Používá se pro to terminus technicus syndikace. Pokud často procházíte řadu svých oblíbených webů a hledáte nové články, bude se vám pravděpodobně využití RSS hodit. Pokud do své RSS čtečky zařadíte RSS všech svých oblíbených webů, nemusíte je všechny procházet, ale stačí, abyste nechali RSS čtečku (viz dále) načíst RSS soubory těchto webů. Z přehledu aktuálních článků si pak vyberete.
V současné době je nejrozšířenější verze RSS 0.91, označovaná i jako Rich Site Summary nebo Really Simple Syndication, novější verzí je RSS 1.0 a RSS 2.0. Formát RSS ale není na rozdíl od jiných internetových formátů jako HTML, XHTML či CSS nebo XML standardizován. Původní RSS 0.9 uvedla v roce 1999 společnost Netscape jako nástroj pro popis kanálů a integraci obsahu pro službu My Netscape Network. Do jisté míry podobným nástrojem byl i formát CDF (Channel Definition Format) používaný společností Microsoft v prohlížeči Internet Explorer 4.0, ale toto pojetí takzvaných kanálů odnesl čas na smetiště internetových dějin. Dnešní RSS je však dílem nadšenců z UserLand Software a RSS-DEV Working Group a jeho obliba je spojena především se stále populárnějšími blogy či weblogy.
Jednou stranou mince je samotný formát RSS, druhou je jeho zpracování. Soubory RSS s popisem vlastního obsahu generuje stále více světových i českých webů, o čemž se můžete přesvědčit například v RSS katalogu myRSS.com nebo topindex.cz. Formát RSS podporuje celá řada autorských nástrojů, mezi nimi je například i nedávno recenzovaný off-line EasyBlog , čili tvorba RSS není zpravidla problémem ani pro laika. Registrace RSS zdroje je podobná jako registrace stránek v katalozích či vyhledávačích.
Pro individuální zpracováni a využívání RSS se používají takzvané RSS čtečky, tedy aplikace, které v pravidelných intervalech načítají uživatelem zadané RSS zdroje a vytvářejí personalizované přehledy zpráv. RSS čtečku můžete mít instalovanou na vlastním počítači, existuje jich celá řada (zajímavý test práce s češtinou naleznete na conBLOGu) a často jsou k dispozici ke stažení zdarma. Mezi nejznámější a nejpoužívanější RSS čtečky pro MS Windows patří programy Feedreader a FeedDemon, jsou ale i české, jako například RSS Point. RSS čtečka se již dostala i do prohlížečů Mozilla Firefox a Opera (od 7.50 Preview 2) a je i v nadstavbě MS Internet Explorem MyIE 2. A pak je tu celá řada on-line služeb, kde si můžeme RSS zdroje individuálně vybrat a uspořádat, vyzkoušejte si třeba RSS katalog rss.pooh.cz či jeho sourozence se školskými tématy na serveru skolskenoviny.cz.
Formát RSS a jeho používání samozřejmě není žádným kouzelným proutkem, který vyřeší všechny problémy s vyhledáváním informací na Internetu, jde ale o jednoduchou a zajímavou, a v řadě případů vysoce účinnou podporu života na Síti.
Jan Wagner
0 komentářů:
Okomentovat