Jan Wagner: Mírný pokrok v mezích Indoše

středa 19. května 2004 ·

Dlouhé měsíce probíhala jednání mezi MŠMT a generálním dodavatelem infrastruktury SIPVZ. Konsorcium ČESKÝ TELECOM - AutoCont On Line nakonec mírně ustoupilo a včera s ministerstvem podepsalo dodatek „indoší“ smlouvy, který zlepšuje pozici státu a zelených škol. Hodnota změn je sice oceněna částkou 300 milionů Kč, celkově však jde o změny velmi omezené, které mnoha školám nepřinesou prakticky nic.

Dodatek smlouvy o dodávce infrastruktury v rámci Projektu III SIPVZ přichází téměř dva roky po odchodu Eduarda Zemana  a více než rok a půl po personální obměně v tehdejší sekci SIPVZ. Vyjednat lepší pozici státu dostala Petra Buzková za úkol v usnesení vlády z 22. září 2003.

Slavnostní akt začal sháňkou po smlouvách. Paní ministryně podpisy vtipně komentovala a na následné tiskové konferenci byla plná optimismu a uspokojení. Ostatně jako všichni. Ředitel ACOL Vlastimil Palata smlouvu označil za konsensus dobrý pro školy i celou SIPVZ, která podle něj získá stabilnější pozici v očích veřejnosti. Ředitel společnosti ČESKÝ TELECOM Peter Berdár prohlásil, že se MŠMT povedlo dostat za své peníze skutečně velmi rozumnou nabídku…

O co tedy v dodatku smlouvy jde? Pokusme se o shrnutí a komentář reagující i na průběh tiskové konference:

1 . Převod vlastnického práva. Dochází k odstranění nevýhodné a nejednoznačné opce na převod vlastnického práva k SKP – standardním klientským počítačům (včetně operačního systému). Opce je nyní jednoznačná a je rozšířena  o aktivní prvky školní sítě (LAN). V případě zájmu ze strany školy na ni bude vše formou daru nebo symbolického prodeje za 1 Kč převedeno. Zde musíme podotknout, že zůstatková cena ISDN routeru malých škol činí jen několik stovek korun a u větších škol jsou zůstatkové ceny aktivních prvků rovněž minimální. Servery a tiskárny zůstávají v majetku GD a bude zřejmě možný odkup za zůstatkovou cenu. 

2. Ukončení stávajícího provozu se předpokládá u všech škol k 30. 6. 2005 s tím, že GD bude zajišťovat bezplatný provoz až do 31. 8. 2005, a umožní tak školským zařízením bezproblémový přechod na jiné řešení dalšího provozu. U 90  % škol se touto změnou prodlouží provoz na více než 36 měsíců, na druhou stranu zbývajícím bude zkrácen maximálně o 4 měsíce. V průměru se prodlouží provoz všem školským zařízením o 2,5 měsíce bezplatně – zde je tedy zřejmě základ pro ocenění změn.

3. Zvýšení konektivity. V polovině škol, tedy celkem 1810 (výběr bude dle technologických možností a analýzy provozu provádět komise MŠMT), bude zvýšena konektivita na nejméně dvojnásobek, tedy z dnešních nedostatečných 64 kbps na méně nedostatečných 128 kbps. U některých škol bude komise moci zvýšit konektivitu i na 256 či 512 kbps beze změny ceny, počty těchto škol ale nebyl schopen nikdo ze zástupců GD specifikovat. Úsměvně působil zcela nepřipravený ředitel Berdár, který hovořil o konektivitě až 1 Mbps a tvrdil, že dojde k „…skoro dvacetinásobnému zrychlení“ Nikdo z jeho týmu ho nedokázal opravit a bohužel chybička opačného rázu se vloudila i do tiskové zprávy MŠMT. Pokud pro ocenění změn byl použit dnešní nesmyslný ceník konektivity pro školy a státní správu vůbec, který absolutně nerespektuje realitu trhu, není divu, že její autoři dospěli k oněm virtuálním stovkám milionů. Na dotaz, zda 128 kbps považuje za dostatečnou konektivitu pro školu s deseti počítači, když domácnostem nabízí ADSL s 64-512 kbps pro jeden domácí počítač, ředitel Berdár odpovědět přímo nedokázal. (Tisková zpráva ČTc je zde.)

4 . Nabídka dalšího poskytování služeb. ACOL učiní všem školským zařízením závaznou nabídku na další poskytování služeb informačních technologií. Nabídka „ve výši obvyklé ceny obdobných služeb na trhu bude zohledňovat amortizaci a vlastnictví prvků IKI umístěných ve školách", a to dle volby úrovně poskytovaných služeb. Tento krok je logický, ale rozhodující bude ceník těchto služeb.

Krátká tisková konference nepřinesla žádnou zásadní informaci, jen bylo připomenuto, že klíčové pravomoci pro další volbu bude mít ředitel školy. Ředitel Palata uvedl, že například licence na kancelářské a vývojářské produkty Microsoft je řešena pronájmem dle smlouvy School Agreement, takže školy mohou buď s pronájmem pokračovat nebo zvolit jinou alternativu. Petra Buzková ještě uvedla, že se do budoucna nepočítá s žádnými centrálními dodávkami a že 2. etapa SIPVZ bude řešena grantovým způsobem na základě ICT plánů škol.

Plné znění nově uzavřeného dodatku má být zveřejněno v nejbližších dnech.

 



Jan Wagner

0 komentářů:

Články dle data



Učitelské listy

Nabídka práce

Česká škola - portál pro ZŠ a SŠ

Česká škola poskytuje svým čtenářům diskusní prostor k vyjádření názorů na školskou problematiku. Tyto příspěvky se nemusí shodovat se stanoviskem redakce České školy a jsou uveřejňovány jako podnět k dalším diskusím.

Obsah článků nemusí vyjadřovat stanovisko redakce nebo vydavatele Albatros Media, a.s.


Všechna práva vyhrazena.

Tento server dodržuje právní předpisy
o ochraně osobních údajů.

ISSN 1213-6018




Licence Creative Commons

Obsah podléhá licenci Creative Commons Uveďte autora-Neužívejte dílo komerčně-Nezasahujte do díla 3.0 Česká republika, pokud není uvedeno jinak nebo nejde-li o tiskové zprávy.



WebArchiv - archiv českého webu



Tyto webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace o tom, jak tyto webové stránky používáte, jsou sdíleny se společností Google. Používáním těchto webových stránek souhlasíte s použitím souborů cookie.