Ladislava Knihová: Používáte ve škole brainstorming?

pátek 16. dubna 2004 ·

Jako učitelé často slýcháme o nutnosti „učit jinak“. Lehce se to řekne, ale o to hůř uvádí do praxe. Jednou z dílčích metod, které mohou pomoci, je i technika brainstormingu, převážně používaná zkušenými lektory odborných školení. Co to vlastně je? Patří volné asociace neboli brainstorming do školy?

Metody brainstormingu, oblíbené ve vyspělých evropských zemích, v USA a v Kanadě, jsou založené na spontánním přinášení nápadů a vycházejí z jednoduchého přístupu: Myšlení začíná tam, kde končí informace.

Sama technika brainstormingu patří do kategorie interaktivních prezentačních dovedností. Často ji používáme, chceme-li, aby skupina jmenovala celou řadu nápadů na dané téma nebo hledala co nejvíce kreativních řešení daného problému. Ale proč je vlastně tato technika tak dobrá? Co se ve skutečnosti děje?

Jedná se o velmi efektivní metodu, která v sobě spojuje jak generování nových a odvozených myšlenek (tj. produkt „divergentního myšlení“), tak i zužování počtu možných variant směrem k té nejmarkantnější nebo jediné možné (tj. produkt „konvergentního myšlení“). Studenti mají naprostou volnost vyslovit cokoliv, co jim právě vytane na mysli, a to bez zábran a strachu z případné kritiky. To znamená, že skupiny studentů přicházejí s novátorskými, často divokými myšlenkami, studenti rozvíjejí myšlenky ostatních členů skupiny a předkládají různé návrhy, které jsou následně po diskusi a zpětné vazbě neprodleně uvedeny v život.


Zásady vedení brainstormingu

  • Zkuste být při brainstormingu co nejvíce v pozadí a dejte prostor svým studentům. Dobrý výsledek přináší taktika, při níž studenti - pokud možno - vše dělají sami.

  • Dejte najevo, že všechny myšlenky jsou vítány a nikdo nebude kritizován.

  • Vítejte i absurdní myšlenky – je to velmi žádoucí.

  • Okamžitě zapisujte každý nápad bez toho, abyste jej bezprostředně hodnotili.

  • Dejte najevo, že jste srozuměni s tím, že někdo se třeba zúčastnit nechce nebo nechce přispívat do diskuse v některých okamžicích – aktivita by měla být spontánní a dobrovolná.

  • Využívejte možnosti napsat nápad na lísteček a poslat – jakmile se objeví, zviditelněte tyto myšlenky pro ostatní (je možné pověsit papír s textem na stěnu, promítnout zpětným projektorem, z počítače dataprojektorem apod.)

  • Velkou skupinu rozdělte do menších skupin - každá skupina bude individuálně používat techniku brainstormingu a zapisovat myšlenky na papír.

  • Nakonec vytvořte z myšlenek všech skupin jeden hlavní seznam (master list).

  • Pokračujte v brainstormingu tak dlouho, dokud se nové nápady objevují.


Brainstorming jako nástroj aktivizace

Jako druh techniky je brainstorming vynikající nástroj pro zapojení, diskusi, opakování a také k dodání energie. Psychologové uvádějí důkazy, že skupiny, které se zúčastní brainstormingu, jsou v plnění zadaného úkolu vytrvalejší než jednotlivé osoby, a že tato vytrvalost ze zvětšuje přímo úměrně s velikostí skupiny.

Ve školním prostředí touto skupinou může být třída a brainstorming jedním z nástrojů, který nám může pomoci třídu zaktivizovat.

Pokud postupujeme klasickým způsobem prezentace nové látky z úst „učitele-vševěda“, třída líně pospává a pod zdánlivým dojmem psaní si poznámek si klidně „esemeskuje“ s kamarády. Mozky žáků a studentů odpočívají a jediný, kdo si dává námahu s přemýšlením, je učitel.

Zkusme tedy role obrátit: nejprve bez dlouhého úvodu „předhodíme“ třídě téma a pak už jen pečlivě zorganizujeme zapisování nápadů a postupnými kroky postupujeme směrem k vyřešení problému.

A závěrem: není vůbec nutné, aby moderátorem brainstormingu byl právě učitel. Přivyknou-li si studenti na tuto „hru“ a její pravidla, bez obav nabídněte roli moderátora případným zájemcům.


Proč je aktivní účast žáků na řešení problému tak důležitá?

Důvodů je jistě hodně, ale připomeňme ty nejdůležitější:

  • podporuje praxi v logickém myšlení;
  • probouzí emoce (kladné i záporné) a umocňuje prožitky;
  • podporuje představivost;
  • motivuje;
  • napomáhá budovat zdravé sebevědomí;
  • učí studenty koncentrovaně vyjádřit svůj názor;
  • napomáhá zbavit se trémy;
  • učí práci v týmu;
  • vyslovené otázky jsou motorem pro kladení dalších otázek;
  • podstatnou měrou ovlivňuje schopnost zapamatování.


Ladislava Knihová

0 komentářů:

Články dle data



Učitelské listy

Nabídka práce

Česká škola - portál pro ZŠ a SŠ

Česká škola poskytuje svým čtenářům diskusní prostor k vyjádření názorů na školskou problematiku. Tyto příspěvky se nemusí shodovat se stanoviskem redakce České školy a jsou uveřejňovány jako podnět k dalším diskusím.

Obsah článků nemusí vyjadřovat stanovisko redakce nebo vydavatele Albatros Media, a.s.


Všechna práva vyhrazena.

Tento server dodržuje právní předpisy
o ochraně osobních údajů.

ISSN 1213-6018




Licence Creative Commons

Obsah podléhá licenci Creative Commons Uveďte autora-Neužívejte dílo komerčně-Nezasahujte do díla 3.0 Česká republika, pokud není uvedeno jinak nebo nejde-li o tiskové zprávy.



WebArchiv - archiv českého webu



Tyto webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace o tom, jak tyto webové stránky používáte, jsou sdíleny se společností Google. Používáním těchto webových stránek souhlasíte s použitím souborů cookie.