Josef Duhajský: Netradiční testování vyhledávačů

středa 28. dubna 2004 ·

Pokud se svými žáky používáte internet k vyhledávání informací, zkuste jim někdy zadat stručný úkol: „Najděte se na internetu“. Úkol to není snadný, navíc není pro všechny stejný, ale motivace je silná. Kdo si rád nepřečte něco o sobě?

Většina dětí už dnes ví, že existuje jakýsi Seznam, Atlas, Centrum, Google, Yahoo, Altavista… Občas přidají ještě nějakou další adresu, o které nemáte ani tušení, že existuje. Ale těch šest vyhledáváčů, které jsem uvedl, pro začátek úplně postačí. Po zadání úkolu nechte děti nějaký čas pracovat a pak výsledky jejich snažení proberte všichni dohromady. Nejde jen o to, abyste si prohlédli to, co našli, ale taky nechte děti popsat jejich hledačské postupy. Někdy během jejich práce neškodí malá nápověda. Třeba zadávat jméno a příjmení v uvozovkách ("Jméno Příjmení").

Moje zkušenost je taková, že pokud hledáte něco v češtině, většinou najdete víc odkazů s pomocí českých vyhledávačů, ale já osobně většinou vystačím s Googlem. Jistou výhodu mají žáci s neobvyklým příjmením, ale těm se zase někdy stane, že nemají co prohledávat. Pokud máte školní webové stránky, dost často je děti touto cestou „objeví“. Dalším úspěchem vyhledávání jsou webové stránky zájmových organizací, které děti navštěvují, občas ale objevíte i nějaké překvapení. Jako příklad můžu uvést jeden neočekávaný výsledek našeho hledání jmen a příjmení – http://www.mvcr.cz/statistiky/jmena/muzi_p/http://www.mvcr.cz/statistiky/jmena/zeny_p/ – což jsou statistiky nejčetnějších mužských a ženských příjmení na stránkách Ministerstva vnitra ČR, kam můžete nahlédnout v nějaké jiné vhodné vyučovací hodině.

Možná vám tento úkol připadá do vyučování nevhodný, ale pokud mu věnujete jednu vyučovací hodinu, určitě ji neztratíte. Navíc vám doporučuji vyzkoušet si tohle hledání i na vlastním jménu a příjmení – možná vás výsledek překvapí tím, kde všude si vaše jméno berou do úst.

Na závěr vám přidám pro hledačskou inspiraci seznam vyhledávačů ze svého odkazníčku: http://www.gbl.cz/profesor/duhajsk/odkazy.htm. Bohužel aktualizaci těchto odkazů jsem již delší dobu neprováděl. Vlastně mohu říci, že o významu tvorby odkazníku na vlastních webových stránkách už dost pochybuji, ale o tom až někdy jindy.

A ještě jeden tip s Googlem: Když zadáte do okénka pro vyhledávání related:www.google.com nebo related:www.atlas.cz, google vám nabídne stránky s podobným obsahem, čili jiné vyhledávače. Možná budete opět překvapeni, tentokrát množstvím odkazů.



Josef Duhajský

0 komentářů:

Články dle data



Učitelské listy

Nabídka práce

Česká škola - portál pro ZŠ a SŠ

Česká škola poskytuje svým čtenářům diskusní prostor k vyjádření názorů na školskou problematiku. Tyto příspěvky se nemusí shodovat se stanoviskem redakce České školy a jsou uveřejňovány jako podnět k dalším diskusím.

Obsah článků nemusí vyjadřovat stanovisko redakce nebo vydavatele Albatros Media, a.s.


Všechna práva vyhrazena.

Tento server dodržuje právní předpisy
o ochraně osobních údajů.

ISSN 1213-6018




Licence Creative Commons

Obsah podléhá licenci Creative Commons Uveďte autora-Neužívejte dílo komerčně-Nezasahujte do díla 3.0 Česká republika, pokud není uvedeno jinak nebo nejde-li o tiskové zprávy.



WebArchiv - archiv českého webu



Tyto webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace o tom, jak tyto webové stránky používáte, jsou sdíleny se společností Google. Používáním těchto webových stránek souhlasíte s použitím souborů cookie.