Na internetu najdete mnoho unikátních sbírek - např. nejrozsáhlejší sbírku vyobrazení zemětřesení z „předfotografické“ éry, kterou zde zpřístupnil Jan T. Kozák ve spolupráci s University of California, Berkeley. Věřte, že stojí za zhlédnutí.
Jan T. Kozák je znám svým velkým zájmem o historii a dějiny umění, především pak o historické mapy a historická zobrazení měst. Díky zaujetí pro tyto obory postupně shromáždil unikátní soubor asi 1300 historických vyobrazení ničivých zemětřesení z období před rozšířením fotografie, respektive sestavil katalog pro taková zobrazení, jejichž originály nebylo možné získat.
Historická zobrazení zemětřesení na americkém kontinentě studoval J. Kozák v rámci Fulbrightova grantu v letech 1994 až 1995 a v roce 1997 mu udělila česko-americká grantová komise grant na projekt Special Earthquake Data Bank, jehož cílem bylo zpřístupnit pražskou sbírku zobrazení (Kozak collection) veřejnosti prostřednictvím internetu.
Můžete se na ni podívat i vy na adrese http://nisee.berkeley.edu/kozak/ . Obrázky jsou zde řazeny jednak podle zemí, jednak chronologicky. Obrázky si můžete prohlížet i kopírovat, ale především si myslím, že jsou ve škole využitelné nejen v hodinách fyziky, kde jimi můžete třeba popularizovat téma „kmitání a vlnění“. Určitě se uplatní i v hodinách zeměpisu či biologie. Vhodné jsou i do výtvarné výchovy nebo občanské výchovy, protože zemětřesení má na společnost značný vliv. To už ale jistě nejlépe posoudíte sami. V každém případě stojí tato kolekce za nahlédnutí.
Jan T. Kozák uspořádal několik výstav i v České republice (viz např. http://www.ig.cas.cz/aktivity/Karolinum.php nebo http://muzeum.e-rychnovsko.cz/vyst/koza01.html), takže možná se vám v budoucnu naskytne i příležitost na některé obrázky z jeho sbírky podívat se živě.
Jan T. Kozák byl zaměstnancem Geofyzikálního ústavu Akademie věd České republiky. Pokud vás studium zemětřesení zajímá více, můžete s hledáním příslušných informací začít na stránkách tohoto ústavu.
Josef Duhajský
0 komentářů:
Okomentovat