Málokterý přehled aplikací jednoho typu může být úplný: naprogramování správce souborů je totiž pro řadu programátorů skutečně velkou výzvou. Variace na nepsaný etalon Norton Commander ale dokazují především genialitu originálu.
Nedávno publikovaný přehled správců souborů , převzatý z časopisu Computer, nemohl pochopitelně být úplný, protože problém zjednodušení práce se soubory na osobních počítačích řešily možná tisíce programátorů od jejich vzniku. Devět u nás asi nejpoužívanějších správců souborů pro operační systémy MS Windows a Linux by mohlo stačit většině běžných uživatelů k výběru, ale ve školách můžeme ukázky širší nabídky využít k demonstraci variability řešení aplikací. Také často řešíme řadu dalších problémů: máme málo výkonné počítače, nedostatek prostředků nebo nedostatek zkušenosti. Proto se pokusím přehled rozšířit o několik dalších správců souborů, z nichž může některý splnit požadavky lépe než ty dosud představené.
Dovolte mi ještě malou historickou vsuvku. Nabídka českých produktů byla již v dobách Norton Commanderu pro DOS (dále jen NC), který vznikl již před osmnácti lety (autorem byl John Socha), široká: nejznámější byl u nás asi Manažer602 (M602) od českého softwarového „giganta“ Software602, ale užíval se i HH Manager nebo It a další. A protože v MS Windows 3.1 nebyli uživatelé vlastnostmi originálního File Manageru či Program Manageru (neboli v české lokalizaci Správce souborů a Správce programů) příliš nadšeni, zakrátko se objevily alternativy jako Norton Desktop for Windows či jeho tradiční rival PCTools for Windows. I z českých softwarových luhů a hájů se vynořila celá plejáda více či méně povedených 16bitových analogů NC pro MS Windows, které již upadly v zapomnění: Winton (WINdows + NorTON) od pražské firmy ElektroCom, zajímavý Bizon, brněnský studentský kousek Ádon, HH WIN od pražské firmy H.S.H či Manažér WinM602 od Software602.
Průzkumník v MS Windows 95 byl pro řadu uživatelů také zklamáním, takže vývojáři po celém světě pracovali opět na 32bitové generaci klonů NC, v červnu 1996 se objevil i v Irsku česky lokalizovaný originální Norton Commander pro Windows 95. Nabídka freewarových či sharewarových klonů ale měla větší úspěch než krabicové verze a zapomnění se dočkaly i další nejen české pokusy; zde mohu uvést například MRP Navigátor. A musím také připomenout, že ve Windows 95 zůstaly jako pietní alternativa k Průzkumníkovi stále mírně modifikované 32bitová verze původních aplikací File Manager či Program Manager (Správce souborů a Správce programů) z MS Windows 3.1.
Takže zde je víc než tucet dalších alternativ, které kromě dvou panelů mají většinou i společné využití funkčních kláves F1 - help, F2 - user menu, F3 - file view, F4 - file edit, F5 - file copy, F6 - file move/tree move, F7 - make a directory, F8 - file delete, F9 -top menu, F10 - exit (milovníci starých programů si mohou stáhnout z nostalgie originální verzi NC 1.02D z roku 1988):
freeCommander 2004.03
Jde o klasický dvoupanelový správce souborů s podporou práce s archivy (včetně vícesouborových), navíc umožňuje zobrazení obrázků v přehledných náhledech a snímání celé obrazovky nebo jen aktivního okna, má vlastní integrovaný editor textových souborů a obsahuje i jednoduchou tabulku ASCII znaků. freeCommander je freeware polského autora Marka Jasinského s českou lokalizací, instalační soubor má 1,2 MB a program pracuje pod MS Windows 9x/NT/Me/2000/XP.
Diskový manažer 2.40
Opět dvoupanelový správce souborů s mnoha rozšiřujícími funkcemi například pro zabezpečení dat (nezobrazované soubory, přístupné disky, povolení spouštění aplikací atd.), lze v něm označit soubory z více adresářů, generovat HTML index obrázků, šifrovat soubory, generovat a kontrolovat CRC, rozdělit a spojit soubory (například pro přenos po disketách), obsahuje FTP klienta, interní prohlížeče obrázků a ASCII (kódování češtiny včetně autodetekce), má interní podporu archivů ZIP a externí pro ARJ a RAR. Diskový manažer je dílem českého autora Jana Čablíka, instalační soubor má 2,6 MB a program pracuje pod MS Windows 9x/NT/Me/2000/XP. Pochválit musím i rozsáhlou a propracovanou nápovědu, drobné výhrady mám k terminologii a klávesovým zkratkám nabídky. Diskový manažer je zdarma pro osobní užití, cena jedné licence pro právnické osoby je od 300 Kč (nad 20 licencí) do 500 Kč (1-10 licencí).
GNU Midnight Commander for Win95/NT 4.1.36
GNU Midnight Commander, asi nejoblíbenější správce souborů pro Linux, je portován pro MS Windows neoficiálně (testovaná beta verze je více než rok stará), takže ho hodnotím spíše jako raritu. Jde o aplikaci běžící v okně MS-DOS, která pracuje s dlouhými názvy souborů a je téměř k nerozeznání od původní verze NC pro DOS, ale je vidět i linuxový původ. Ovládání myší mi nefungovalo, takže jsem si ověřil, že jsem klávesové zkratky NC stále ještě nezapomněl. Instalační archiv má velikost 564 kB. Přes všechny nedostatky se tato verze může v případě nouze hodit.
Gyula`s Windows Navigator 1.28b
Jde opět o dvoupanelového správce souborů, který nenabízí mnoho nástrojů a funkcí, má ale interní prohlížeč formátů AVI, BMP, RTF, TXT, JPG, GIF, ICO, CUR, WMF a EMF. Práce maďarského autora Gyuly Bibernátha má českou lokalizací, instalační soubor má 1 MB a program pracuje pod MS Windows 9x/NT/Me/2000/XP. Tento správce je zdarma pro osobní užití, cena pěti licencí pro komerční využití je 20 USD. Při práci měl problémy se složkami s více soubory, na slabším počítači by asi uživatel s překreslením okna ztratil trpělivost.
AB Commander ME 6.6
Další klasický dvoupanelový jednoduchý správce souborů s několika funkcemi navíc: dokáže rozdělit soubor na menší části, zobrazit náhled snímků, zabudován je textový editor a lze nastavit různé úrovně uživatelských práv. Instalační soubor má 911 kB a program pracuje pod MS Windows 9x/NT/Me/2000/XP. Tento správce je produktem společnosti WinAbility Software a stojí 40 USD, což je relativně hodně.
AB Commander LITE 3.3
Další dvoupanelový jednoduchý správce souborů, který je jen ořezanou verzí plné verze AB Commander ME 6.6. Instalační soubor má 576 kB a program pracuje pod MS Windows 9x/NT/Me/2000/XP. Tento správce je freeware produktem společnosti WinAbility Software.
AC Browser 2002 v. 1.0
AC Browser správce souborů není typickým představitelem dvoupanelových klonů NC, ale jeho pracovní plocha i způsob ovládání jsou jakousi kombinací Průzkumníka a vícepanelového klonu NC. Konrad Papała z Polska ho nabízí jako freeware, instalační soubor má velikost 1 MB.
JFileManager Version 1.3
Tento opět dvoupanelový správce souborů německého původu se od předchozích liší především naprogramováním v jazyku Java, je tedy multiplatformní a je dodáván pod licencí GPL se zdrojovými kódy. Autoři Kai Benjamins a Thorsten Jens ho vytvořili v roce 2001, a přestože je relativně jednoduchý, pro základní práci stačí. Jedinou rozšiřující funkcí je prohlížeč archivů ZIP a JAR. Instalační soubor má 316 kB včetně zdrojů a dokumentace k nim, vyžaduje však k běhu Run Time Java. V dodávce je i jednoduchý lokalizační program, bohužel v němčině.
JKnightCommander 0.0.1
Tento správce je opět napsán v Javě a je německého původu, ale je ještě ve stádiu takzvané alpha verze, tedy je značně „syrový", ale spektrum funkcí má výrazně širší než předchozí javový konkurent: podpora FTP, archivů ZIP a další speciality. Multiplatformní aplikace je vyvíjena jako GNU GPL pod vedením Juergena Junga a Daniela Wilmera, testovaná verze je z 1. února 2004 a její instalační soubor zabírá 3 MB. Pokud bude vývoj úspěšně pokračovat, půjde o velmi kvalitní konkurenci pro všechny testované.
Java File Manager 1.0
Dalšího jednoduchého správce napsali Joshua O`Brien a Giurgiu Sergiu v Javě v roce 2001, zůstal ale dva roky v alfa verzi. Nemá žádné rozšiřující funkce, můžeme jen změnit vzhled na styl CDE/Motif nebo Metal. Jediný soubor formátu JAR má jen 122 kB a je šířen pod licencí GNU GPL, k dispozici jsou tedy i zdrojové kódy.
Servant Salamander 1.52
Starší jednodušší verze Servant Salamander 1.52 zůstává jako freeware, řada uživatelů chválí jeho ovládání a možnosti v nabídce. Instalační soubor má 343 kB a program pracuje pod MS Windows 9x/NT/Me/2000/XP.
Volkov Commander 4.05
Tento klon NC pro DOS ukrajinského původu od Vsevoloda V. Volkova je u nás velmi oblíbený, i když asi málokdo zaplatil registrační poplatek 20 USD. Připravovaná verze 5 je stále ve stádiu alfa, většinou se používá starší verze 4.05. Instalační archiv má velikost pouhých 96 kB, verze 5 je o fous větší, má 106 kB, ale podporuje již dlouhá jména souborů z Windows 9x a její interní prohlížeč umí pracovat s kódováním Unicode. K programu je ke stažení stručná česká dokumentace v textových souborech.
WinNc Pro 3000 3.03
Holandští tvůrci ze společnosti Dunes MultiMedia vytvořili zřejmě nejrozsáhlejší klon NC, který kdy spatřil světlo světa. WinNC například konvertuje nahrávky z WAV nebo audio CD do MP3 nebo opravuje poškozené archivy ZIP. Ze správce souborů se v tomto případě stala universální aplikace nahrazující řadu jednoúčelových programů. Instalační soubor má tomu odpovídající velikost 5 MB a pochvalu zaslouží i 1MB nápověda (je přiložena dvojí: anglická a holandská). Single licence je za 30 USD, od 50 licencí cena klesne na 19 USD, školy mají 30 % slevu. Aplikace je lokalizovaná do češtiny, zřejmě ale chybí překlad nejnovějších funkcí z poslední verze.
XC - A Free File Manager Version 2.0.5
XC je velmi zajímavý GNU GPL správce souborů pro MS-DOS, MS Windows i Linux polského původu od Konrada Twardowskeho. Nekopíruje jako Midnight Commander nebo Volkov Commander tak důsledně původní Norton Commander, ale jeho tvůrce téma zpracoval velmi kreativně, i když možná některé uživatele jeho přístup v řadě řešení spíše zaskočí. XC pracuje interně s archivy ZIP a externě i s dalšími, součástí je přehrávač CD, ale také řada funkcí pro práci s internetem. Instalační archiv pro MS Windows má velikost 378 kB. XC se mi zalíbil, a tak jsem neodolal, přidal se k týmu a začal s jeho lokalizací do češtiny. Její alpha verze už je na světě a s novou verzí XC by měla být součástí instalačního atchivu.
Výčet předchozích aplikací, podobně jako v nedávném testu implementací jazyka Karel, není určitě úplný. Snažil jsem se vybrat nejznámější aplikace, přihlížel jsem i k lokalizaci a částečně i k typu licence. Pokud budete mít zájem o pokračování s popisem dalších správců souborů nebo budete znát některý další zajímavý klon, napište mi. Jedním z nejlepších zdrojů o správcích souborů, klonech NC, jsou ruské stránky vtipně pojmenované Děti kapitána Nortona, kde jich je popsáno přes šedesát. Neuvěřitelné, že?
Jan Wagner
0 komentářů:
Okomentovat