redakce ČTK: Odbory vyhlásily na středu den smutku

úterý 9. března 2004 ·

Českomoravský odborový svaz pracovníků školství vyhlásil na středu den smutku. Doporučil školám, aby v den pohřbu zavražděného učitele ze Svitav vyvěsily černou vlajku, první vyučovací hodinu držely minutu ticha a zbytek hodiny věnovaly diskusi o agresivitě a násilí. Ke dni smutku se připojí ministerstvo školství a zřejmě i většina českých škol. Odbory a ministerstvo navíc přišly s několika návrhy, jak zamezit nasilí ve školách.

Odboráři rovněž vyzvali všechny složky společnosti, aby hledaly východisko z lhostejnosti a nebezpečí násilných konfliktů ve školách mezi učiteli a žáky a také mezi pedagogy a rodiči. „Ponižování, šikana, agresivita se staly průvodními jevy života ve školách a my se nemůžeme zbavit dojmu, že tato skutečnost je společností přijímána jako fakt, se kterým si nevíme rady a neumíme jej efektivně řešit," soudí odboráři.

Svaz podle předsedy Dobšíka už několik let usiluje o to, aby pedagogičtí pracovníci získali postavení veřejného činitele. „Naši politici však k tomuto kroku zatím nenašli dostatek vůle a odpovědnosti," dodal. S tím nesouhlasí ministryně školství Petra Buzková. Poznamenala, že vyšší tresty nebo status veřejného činitele učitele od podobného útoku neochrání. „Jsem přesvědčena, že by se vražda stala, i kdyby pedagogové veřejnými činiteli byli. Útočníci tohoto typu neuvažují o tom, jestli je trestní sazba zvýšená," poznamenala.

Podle Dobšíka někteří ředitelé chtějí, aby byl ve školách povinně školní psycholog. Odbory tento návrh podpoří, protože to považují za jedno z možných preventivních opatření. Psycholog by měl mít právo poslat žáka na vyšetření, kdyby měl podezření na psychopatické sklony, řekl odborový předák. Připustil ale, že by proti tomu mohli protestovat ochránci lidských práv. „Ale i zaměstnanci mají svá práva," dodal.

Na námitku, že i učitelé někdy děti šikanují a ponižují, odpověděl, že by toto opatření mohlo fungovat i vůči nim. „My se ozýváme za zaměstnance a za děti se musí ozvat rodiče," řekl. V médiích se totiž objevily spekulace o tom, že šedesátiletý učitel Bohuslav Šíbl, jehož v pondělí ubodal jeho šestnáctiletý žák, chlapce ponižoval. Mluvili o tom někteří jeho spolužáci a také jeho rodiče v médiích připustili, že měl ve škole nějaké potíže. Kolegové zavražděného pedagoga si to ale nemyslí.

Možné řešení, které by mohlo předejít podobným neštěstím, vidí Petra Buzková v přípravě budoucích učitelů i v dalším vzdělávání pedagogů z praxe. Měli by mít větší schopnost rozpoznat problém u konkrétního dítěte ve své třídě nebo škole. Na pedagogických fakultách je podle ní třeba, aby studenti absolvovali sociálně psychologické výcviky, aby měli šanci určité problémy vidět, nejen si o nich přečíst v učebnici.

„Jsou to věci, které pomohou učiteli v terénu, aby zvládli určitý nárůst agresivity ve školách, ale ani takový výcvik nepomůže tomu, aby nebyli napadeni," poznamenala. Důležitou roli by měli sehrát i pedagogicko-psychologické poradny. Buzková souhlasí s odbory, že ideální by bylo, kdyby každá škola měla svého psychologa, který by děti dlouhodobě sledoval.

Se statusem veřejného činitele pro učitele nesouhlasí také ředitel Výchovného ústavu v Chrastavě Zdeněk Pelda. Jako jedinou cestu, jak chránit učitele před vraždami a pokusy o ně, vidí trpělivou a důslednou výchovu dětí k dodržování morálky. Myslí si, že brutálních útoků, jakým byla vražda učitele ve Svitavách, bude v příštích letech pravděpodobně přibývat. „Může za to současné společenské klima, které nahrává lidem bez morálky," řekl Pelda. Sám zažil podobné pocity jako ředitel svitavského učiliště. V roce 1998 totiž svěřenec chrastavského ústavu zavraždil vychovatelku a další těžce zranil.

Ve svitavském učilišti se život vrací do normálních kolejí. Žáci se do školy vrátili dva dny po tragédii, přijdou i v den pohřbu svého učitele. Ve středu vyučování skončí v 11.00, aby na pohřeb mohli jít všichni, kdo chtějí.

Buzková pošle rodině zavražděného učitele osobní kondolenční dopis. Na středeční pohřeb se ale nechystá. Rodina si prý nepřála, aby se ho účastnili politici. Ocenila osobní odvahu ředitele školy a některých pedagogů, kteří se pokusili svého kolegu chránit. "Podařilo se jim odzbrojit dotyčného chlapce a snažili se dát kolegovi první pomoc. To jsou věci, které je třeba ocenit," dodala ministryně.

Učni, kteří byli svědky celé tragédie, prý zatím zvládají hrůzný zážitek bez pomoci odborníků. Většina mladých se již vrátila do školního kolektivu. Na pedagogicko-psychologickou poradnu, se zatím neobrátil žádný z nich.



redakce ČTK

0 komentářů:

Články dle data



Učitelské listy

Nabídka práce

Česká škola - portál pro ZŠ a SŠ

Česká škola poskytuje svým čtenářům diskusní prostor k vyjádření názorů na školskou problematiku. Tyto příspěvky se nemusí shodovat se stanoviskem redakce České školy a jsou uveřejňovány jako podnět k dalším diskusím.

Obsah článků nemusí vyjadřovat stanovisko redakce nebo vydavatele Albatros Media, a.s.


Všechna práva vyhrazena.

Tento server dodržuje právní předpisy
o ochraně osobních údajů.

ISSN 1213-6018




Licence Creative Commons

Obsah podléhá licenci Creative Commons Uveďte autora-Neužívejte dílo komerčně-Nezasahujte do díla 3.0 Česká republika, pokud není uvedeno jinak nebo nejde-li o tiskové zprávy.



WebArchiv - archiv českého webu



Tyto webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace o tom, jak tyto webové stránky používáte, jsou sdíleny se společností Google. Používáním těchto webových stránek souhlasíte s použitím souborů cookie.