Josef Duhajský: Staňte se astronomy a pozorujte přechod Venuše před Sluncem

středa 3. března 2004 ·

V úterý 8. června 2004 v dopoledních hodinách budeme moci pozorovat přechod planety Venuše před Sluncem. Astronomická podívaná začne po sedmé hodině ranní a skončí kolem půl druhé odpoledne. Nebeský úkaz, který nikdo z dnes žijících obyvatel Země ještě neviděl, můžete díky projektu Venus Tranzit 2004 pedagogicky zúročit se svými studenty.

Bude to vlastně „speciální druh zatmění Slunce“. Právě tak jako v případě zatmění Slunce je sluneční kotouč zakrýván Měsícem, který se dostal do přímky mezi Zemi a Slunce, i při přechodu Venuše před Sluncem je planeta Venuše mezi Zemí a Sluncem. Protože je Venuše velmi daleko, zakryje nám jen nepatrnou část slunečního kotouče, nepozorujeme tedy „pravé“ zatmění Slunce, ale malou tečku, která po dobu několika hodin přechází přes sluneční kotouč.

Zdánlivý průměr Venuše dosahuje asi 1/30 průměru Slunce, takže na pozorování přechodu Venuše nebude potřeba dalekohled, ale bude pozorovatelný pouhýma (ale chráněnýma!) očima. Protože se budeme dívat do Slunce, bude nezbytné použít filtr – svářečské sklo hustoty 13 nebo 14 či speciální brýle s kovovou fólií na pozorování slunečních zatmění. Pozor: Sledování Slunce okem bez filtru nejenže skoro není možné, ale může vést až k oslepnutí!

Přechody Venuše před Sluncem jsou velmi vzácné – každých 243 let se dají pozorovat pouze 4 tyto události. Naposledy byl přechod Venuše pozorován v roce 1882, tedy před 122 lety. K příštímu dojde v roce 2012, ale nebude pozorovatelný z Evropy. A potom nastane opět přibližně stoleté čekání.


Mezinárodní projekt Venus Tranzit 2004 

Projekt Venus Tranzit 2004, který vytvořily Evropská jižní observatoř (European Southern observatory – ESO) ve spolupráci s Evropskou asociací pro astronomické vzdělávání (European Association for Astronomy Education – EAAE), Institutem pro nebeskou mechaniku a výpočet efemerid (Institut de Mécanique Céleste et de Calcul des Éphémérides – IMCCE), Pařížskou observatoří (Observatoire de Paris) a Astronomickým ústavem Akademie věd České republiky, využívá této mimořádné nebeské události, aby interaktivním a pečlivě promyšleným způsobem představil veřejnosti řadu základních otázek na styčné ploše mezi společností a vědou.

Hlavním cílem projektu je vytvořit rozsáhlou mezinárodní síť pozorovatelů (učitelů, studentů, amatérských astronomů) a ústavů (hvězdáren, planetárií a vědeckých center), kteří budou tento vzácný jev pozorovat s cílem změřit co nejpřesněji vzdálenost Země od Slunce. Ta je dnes sice známa velmi přesně, tato měření však budou mít především edukační charakter – každý si to bude moci zkusit a pak se dovědět, jak byl přesný. Všechna naměřená data budou shromážděna a zpracována specialisty v Paříži.

Smyslem projektu je přiblížit zejména středoškolské mládeži způsoby vědeckého zkoumání světa, k čemuž se atraktivní a vzácný úkaz na obloze mimořádně hodí, a zapojit studenty do mezinárodní akce, posilující sounáležitost mladé generace v Evropě, kde bude shodou okolností celý úkaz optimálně viditelný.

Hlavním úkolem pozorovatelů je určit geografické souřadnice (šířku, délku) a přesně určit čtyři významné okamžiky v průběhu přechodu:

  • okamžik prvního „dotyku“ disku Venuše a slunečního kotouče („první kontakt“)
  • okamžik, kdy disk Venuše přejde přes okraj slunečního kotouče a je „uvnitř“ („druhý kontakt“)
  • okamžik, kdy se disk Venuše „dotkne“ druhé strany slunečního disku („třetí kontakt“)
  • okamžik, kdy disk Venuše překročí okraj slunečního disku („čtvrtý/poslední kontakt“)


Informace a studijní materiály

V tuto chvíli již existují na internetu evropské (www.vt-2004.org) i české (http://vt-2004.astro.cz) webové stránky projektu. Internet bude sloužit jako hlavní způsob komunikace se všemi zájemci z řad učitelů, studentů i veřejnosti. Stránky obsahují základní informace, studijní a učební materiály, které jsou zde volně přístupné. Zájemci o účast v projektu se na těchto internetových stránkách mohou zaregistrovat.

Zde také budou aktuálně uveřejňovány veškeré další informace. Na internetových stránkách lze najít spojení na mezinárodní „webfórum“ i na hvězdárny, planetária, vědecká centra, amatérské kluby a sdružení, které jsou členy široké sítě VT-2004 Network. Organizace orientované na vzdělávání, které plánují činnosti v souvislosti s přechodem Venuše, se samozřejmě mohou k této síti připojit.

Mnoho dalších informací věnovaných přechodu Venuše před Sluncem 8. června 2004 najdete i na webové adrese http://www.astrohk.cz/vt-2004/ .


Brandýská konference

V České republice, která je jedním se spolupořádajících států projektu, se ve dnech 7. – 9. května 2004 uskuteční mezinárodní konference pozorovatelů přechodu Venuše. Do Brandýsa nad Labem se sjedou účastníci z 27 zemí a také Mezinárodní organizační výbor. Brandýs nad Labem byl pro konání konference vybrán pro svoji významnou astronomickou minulost, ve 20. století zde totiž vznikaly světoznámé Bečvářovy atlasy oblohy. Na konferenci se sjedou mimořádné osobnosti evropské vědy, např. Dr. Richard West (Evropská jižní observatoř) a prof. Fred Taylor (Velká Británie). Záštitu nad konferencí převzala ministryně školství Petra Buzková. Při příležitosti konference se 7. května 2004 v budově Akademie věd ČR uskuteční tisková konference. Česká republika se na projektu Venus Tranzit 2004 významně podílí, zkuste se tohoto projektu zúčastnit i vy. Hlavně si ale nenechte pozorování tohoto vzácného úkazu ujít.



Josef Duhajský

0 komentářů:

Články dle data



Učitelské listy

Nabídka práce

Česká škola - portál pro ZŠ a SŠ

Česká škola poskytuje svým čtenářům diskusní prostor k vyjádření názorů na školskou problematiku. Tyto příspěvky se nemusí shodovat se stanoviskem redakce České školy a jsou uveřejňovány jako podnět k dalším diskusím.

Obsah článků nemusí vyjadřovat stanovisko redakce nebo vydavatele Albatros Media, a.s.


Všechna práva vyhrazena.

Tento server dodržuje právní předpisy
o ochraně osobních údajů.

ISSN 1213-6018




Licence Creative Commons

Obsah podléhá licenci Creative Commons Uveďte autora-Neužívejte dílo komerčně-Nezasahujte do díla 3.0 Česká republika, pokud není uvedeno jinak nebo nejde-li o tiskové zprávy.



WebArchiv - archiv českého webu



Tyto webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace o tom, jak tyto webové stránky používáte, jsou sdíleny se společností Google. Používáním těchto webových stránek souhlasíte s použitím souborů cookie.