Na stránkách České školy jsem před časem psal o systému ISES, který umožňuje využít počítač k fyzikálním experimentům v laboratoři. Dnes se podíváme na to, jak lze ukázat měření a průběh experimentů na dálku přes internet. Pro žáky, ale ostatně i pro učitele je to velmi vděčné zpestření fyziky…
Stejně jako v minulém článku i dnes využijeme aktivit RNDr. Františka Lustiga z MFF UK v Praze.
Na vyzkoušení s žáky je velmi vděčná vzdáleně řízená laboratoř, kterou najdete na http://kdt-20.karlov.mff.cuni.cz/. Po zadání adresy se vám na obrazovce počítače objeví toto menu:
Po kliknutí na první dva odkazy můžete začít točit magnetem a sledovat průběh napětí, které si indukuje na cívce (někdy to bohužel chvíli trvá). Třetí odkaz vám umožní vaše měření zpracovat. K nahlédnutí a prostudování doporučuji i další tři odkazy na této stránce.
Další možností, kde si můžete vyzkoušet se žáky vzdálené řízení experimentu, je na http://kdt-14.karlov.mff.cuni.cz/. Zde můžete na dálku řídit výšku hladiny vody v nádobce. Podrobné pokyny pro ovládání experimentu najdete na http://kdt-14.karlov.mff.cuni.cz/popis.html.
Sledovat vzdálená měření můžete na http://kdt-16.karlov.mff.cuni.cz. Ve vyučovací hodině je asi nejlépe využitelné sledování teploty za oknem vzdálené laboratoře. Významné je ale především to, že pomocí internetu sledujeme měření veličin prováděné v reálném čase, ale někde jinde (v budově MFF UK, Ke Karlovu 3 v Praze), což platí i o řízení výše uvedených experimentů. To je dobré žákům zdůraznit, protože měřit teplotu za oknem a točit magnetem si mohou i doma.
Návštěvou těchto webových stránek žáky určitě zaujmete a zpestříte jim vyučování. Součástí takto pojaté hodiny fyziky může být i diskuse se žáky, co všechno by mohli na dálku přes internet řídit.
Na závěr už jen připomínka, že pokud se chcete lépe seznámit se systémem ISES Františka Lustiga, zkuste http://www.ises.info/index1.html. Možnosti LabVIEW a ISES najdete na http://kdt-17.karlov.mff.cuni.cz/.
Josef Duhajský
0 komentářů:
Okomentovat