O programu společnosti Microsoft Fresh Start pro darované počítače padla první zmínka již na loňské konferenci Sítě ve školství, ale zatím mezi českými školami není příliš znám. Program zajišťuje bezplatné potvrzení licencí operačních systémů MS Windows 98 SE a 2000 Professional pro počítače darované základním a středním školám s procesory nejvýše Intel Pentium II a ekvivalentními.
Program Fresh Start pro darované počítače je součástí celosvětové iniciativy společnosti Microsoft Partners in Learning, orientované na cílovou skupinu základních a středních škol, integrovaných a odborných učilišť. Program byl navržen s cílem vyřešit otázku, zda školám darované použité osobní počítače jsou vybaveny platnými licencemi operačního systému MS Windows. Microsoft předpokládá, že na těchto počítačích již operační systém Windows byl, a školy proto mohou požádat o znovupotvrzení licence. Microsoft pak poskytuje bezplatně doklady o licencích a instalační média systémů MS Windows 98 SE nebo Windows 2000.
Školy si mohou vybrat verzi, která nejlépe odpovídá vybavení darovaného osobního počítače (mohou být s procesory nejvýše Intel Pentium II a ekvivalentními) a také použitému technologickému prostředí a standardům školy. Proč ale jen počítače maximálně Pentium II a ekvivalentní? V případě novějších počítačů (Pentium III a vyšší) mají tyto počítače již takzvaný COA štítek, který říká, že s tímto počítačem je již spojena licence na operační systém. Proto se těchto novějších počítačů program netýká.
Program funguje jednoduše: škola vyplní stručnou elektronickou žádost, a jakmile ji společnost Microsoft prověří a schválí, bude škole zaslán dopis, který slouží jako doklad platnosti licencí systémů Windows 98 SE nebo 2000 pro darované osobní počítače, případně na žádost i jednu kopii softwaru na disku CD (lhůta pro vyřízení je 4-6 týdnů). Licence poskytované v rámci programu Fresh Start for Donated Computers jsou trvalé a nepřenosné.
Školy mohou odeslat žádost vždy jednou za kalendářní rok s tím, že počínaje říjnem 2003 začalo jednoleté období, v jehož průběhu se automaticky předpokládá, že vyhovující darované osobní počítače mají licenci k MS Windows 98 SE nebo 2000. Kdykoli v průběhu této roční lhůty mohou jednotlivé školy nahlásit celkový počet vyhovujících darovaných osobních počítačů, které mají ve svém vlastnictví, a získat tak nezbytný doklad o poskytnutí licence. Pro školy s předplatným School Agreement bude nejvhodnější nahlásit tyto informace současně s obnovením smlouvy, protože v rámci tohoto procesu budou muset zjišťovat počty počítačů. Jednou za rok mohou školy aktualizovat své žádosti a nahlásit všechny nově získané darované osobní počítače.
Nedostatek osobních počítačů ve školách v rámci současných omezených rozpočtů je problémem po celém světě, nejen v České republice. Z firemního sektoru darované osobní počítače proto mohou na základních a středních školách výrazně pomoci, protože dnes běžně vyřazované 3-5 let staré počítače s procesory frekvence 233-350 MHz mají dostatečný výkon pro dostupné výukové i kancelářské aplikace. Ceny školních licencí produktů Microsoft sice nejsou vysoké, ale operační systém MS Windows je nutno koupit za plnou cenu a slevy jsou pouze na jejich upgrade na nejnovější verzi MS Windows XP. Samozřejmě alternativou k MS Windows mohou být distribuce operačního systému Linux, jak ukazuje i úspěšný pilotní projekt popsaný před dvěma týdny v článku Unixové prostředí ve výuce informatiky na SŠ .
Ale to jsem se dotknul dalšího ožehavého tématu a mohu jen připomenout vlastní zkušenost z gymnázia, kde pracuji: koncem loňského roku se dokupovaly chybějící licence MS Windows i Office. Řada škol takto využila i dotace z prostředků Projektu II SIPVZ na evaluovaný software. A na operační systém MS Windows u nás už čeká plných čtrnáct darovaných počítačů, které nahradí stávající PC s procesory třídy 386/486 (některé bezdiskové) s licencemi MS-DOS a MS Windows 3.1.
Prosím, zkuste odpovědět na následující otázky v komentářích:
- využijete nabídky programu Fresh Start for Donated Computers?
- jaké máte zkušenosti s darovanými počítači?
- máte na vaší škole bezdiskové PC?
- máte na vaší škole ještě v provozu PC s procesory 386/486?
Jan Wagner
0 komentářů:
Okomentovat