Pro výuku programování se v rámci předmětu Informatika a výpočetní technika často stále používá oldies-but-goldies Borland Turbo Pascal for DOS. Řada škol proto řeší dnes, v době MS Windows XP, otázku: "kudy dál"? Historie vývojového prostředí Borland Turbo Pascal for DOS začíná v dřevních dobách osmibitových počítačů s operačním systémem CP/M. Programovací jazyk Pascal sám vznikl přímo jako jazyk určený pro výuku programování a rozhodně ani dnes není chybou, když žák začne svou „programátorskou kariéru" právě v Pascalu. Kdysi jsem sice krátce experimentoval ve výuce i s jazyky QBasic a JavaScript, ale výhody jazyka Pascal jednoznačně uznávám. Pascal je názorný, jednoduchý, jednoznačný, i když možná trochu přísný jazyk. Zápis algoritmů ve zdrojovém kódu je v něm skutečně intuitivní a význam je prakticky vždy jasný na první pohled. Vývojové prostředí Borland Turbo Pascal pro DOS bylo doslova dotaženo k dokonalosti a i přes jistou archaičnost nedělá žákům potíže.
Dnes už je podle řady odborníků v praxi Pascal na okraji zájmu a společnost Borland s masovým nástupem operačních systémů MS Windows vývoj řady populárních překladačů a vývojářských balíků Turbo Pascal zastavila. Dalším vývojovým stupněm je řada Borland Delphi, která propojila jazyk Pascal s prostředím pro vývoj událostmi řízených objektově orientovaných aplikací pro MS Windows. Borland Delphi je dnes nabízen už v osmé verzi s podporou Microsoft® .NET Framework a paralelně je k dispozici nyní jeho již třetí linuxová verze Kylix. Komunita vývojářů využívajících některou verzi Delphi je ale stále poměrně široká a o osud Delphi se obávat nemusíme. Kompilátory a vývojová prostředí pro Pascal ostatně nabízejí i další výrobci. Pokud tedy školy chtějí ve výuce Pascal udržet, mají dnes k dispozici například následující produkty a řešení:
- Borland Turbo Pascal 5.5 pro DOS je ke stažení zdarma a je k němu na webu k nalezení velké množství výukových materiálů v češtině;
- Borland Kylix Open Edition pro Linux je ke stažení zdarma;
- konkurenční Free Pascal je multiplatformní kompilátor (podpora procesorů x86, 680x0, ARM a různých OS) s vývojovým prostředím šířený pod licenci GNU, jeho jazyk je sémanticky kompatibilní s Borland Turbo Pascal 7.0 i s některými rozšířeními z Borland Delphi, ke stažení zdarma jsou verze pro Linux, FreeBSD, NetBSD, DOS, Win32, OS/2, BeOS, Solaris a Classic Amiga, dále je možné získat i několik GUI vývojových prostředí;
- Borland Delphi 7 Personal jako základní verze pro začínající vývojáře s cenou jedné licence 3 000 Kč bez DPH, zkušební verze je ke stažení zdarma;
- Borland Delphi 7 Studio Professional ve verzi pro školy, tedy ve vývojářské verzi bez tištěné dokumentace, s cenou jedné licence 3 600 Kč bez DPH;
- Borland Delphi 7 Studio Architect ve verzi pro školy, tedy ve verzi pro vývojáře podnikových systémů bez tištěné dokumentace, s cenou jedné licence 14 400 Kč bez DPH (podrobný popis součástí jednotlivých verzí Delphi 7 naleznete na stránkách Borland v přehledné tabulce);
- využít multilicenčních balíčků pro školy s 10, 25 nebo 100 licencemi Borland Delphi 7 Studio Professional nebo Architect, případně Borland Kylix Professional nebo Enterprise; zde se pohybuje cena jedné roční licence od 765 do 2 200 Kč bez DPH.
Jak vidíte v posledním bodě tohoto přehledu možností, společnost Borland poskytuje školám významné slevy na své produkty. Školní licence, tedy „licence pro neziskové vzdělávací a charitativní organizace, mohou objednávat školy, učitelé, studenti zapsaní k řádnému studiu, charitativní a neziskové organizace (nadace), dětské domovy, organizace tělesně postižených a další instituce obdobného typu", na rozdíl od licencí běžných nemají zvýhodnění cen pro stávající uživatele (tzv. upgrade). Ale vraťme se teď k dalšímu aspektu otázky z podtitulku:
Kudy dál?
Prudký rozvoj internetu kromě jiného způsobil i odklon od „tradičních" programovacích jazyků, mezi které patří i dnes už třiatřicetiletý Pascal. Kromě značkovacích jazyků HTML, XML, XHTML a jejich derivací, se objevily novinky jako Java, JavaScript, PHP, Perl, C# a další. Dalším významným faktorem na trhu programovacích jazyků byl a je masivní atak produktů společnosti Microsoft. Například již jeho MS Visual Basic 3.0 změnil složení „koláče" jak instalací, tak programátorů; s tímto jazykem z počátku devadesátých let vyrostla jedna z nejsilnějších komunit, kromě jiného i díky implementaci verze Visual Basic for Aplication do aplikací z kancelářského balíku MS Office a implementaci interpretu VBScriptu (zjednodušené verze Visual Basic) do prohlížeče MS Internet Explorer. Ne všechny novinky jsou ale pro výuku základů programování vhodné.
O výběru vhodného programovacího jazyka pro výuku napsal sérii několika zásadních článků pro Českou školu Rudolf Pecinovský , u kterého na základní škole po předehře s Baltíkem zvítězila Java (přečtěte si, prosím, článek Baltíka jsme zvládli – kam dál? ) a nenáročné free lokalizované vývojové prostředí BlueJ. Zde je pochopitelně možná široká diskuse, kterou ostatně uvítám v komentářích k tomuto článku. Napište, prosím, jaké jsou vaše zkušenosti či názory na výběr vhodného programovacího jazyka pro výuku – od napsání Pecinovského rozboru už uplynul téměř rok a půl!
V řadě ohledů je možné pro určitou jednoduchost preferovat JavaScript, pro někoho masivní rozšíření Visual Basicu může být jednoznačným argumentem a najde se i řada odpůrců jakéhokoli programování ve škole. Ale různost názorů a argumentů je normální: nedávno se na mne a další diskutující v jedné školské konferenci obořil student informatiky na VŠ s tím, že nechápe, proč chceme zatěžovat středoškolské studenty s databázovými systémy. Odpověděl jsem jednoduše: znám řadu dvanáctiletých, kteří programují aplikace s PHP a MySQL.
Další produkty pro školy a jejich ceny
Opět se po malém zamyšlení vraťme k nabídce produktů Borland pro školy, které mají kromě již zmíněných zdarma ke stažení následující vývojové produkty v základní verzi Personal a některé starší produkty:
- Borland JBuilder V Foundation - jazyk Java pro MS Windows, Linux nebo Solaris;
- Borland Kylix Open Edition - jazyk Delphi (Pascal) pro Linux;
- Borland C#Builder Personal - jazyk C# pro platformu Microsoft .NET;
- Borland C++Builder Compiler 5.5;
- Borland Turbo Debugger;
- Borland Turbo Pascal 5.5;
- Borland Turbo C++ 1.01;
- Borland Turbo C 2.01.
Předmětem dodávky je ve všech případech pouze komprimovaný instalační soubor, který kromě vlastního softwaru obsahuje i dokumentaci v elektronické formě a texty licenčních ujednání - Borland nedodává k produktům v celé této skupině žádná instalační média ani tištěnou dokumentaci. Z nabídky stažení zdarma bohužel vypadly starší verze Delphi. Podle Richarda Kubáta, ředitele českého zastoupení Borland, je nyní podpora směřována na méně rozšířené produkty a odbyt Delphi na českém trhu mezi produkty Borland stále dominuje.
Zvýhodněné školní ceny se vztahují na verze Professional a Enterprise produktů Borland Delphi, C++Builder, C#Builder, Kylix, JBuilder a Optimizeit Suite. Obecně se dá říci, že Borland školám poskytuje produkty řady Professional za ceny řady Personal a produkty řady Enterprise za ceny Professional; podrobnosti najdete v internetovém obchodě Borland.
Cenově nejvýhodnější jsou multilicence pro 10, 25 nebo 100 počítačů. Poplatek za využívání produktů se platí každý rok a licenci je tím pádem třeba každý rok obnovovat. Po zaplacení ročního poplatku Borland dodá poslední verze produktů, případně za příplatek 15 % nákupní ceny poskytne Borland veškeré nové verze produktů, které budou uvolněny do provozu po dobu trvání roční smlouvy. Studenti nebo žáci mohou během řádného studia a semestru či pololetí, ve kterém je programování v příslušném prostředí přednášeno nebo vyučováno, používat software i na svých domácích počítačích. Multilicenční balíčky jsou nyní dostupné pro tyto produkty v posledních verzích:
- Borland JBuilder Developer a Enterprise;
- Borland Delphi Professional a Architect;
- Borland Kylix Professional a Enterprise;
- Borland C++Builder Professional a Enterprise;
- Borland C#Builder Professional a Enterprise;
- Borland Together Solo, Control Center a for JBuilder.
Orientační ceny v Kč bez DPH jsou uvedeny v následující tabulce, ceny jsou závislé na směnném kurzu US dolaru vůči Kč:
Typ produktu | jeden produkt Professional Developer nebo Together Solo |
za 1 licenci | jeden produkt Enterprise Architect nebo Together CC a for JBuilder |
za 1 licenci |
10 licencí | 13 000 | 1 300 | 22 000 | 2 200 |
25 licencí | 27 000 | 1 080 | 45 000 | 1 800 |
100 licencí | 90 000 | 900 | 150 000 | 1 500 |
Pokud si škola vybere tři produkty (například Delphi, JBuilder a C++Builder) ve stejném balení (Professional/Developer/Solo nebo Enterprise/Architect/TCC/TfJB), získá další 15 % slevu na celou dodávku; ceny tak začínají na 765 Kč za licenci a rok. Na závěr si porovnejme ceny několika možností nedávno řešeného nákupu Borland Delphi pro dvě konkrétní gymnasiální učebny s 9 a 20 počítači, kde předpokládáme hypotetickou tříletou životnost aplikací (opět orientační ceny v Kč bez DPH):
Nákup pro učebnu | běžné licence Borland Delphi 7 Personal | školní licence Borland Delphi 7 Studio Professional | školní licence Borland Delphi 7 Studio Architekt | multilicence Borland Delphi 7 Studio Professional | multilicence Borland Delphi 7 Studio Architekt |
9 počítačů | 27 000 | 32 400 | 129 600 | 39 000 | 66 000 |
20 počítačů | 60 000 | 72 000 | 288 000 | 81 000 | 135 000 |
Multilicence jsou sice v našem případě prvoplánově dražší než jednotlivé školní licence, jejich výhodou je ale legální možnost instalace na domácích počítačích studentů a především pravidelná roční aktualizace. Snazší bude i případný přechod na jinou platformu (pokud se například předmětová komise přikloní k Javě nebo k Linuxu nebo třeba k vývojářskému balíku Microsoft), případně přizpůsobení se změnám v obchodní strategii Borland.
A na závěr jedna "horká novinka": Borland Delphi ve verzi 8 bude za "školské" ceny k mání zřejmě již v dubnu.
Jan Wagner
0 komentářů:
Okomentovat