Jan Polzer: Přehled kancelářských balíků

úterý 2. března 2004 ·

Kancelářské programy jsou už standardní součástí téměř každého počítače. Bezesporu nejznámějším je Office od Microsoftu, ale k dispozici není zdaleka jen tento balík. Na trhu je jich mnohem víc a některé z nich lze získat za velmi nízkou cenu nebo i zadarmo. Jaké jsou jejich výhody a nevýhody? Povědomí o různých řešeních by měl mít nejen správce sítě a učitel informatiky, ale i jeho žáci.

Protože dnes již počítače neslouží pouze jako chytřejší psací stroje, požadujeme od kancelářských programů něco navíc. Každý výrobce to řeší jinak, a tak se kromě klasického textového editoru setkáme s nástroji pro správu databází, grafickými editory nebo archivačním programem. Přesto však stále zůstávají stěžejní součástí kancelářských balíků textové procesory a tabulkové kalkulátory. Běžný uživatel potřebuje především několik funkcí pro zformátování textu do přijatelné podoby pro tisk, kontrolu pravopisu a nástroj pro jednoduchou tvorbu tabulek s výpočty a tvorbou grafů.

Všichni výrobci se snaží do svých produktů doplnit co největší množství funkcí, leckdy za cenu horší orientace v nabídce programu a v jeho schopnostech. Nese to s sebou nepříjemný fakt pro koncového zákazníka, jako je zvýšení ceny s každou novou verzí a také stále vyšší hardwarové nároky. Většina uživatelů těchto programů přitom skoro nepozná jiný rozdíl než ve změně vzhledu, čehož firmy také hojně využívají.


Zadarmo je to lepší

V posledních letech se objevilo několik řešení, která nabízejí kancelářské programy zcela zdarma nebo za velmi nízkou cenu. Na českém trhu tímto způsobem poprvé zapůsobil produkt společnosti Software602 nazvaný 602PC Suite. Od té doby však již uplynulo pár let a v současné době tak vedle této kanceláře můžete používat i sadu OpenOffice, která je taktéž zdarma, byť pod jinou licencí. Pro komerční využití je navíc OpenOffice jedinou volbou, kterou je možné na nejrůznějších operačních systémech používat zcela zdarma.

OpenOffice lze používat i na několika jiných operačních systémech, včetně Linuxu. V tomto přehledu je zmíněna také sada aplikací KOffice pro grafické prostředí KDE. Kromě těchto dvou existuje v Linuxu ještě Gnome Office.

Kompatibilita je důležitá. Ať už si vyberete kteroukoli sadu kancelářských aplikací, vždy ji budete poměřovat podle toho, do jaké míry je schopná pracovat s dokumenty vytvořenými v MS Wordu a MS Excelu. Stále více se také uživatelé ptají po schopnosti exportovat dokument do formátu PDF, vhodného pro šíření internetem. OpenOffice a Easy Office tuto možnost nabízejí zdarma, resp. v ceně produktu, 602PC Suite pouze po zakoupení dalšího modulu. Je až s podivem, že nejrozšířenější a nejdražší MS Office tuto možnost nenabízí vůbec. Pro 602PC Suite i pro MS Office je k dispozici velké množství nejrůznějších šablon, z nichž můžete snadno a rychle vytvářet nové dokumenty. Software602 nabízí přehledně roztříděné šablony i formuláře pro tiskopisy také na svých webových stránkách.

Nejrozsáhlejším balíkem kancelářských aplikací je zřejmě Easy Office. Obsahuje totiž také neobvyklé součásti, jako je program pro práci s archivy ZIP, nebo kalkulačku. V počtu obsažených aplikací jí může konkurovat snad jen MS Office, avšak při porovnání cen by zřejmě u mnoha uživatelů Easy Office zvítězil.

Pro českého uživatele existuje jedno důležité měřítko. Nejenže by měl program být lokalizován do našeho jazyka, ale neměla by chybět ani česká kontrola pravopisu nebo český slovník synonym. Většina aplikací však již tyto parametry splňuje.

MS Office XP

(www.microsoft.cz) – Vynikající 9/10

Nejrozšířenější sada kancelářských aplikací pochází od všudypřítomné firmy Microsoft. Textový procesor MS Word a tabulkový kalkulátor MS Excel udávají standard v této oblasti softwarových nástrojů. V závislosti na ceně a verzi produktu zde naleznete také databázový program Access, nástroj pro prezentace PowerPoint anebo MS FrontPage, se kterým vytvoříte webové stránky. Je zde zahrnut i poštovní program a organizér Outlook. Kromě toho můžete využít širokou paletu dalších nástrojů pro práci s obrázky a nástroje pro skenování a rozpoznávání písma. Nevýhodou MS Office je cena, která se mnohým uživatelům může zdát vysoká. Také hardwarové nároky jsou s každou novou verzí vyšší. Na druhou stranu získáte profesionální produkt se spoustou funkcí a dokumenty zde vytvořené otevřete na jakémkoli jiném počítači. Rozsáhlá nápověda a animovaní průvodci vám pomohou v začátcích práce s programem. Pro české uživatele jistě hraje důležitou roli i kompletní lokalizace produktu.

Plusy:

  • standard
  • čeština
  • množství funkcí

Minusy:

  • cena
  • postup u registrace
  • nároky na výkon počítače

Cena: od 4 868 Kč vč. DPH


OpenOffice 1.1

(http://cs.openoffice.org) – Velmi dobrý 8/10

Volně šiřitelný balík kancelářských nástrojů má své základy v produktu StarOffice. Dnes se s ním můžete setkat na všech nejčastěji používaných operačních systémech. Již od jeho raných verzí je k dispozici česká lokalizace, která je dnes již kompletní, včetně průvodců, kontroly pravopisu, slovníku synonym nebo nápovědy. V této sadě programů naleznete vše, co budete potřebovat. Je zde textový editor, tabulkový kalkulátor, prezentační nástroj, program pro vektorové kreslení a editor matematických vzorečků. S programem vytvoříte také jednoduché webové stránky. Čím je však OpenOffice prozatím nepřekonaný, je možnost vytvořit z dokumentu soubor PDF a hlavně zadarmo. OpenOffice bez větších problémů dovede pracovat se soubory ve formátu Wordu a Excelu a tyto soubory můžete otevírat v kterémkoli operačním systému, kde máte tento balík nainstalovaný. Ve srovnání s produktem Microsoftu sice postrádá nástroj pro práci s databázemi, avšak ten běžný uživatel nepotřebuje.

Plusy:

  • zdarma
  • podpora více operačních systémů
  • export do PDF zdarma
  • vytváření HTML souborů

Minusy:

  • menší množství šablon
  • rastrový editor

Cena: zdarma


602PC Suite 4

(www.software602.cz) – Velmi dobrý 7/10

Kancelářský balík firmy Software602 byl snad prvním, který byl pro českého uživatele zcela zdarma, byť za cenu mírného omezení. V současné době je v neplacené verzi textový procesor s tabulkovým kalkulátorem a správcem dokumentů. Navíc dostanete ještě jednoduchý editor fotografií. Za slušnou cenu budou odblokovány důležité funkce programu, jako kontrola pravopisu, slovník synonym, hromadná korespondence a mnoho funkcí pro úpravu obrázků. Ve všech programech z balíku si můžete zadaný text nechat přečíst počítačem. Při zakoupení rozšiřujících balíků můžete exportovat dokumenty do formátu PDF. Balík 602PC Suite má pro českého uživatele výhodu v přirozeném prostředí. Kompatibilita s formáty MS Office je na dobré úrovni. Ovládání programu i rozmístění jednotlivých nabídek je velmi podobné kancelářskému balíku MS Office. Neplacená verze 602PC Suite je ideální pro domácí použití, zejména pro začínající uživatele počítačů. Ta placená směle konkuruje velkým balíkům.

Plusy:

  • cena
  • čtení textů
  • správce dokumentů

Minusy:

  • export do PDF není v ceně
  • vytváření HTML dokumentů
  • registrace bezplatné verze

Cena: 1 828 Kč vč. DPH


Easy Office

(www.e-press.com) – Velmi dobrý 7/10

U nás méně známý kancelářský balík, který však překvapí šíří svých možností. Kromě základních programů, jako jsou textový procesor, tabulkový kalkulátor a nástroj pro úpravu obrázků, obsahuje Easy Office mnoho dalších součástí. Setkáte se tu s nástrojem pro práci s databázemi, plánovačem, zajímavým poštovním klientem, čtením textu, vytvářením prezentací, kalkulátorem, nástrojem pro práci s archivy a mnoha dalšími. To vše navíc můžete mít zdarma. Easy Office umožňuje také export do formátu PDF. Kompatibilita s formáty Wordu a Excelu je na dobré úrovni. Českého uživatele patrně nepotěší pouze částečná podpora našeho jazyka. V placené verzi již některé části programu počeštěné jsou, avšak stále chybí například kontrola českého pravopisu. Pokud porovnáme ceny a schopnosti, může Easy Office konkurovat všem známým komerčním balíkům. Věřím, že po kompletní lokalizaci, na které se již pracuje, bude tento produkt oblíbený i u velkého počtu českých uživatelů.

Plusy:

  • množství funkcí
  • práce s databázemi
  • poštovní klient, archivátor, PDF

Minusy:

  • čeština
  • velikost instalace po stažení

Cena: cca 1 100 Kč


KOffice 1.3

(www.koffice.org) – Dobrý 6/10

Pokud používáte operační systém Linux s grafickým prostředím KDE, jistě jste se set­kali s kancelářským balíkem určeným právě pro KDE. KOffice obsahuje jak tabulkový kalkulátor a textový procesor, tak nástroje pro tvorbu prezentací, grafů a manipulaci s obrázky. Výhodou balíku je přítomnost téměř v každé linuxové distribuci, nepříliš vysoké hardwarové nároky a dostatek funkcí pro jednoduchou práci. Práce v programu je rychlá, ovládání je jednoduché a snadno zvládnutelné. Aplikace KOffice dovedou exportovat dokumenty do mnoha různých formátů, s výjimkou MS Office. KOffice sice obsahuje filtry podporující načtení souborů ve formátech Wordu a Excelu, avšak již neumožňuje opětovné uložení takových souborů. Zajímavostí je možnost exportovat soubor do formátu čitelného v kapesním počítači Palm a export prezentace do HTML souboru. V KOffice vytvoříte český dokument se všemi jeho specifiky, avšak pro rozumnější práci doporučuji využít jiný balík kancelářských programů.

Plusy:

  • integrace s KDE
  • cena
  • export do formátu pro Palm

 Minusy:

  • množství funkcí
  • kompatibilita s MS Office
  • šablony

Cena: zdarma

Jaké jsou vaše zkušenosti s nasazením méně známých kancelářských balíků v prostředí školy? Využívate je při výuce? A lze je doporučit i méně zkušeným kolegům?

Původní článek vyšel v časopise Computer.



Jan Polzer

0 komentářů:

Články dle data



Učitelské listy

Nabídka práce

Česká škola - portál pro ZŠ a SŠ

Česká škola poskytuje svým čtenářům diskusní prostor k vyjádření názorů na školskou problematiku. Tyto příspěvky se nemusí shodovat se stanoviskem redakce České školy a jsou uveřejňovány jako podnět k dalším diskusím.

Obsah článků nemusí vyjadřovat stanovisko redakce nebo vydavatele Albatros Media, a.s.


Všechna práva vyhrazena.

Tento server dodržuje právní předpisy
o ochraně osobních údajů.

ISSN 1213-6018




Licence Creative Commons

Obsah podléhá licenci Creative Commons Uveďte autora-Neužívejte dílo komerčně-Nezasahujte do díla 3.0 Česká republika, pokud není uvedeno jinak nebo nejde-li o tiskové zprávy.



WebArchiv - archiv českého webu



Tyto webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace o tom, jak tyto webové stránky používáte, jsou sdíleny se společností Google. Používáním těchto webových stránek souhlasíte s použitím souborů cookie.