Petr Fořt: Co učit začátečníky v Linuxu RedHAT 9?

středa 11. června 2003 ·

V dnešním díle o zdařilé distribuci Linux RedHAT 9 se podíváme na problém, co lze vlastně učit začínajícího uživatele. Vezměme za základ lehce modifikované osnovy pro výuku IT v prvním ročníku na střední škole a zkusme je využít pro linuxové aplikace.

Napřed musím zdůraznit, že celý článek je pouze o základní distribuci, do které nebyly přidány vůbec žádné další aplikace, dodávané nejčastěji ve formě RPM balíčků. Vše máte k dispozici na základních třech instalačních CD, které si můžete zakoupit jako součást nějaké příručky nebo přímo stáhnout ze serveru firmy RedHAT, případně ze zrcadel (ftp.muni.cz).

Linux RedHAT 9 je velmi zdařilou distribucí, která obsahuje přehledný instalátor, ve kterém si můžete zvolit, jaký typ instalace chcete aplikovat. Pro začínající uživatele bude zřejmě nejpřijatelnější základní instalace pro pracovní stanici, která zahrnuje všechny níže uvedené aplikace a grafický interface Gnome s velmi elegantním skinem Blue curve. Pokud zvolíte při instalaci přihlašování pomocí příkazové řádky, musíte XWindows aktivovat pomocí příkazu startx. Je samozřejmě možné i logování přímo do grafického režimu. Po startu vás již přivítá  elegantní loader , (odkaz na loader.gif ) na kterém je vidět, že grafiku dělal někdo, kdo tomu opravdu rozumí.

Napřed koncepce výuky

Výuka jakékoli aplikace, aby byla smysluplná, musí mít určitou koncepci. Pro inspiraci jsem nešel příliš daleko – trošku oprášené osnovy pro výuku informačních technologií v prvním ročníku na střední škole docela posloužily.

Pokud zanedbáme povídání o hardware osobních počítačů, můžeme Linux docela slušně využít pro výuku všech základních okruhů. Samozřejmě že zřejmě setrváme na platformě I386 kompatibilních počítačů.

Pár tipů na základní koncepci výuky běžné distribuce Linuxu z poslední doby.

Samozřejmě, že mnoho kolegů může vznést připomínky, ale každá výuka má zkrátka svá specifika a musí být využívané aplikaci přizpůsobena. Přesto jsem přesvědčen, že je Linux stále zajímavějším operačním systémem, vybaveným desítkami aplikací a server démonů, kompletně též podporuje multimediální technologie, jakými jsou digitální video, zvuk a animace.

Okýnka neboli GUI pro všechny

Základním pracovním prostředím Linuxu RedHAT 9 je interface Gnome. Jedná se o jednu z možností, kterou můžete pro obsluhu operačního systému a aplikací pomocí myši využít. Instalátor RedHATu 9 navíc obsahuje druhý, velmi rozšířený interface KDE, který ovšem obsahuje poměrně velké množství detailních systémových nastavení, což může mít u začínajícího uživatele i negativní vliv na jednoduché osvojení.

Výuka uživatelského interface v GUI je naprostá pohoda, jen pozor na root.

Zřejmě nejvýraznější změnou proti DOSu a Windows je adresářová struktura disku. Z osobní zkušenosti můžu říct, že to je jedna z věcí, které opravdu některé uživatele na začátku práce může odradit. Root strom je sice logický, ale přece jen je to něco trošku jiného než klasická disková struktura. Proto bych tímto problémem opravdu doporučoval začít výuku grafického interface v Linuxu. Zde je neocenitelným pomocníkem  Průzkumník .

Uživatelské přizpůsobení grafického interface je možné provádět pomocí obdoby  Ovládacího panelu  . Najdete zde zástupce většiny důležitých nastavení. Jedná se o poměrně mladou novinku distribuce RedHAT, proto je některá nastavení nutné provádět samostatnými aplikacemi.

Bez internetu ani krok

Internet je fenomén, jeho služby jsou stále častěji dostupné uživatelům ve velmi kvalitní formě distribuované prostřednictvím základních služeb, kterými jsou www, ftp a mail. Samozřejmě že existuje celá řada jiných, ale pozice www služeb je opravdu převažující. Prakticky je vhodné integrovat výuku internetu přímo s touto službou a doplnit ji využitím elektronické pošty.

Internet je dneska opravdu základ pro všechny, kteří hledají informace.

Za stěžejní kapitolu výuky je nutné považovat hledání informací. Informace na internetu jsou opravdu nepřeberné a využití jakýchkoli nástrojů pro jejich setřídění je velmi aktuální problém nejen u začínajících uživatelů.

Existuje navíc celá řada prohlížečů pro Linux. Po instalaci RedHATu 9 máte k dispozici jeden z nejrozšířenějších, prohlížeč Mozilla. Poskytuje velmi intuitivní pracovní prostředí se  základními nastaveními . Nevím v tuto chvíli, jak je daleko počeštění Mozilly, ale v distribuci je pouze její anglická verze s podporou vyhlazených XFT fontů. Pro zpracování pošty je k dispozici nástroj E-mail Evolution.

Elektronický kanclík pro všechny

Není tajemstvím, že kancelářské balíky jsou neustále diskutovány mezi uživateli. Je to samozřejmé – jedná se o nejpoužívanější aplikace i mezi laiky, které navíc nebývají příliš levné. Nesčetněkrát jsem byl u diskuse ať ve školství, nebo v komerčním sektoru, jaký balík aplikací nasadit. Jako protipóly pak zde stále častěji stojí GNU, freeware nebo komerční produkty.

V Linuxu dostáváte jeden z těch GNU. Jedná se o projekt OpenOffice, který se pěkně rozvíjí na celé řadě platforem. Navíc je velmi zdařile počeštěn. Tomuto produktu již zde byl věnován samostatný  článek , proto jen naznačím jeho integraci do výukových osnov na škole v následujícím obrázku.

Elektronická kancelář OpenOffice 1.0 umí samozřejmě i „po česku“.

Znalost textového editoru a tabulkového kalkulátoru je bezesporu základem znalostí každého uživatele osobních počítačů. Ve výuce by tedy neměl chybět jak  OpenOffice Writer , tak  OpenOffice Calc . Lze v nich bez problému procvičit všechny základní úlohy z daných oblastí.

Zkuste si něco namalovat

Grafika, obrázky jsou lákavou oblastí nasazení výpočetní techniky. Od dob vzniku prvních grafických aplikací v oblasti DTP se stále častěji setkáváme s využitím této oblasti i ve výuce. Nejen že studenti rozvíjejí svůj talent, ale navíc se seznamují poměrně detailně s prací na osobním počítači.

Linux RedHAT 9 v základní instalaci nabízí dva velmi zdařilé nástroje. Oba lze využít jak pro výuku, tak pro poměrně produktivní práci v oblasti tradičních a internetových prezentací. První aplikací je  OpenOffice Draw , který podporuje vektorovou grafiku. Druhou aplikací je  Gimp  pro rastrovou grafiku. Gimp nabízí sice silně netradiční interface, ale umí toho opravdu hodně.

Gimp a OpenOffice Draw jsou velmi zajímavé aplikace pro začínající i pokročilé.

Podtrženo, sečteno můžeme závěrem říct, že by si Linux našel své uplatnění i v komerčním sektoru. Proti jeho rozšíření stojí především neznalost věci (řada uživatelů vidí Linux ve světle příkazové řádky) a technická podpora, kterou má v naší vlasti snad vyřešeno pouze Suse. Druhý nedostatek je pro nasazení v komerci ovšem zcela zásadní…

Osobně si myslím, že tento nedostatek je také trošku vinou škol, které by měly oblast GNU více sledovat – jak je ve vyspělém světě zvykem…



Petr Fořt

0 komentářů:

Články dle data



Učitelské listy

Nabídka práce

Česká škola - portál pro ZŠ a SŠ

Česká škola poskytuje svým čtenářům diskusní prostor k vyjádření názorů na školskou problematiku. Tyto příspěvky se nemusí shodovat se stanoviskem redakce České školy a jsou uveřejňovány jako podnět k dalším diskusím.

Obsah článků nemusí vyjadřovat stanovisko redakce nebo vydavatele Albatros Media, a.s.


Všechna práva vyhrazena.

Tento server dodržuje právní předpisy
o ochraně osobních údajů.

ISSN 1213-6018




Licence Creative Commons

Obsah podléhá licenci Creative Commons Uveďte autora-Neužívejte dílo komerčně-Nezasahujte do díla 3.0 Česká republika, pokud není uvedeno jinak nebo nejde-li o tiskové zprávy.



WebArchiv - archiv českého webu



Tyto webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace o tom, jak tyto webové stránky používáte, jsou sdíleny se společností Google. Používáním těchto webových stránek souhlasíte s použitím souborů cookie.