Vít Šebor: Odbory vyhlásily stávkovou pohotovost a chtějí bojkotovat výuku

pátek 30. května 2003 ·

Vedení školských odborů (ČMOS PŠ) dnes vyhlásilo celostátní stávkovou pohotovost a současně vyzývá učitele, aby se připravili nezahájit v září nový školní rok. Reagují tak na poslední neúspěšné jednání s vládou o penězích na zavedení šestnáctitřídní platové stupnice.

Problém, který by vnesly škrty v resortním rozpočtu do zavedení nového sytému odměňování, jsme popisovali v článku Za vyššími platy bez peněz. Zjednodušeně řečeno si pracovníci ve školství místo původně slibovaných tisícikorun přilepší spíše o stovky, někteří z nich (především nepedagogičtí pracovníci) si mohou dokonce pohoršit. Od té doby proběhlo několik jednání mezi odbory a zástupci vlády, řešení však nepřinesla: ministerstvo financí na škrtech trvá a chce pro příští rok uvolnit pouhých 5 miliard pro celý veřejný sektor (místo původně požadovaných 15 miliard pro školství, resp. později dohodnutých 13,5 miliardy pro veřejný sektor).

Na poslední schůzce ve čtvrtek večer ministři Bohumil Sobotka a Zdeněk Škromach předložili odborovým svazům ROPO tři „škrtové“ varianty, jak příští rok zvýšit mzdy státních zaměstnanců. První navrhuje zavedení šestnáctitřídní stupnice, na kterou by stát vydal pět miliard. Druhá možnost hovoří o zachování stávajícího dvanáctistupňového systému odměňování a zajištění mírného růstu mezd v dalších letech. Podle třetí varianty by se od ledna zavedl nový systém odměňování, vydalo by se na něj osm miliard, ale v následujících dvou letech by byly platy zmrazeny.

To sice znamená mírný nárůst oproti 3,5 mld., které ministerstvo financí ohlásilo před týdnem, podle předsedy školských odborů Františka Dobšíka však „v žádném případě neřeší naše požadavky a je naprosto mimo sliby školským zaměstnancům dané ve vládním prohlášení z loňského roku“. Podle něj by vyčleněné finance přinesly změny pouze v řádech stokorun na jednoho zaměstnance.

V září nechoďte do školy!

Proto dnes vedení ČMOS PŠ vydalo oficiální prohlášení, v němž s okamžitou platností vyhlašuje stávkovou pohotovost a „vyzývá všechny členy i nečleny ČMOS PŠ, aby se na protest proti neplnění vládních slibů připravili nezahájit školní rok 2003/2004 1. 9. 2003.“

Vláda o konečné podobě reformy veřejných rozpočtů na rok 2004 rozhodne koncem června tohoto roku a další kolo jednání s odbory se uskuteční koncem příštího týdne. Podle Dobšíka ale Sobotka na jednání řekl, že kabinet více peněz na šestnáctitřídní platovou stupnici nedá a bude možné udělat jen drobné úpravy návrhu rozpočtu. Proto se odboráři rozhodli dále nečekat.

Tento školní rok by měl už doběhnout bez narušení, alespoň ve vztahu k žákům. V pondělí se ale odbory sdružené v ČMKOS sejdou v krizovém štábu a zváží případné společné akce, které by proběhly ještě v červnu.

Co na to ostatní

Radek Sárközi z „konkurenčního“ Učitelského odborového klubu plánované protesty ČMOS PŠ podporuje. „Nechceme dělat žádné separátní demonstrace a rádi se připojíme k jakékoli akci, kterou bude pan Dobšík organizovat, pokud o to bude stát. Zatím jsme však spolu nemluvili,“ řekl Sárközi.

Ministryně školství se k aktivitě odborů postavila zdrženlivě. Podle své tiskové mluvčí Hany Vítkové sice pokládá vyhlášení protestních akcí za legitimní právo odborů, rozhodně je však nepodporuje a domnívá se, že další vyjednávání nijak neulehčí.

Josef Filouš, předseda Unie školských asociací ČR – CZESHA a ředitel gymnázia Slovanské nám. v Brně, se k případné podpoře protestů nechtěl vyjadřovat před tím, než se na postupu shodne vedení celé unie. K zavedení nového platového systému ale podotkl: „Jde o zástupný problém. Jako řediteli školy je mi jedno, jestli používám šestnáctitřídní nebo dvanáctitřídní systém s dostatečnými prostředky pro osobní ohodnocování schopných učitelů.“ Za větší problém Filouš pokládá, že stát sice tvrdí, že nemá peníze, a proto provádí škrty, ale současně není ochoten udělat skutečnou finanční reformu. Ta ve školství znamená nastavení jasného normativního systému, v němž by šly peníze za žákem. „Jistě bychom pak zjistili, kolik peněz se v současném neprůhledném systému ztrácí,“ dodal.

A co na to vy?



Vít Šebor

0 komentářů:

Články dle data



Učitelské listy

Nabídka práce

Česká škola - portál pro ZŠ a SŠ

Česká škola poskytuje svým čtenářům diskusní prostor k vyjádření názorů na školskou problematiku. Tyto příspěvky se nemusí shodovat se stanoviskem redakce České školy a jsou uveřejňovány jako podnět k dalším diskusím.

Obsah článků nemusí vyjadřovat stanovisko redakce nebo vydavatele Albatros Media, a.s.


Všechna práva vyhrazena.

Tento server dodržuje právní předpisy
o ochraně osobních údajů.

ISSN 1213-6018




Licence Creative Commons

Obsah podléhá licenci Creative Commons Uveďte autora-Neužívejte dílo komerčně-Nezasahujte do díla 3.0 Česká republika, pokud není uvedeno jinak nebo nejde-li o tiskové zprávy.



WebArchiv - archiv českého webu



Tyto webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace o tom, jak tyto webové stránky používáte, jsou sdíleny se společností Google. Používáním těchto webových stránek souhlasíte s použitím souborů cookie.