Jaroslava Beranová: Projekt do hodin informatiky: cédéčko pro absolventy

středa 28. května 2003 ·

Přemýšlíte, jak motivovat deváťáky při výuce informatiky? Zkuste s nimi vytvořit prezentační cédéčko, které by si každý z nich odnesl na památku ze své základní školy. Znalosti práce s textovým editorem, grafickými a dalšími aplikacemi hned nabudou přímo hmatatelného smyslu.

Úvodem musím podotknout, že patřím k neaprobovaným učitelům informatiky. Informatiku učím na základní škole ve volitelném předmětu čtvrtý rok v 7. až 9. ročníku. V letošním roce jsem se rozhodla zúročit čtyřletou práci a vytvořit spolu se žáky devátého ročníku a za pomoci učitelů jiných předmětů prezentační program jako dárek v podobě CD pro žáky 9. tříd. Práci jsem rozdělila do několika kroků.

První krok

První impuls přišel před čtyřmi měsíci. Byl to článek v Učitelských novinách, který jsem, přiznám, nečetla, ale na který jsem byla upozorněna. Další impuls byl, když jsem si uvědomila, že žáci devátého ročníku zvládají základy Wordu, Excelu, PowerPointu, Malování, Internetu a dalších programů daleko lépe než kolegyně, které prošly školením Z. Třetím impulsem byla a je snaha dát vycházejícím žáků dárek na rozloučenou se základní školou.

Druhý krok

Druhý krok spočíval v technickém zabezpečení projektu. Jsme škola, která trpí nedostatkem peněz a chybí jí prostředky na dovybavení počítačové učebny. Nicméně i se současným technickým vybavením učebny se dá projekt realizovat. V indošácké učebně je prezentační program PowerPoint, jeden ze starších počítačů byl při výměně poškozené CD mechaniky obohacen o vypalovačku. Scanner zatím nepoužívaný se rovněž uplatní.

Třetí krok

Třetí krok spočíval ve vytvoření scénáře prezentace a stanovení harmonogramu práce tak, aby CD bylo připraveno na poslední den školního roku.

Scénář obsahuje:

  1. Cíl projektu: Vytvořit v hodinách informatiky prezentační program v PowerPointu, který se vypálí na CD jako dárek pro žáky, kteří končí školní docházku.

  2. Základní strukturu prezentace: Program budou tvořit textové a obrázkové materiály.

  3. Kdo se podílí:

    • Český jazyk – krátký příběh na téma nejlepší a nejhorší zážitek v průběhu školní docházky. Téma: Na co nezapomenu.
    • Český jazyk nebo občanská výchova – moto, krédo žáka. Téma: Čím se řídím
    • Český jazyk nebo občanská výchova – osobní charakteristika žáka. Téma: Jak se vidím.
    • Český jazyk nebo občanská výchova – charakteristika spolužáka. Téma: Jak ho vidím.
    • Dějepis – historie města Příbram.
    • Výtvarná výchova – autoportrét žáka, kresba školy.
    • Výtvarná výchova nebo informatika – návrh obalu na CD.
    • Žáci – osobní fotografie, hromadné portréty z 1.-9. třídy a různých školních akcí.
    • Ředitelka školy – přání pro absolventy.
    • Učitelé – přání pro absolventy.
    • Informatika – zpracování materiálů, vytvoření prezentačního programu, vypálení na CD. 
Čtvrtý krok

Čtvrtý krok byl zaměřen na sestavení prvního harmonogramu práce s konkrétním uvedením časového rozvrhu a jmenným seznamem osob, které se na konečném výsledku prezentace budou podílet.

Pátý krok

V pátém kroku jsem oslovila své kolegyně a žáky devátých tříd a požádala je o spolupráci při sběru materiálů, které se mají zobrazit v prezentačním programu. Žáci navštěvující informatiku budou zadávat data do počítače.

Šestý krok

Šestý krok je zaměřen na zvládnutí PowerPointu v hodinách informatiky. Žáci staví na znalostech a dovednostech z minulých hodin a program zvládají bez problémů. Musím podotknout, že se jim práce s tímto programem líbí.

Sedmý krok

Sedmý krok je ve fázi realizace. Žáci nosí fotografie, v hodinách českého jazyka spolupracují při vytváření textů, které chtějí v prezentaci zveřejnit, přichází s dalšími reálnými i méně reálnými nápady. Podílí se na konečné podobě prezentačního programu.

Smysl projektu

Pro zkvalitnění výuky informatiky nestačí naučit žáky jen základům textového editoru, tabulkového editoru, grafického programu atd. Je nutné dát jim možnost, aby své znalosti a dovednosti prezentovali v konkrétním viditelném a hmatatelném výstupu, např. v prezentačním programu.

Zdrojem tohoto článku je sborník konference Počítač na základní škole v Žďáru nad Sázavou, kde byl příspěvek přednesen.



Jaroslava Beranová

0 komentářů:

Články dle data



Učitelské listy

Nabídka práce

Česká škola - portál pro ZŠ a SŠ

Česká škola poskytuje svým čtenářům diskusní prostor k vyjádření názorů na školskou problematiku. Tyto příspěvky se nemusí shodovat se stanoviskem redakce České školy a jsou uveřejňovány jako podnět k dalším diskusím.

Obsah článků nemusí vyjadřovat stanovisko redakce nebo vydavatele Albatros Media, a.s.


Všechna práva vyhrazena.

Tento server dodržuje právní předpisy
o ochraně osobních údajů.

ISSN 1213-6018




Licence Creative Commons

Obsah podléhá licenci Creative Commons Uveďte autora-Neužívejte dílo komerčně-Nezasahujte do díla 3.0 Česká republika, pokud není uvedeno jinak nebo nejde-li o tiskové zprávy.



WebArchiv - archiv českého webu



Tyto webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace o tom, jak tyto webové stránky používáte, jsou sdíleny se společností Google. Používáním těchto webových stránek souhlasíte s použitím souborů cookie.