Jan Nymš: Počítačové sítě ve škole (3) – hardwarové vybavení učebny

pondělí 19. května 2003 ·

V dalším dílu seriálu probereme hardwarové vybavení počítačové učebny. Zaměříme se na výběr počítačů a položíme si otázku, zda pořizovat počítače nové, či repasované – při srovnání cena/výkon. Vysvětlíme si, jaké kabelové rozvody nás čekají a kde umístit switch, server a tiskárnu.

Vlastní počítače

V současnosti je často diskutována otázka, zda nakoupit nové, nebo rraději epasované počítače. Obě řešení mají své klady i zápory.

Nový počítač

Má vyšší výkon, delší záruku, ale vyšší cenu. Parametry takového počítače, který postačuje na běžné kancelářské aplikace, multimediální programy i pro práci s grafickými programy, jsou dle mého názoru následující:

  • Intel Celeron 1,7 GHz – běžně postačuje, případně AMD Athlon XP 1800+, (sestava s procesorem P4 je o cca tři až pět tisíc dražší);

  • RAM 256 MB DDR – při dnešních cenách pamětí a s výhledem do budoucna jde o rozumný základ. Menší kapacitu bych nedoporučoval, stejně jako bych se vyhnul „výprodejovým“ sestavám se starším typem pamětí DIMM SDRAM. Těžko se pak shání paměťové moduly pro dodatečné rozšíření RAM. Cenový rozdíl je minimální;

  • pevný disk 20 GB 7200 ot. (příp. 5400 ot.) – pro stanice zapojené do sítě úplně postačuje tato kapacita, raději volit rychlé typy (cenový rozdíl je kolem 300 Kč);

  • síťová karta 100 Mb/s – dnešní standard;

  • zvuková karta;

  • monitor 17“ – dnes běžný standard za příznivé ceny.

Takový stroj je možné pořídit v ceně do 20 tisíc Kč včetně daně. Parametry grafické karty nejsou až tak podstatné, pro běžné použití (pokud nebudujete „herní“ učebnu) postačují standardní typy levnějších karet AGP. Osobně si myslím, že v počítačové učebně jsou mechaniky CD-ROM zbytečné a možný zdroj problémů (zatažení neautorizovaných dat do sítě).

Dále je možné ušetřit asi dva tisíce tím, že většina komponent bude integrována na základní desce (zvuková, grafická a síťová karta). Tím je částečně omezena rozšiřitelnost počítače, ale na naší škole toto řešíme výměnným způsobem – „kolečkem“. Když počítač na některém místě nepostačuje výkonem, tak se ho snažíme nahradit novým a původní počítač přesuneme na jiné místo, kde jeho výkon je ještě postačující (kabinet, laboratoř a podobně). Je to ale někdy poměrně pracné, protože při obnově učebny dochází v tomto kolečku až k čtyřnásobnému přesunu počítačů!

Repasovaný počítač

Má nižší výkon, ale i podstatně nižší cenu. Při nákupu repasovaných počítačů je nutné počítat s jejich nižší životností, učebna s novými stroji vám bude sloužit dobře cca pět let, repasy maximálně tři roky, pokud je budete nakupovat rozumně. Dnes se dají pořídit slušné sestavy v ceně do 10 tisíc korun zhruba následujících parametrů:

  • procesor PIII / 400 až 600 MHz – celkem rozumný výkon jen o málo nižší než nové nejlevnější sestavy (výprodeje);

  • paměť 128 MB DIMM – v současnosti ještě postačuje;

  • pevný disk kolem 6 GB – pro stanici v síti postačuje;

  • síťová karta 100 Mb/s;

  • zvuková karta;

  • grafika AGP (případně integrovaná) 4-8 MB – ještě vyhovující;

  • monitor 17“.


Dlouho jsem byl odpůrcem těchto starších počítačů, ale protože finanční prostředky školy jsou omezené, nezbylo nám jiné řešení. Nakonec jsem byl mile překvapen - většina repasovaných počítačů jsou značkové stroje a jejich výkon a spolehlivost je na solidní úrovni (v porovnání s neznačkovými). Problémem jsou ale nestandardní součásti a jejich případná oprava, která je podstatně dražší (například napájecí zdroj). Pokud ale nakupujete celou učebnu, tak je možné pozděj porouchaný počítač použít na náhradní díly.

V současnosti máme pět učeben VT a několik laboratoří (viz článek  Počítačové sítě ve škole (2) – Novell vs. Microsoft ), každý rok musíme nezbytně obnovit minimálně jednu učebnu a dále dělat kolečko. Zde si dovolím poznámku, že pokud bychom dostali milión korun (vybavení školy kategorie E v Indoši bylo dražší - viz článek  Kolik co stojí v Internetu do škol? ), vybudovali bychom dvě kompletní učebny na slušné úrovni po 15 PC včetně serveru a opravdu rychlého připojení k internetu. Tři roky bychom si je také provozovali a udržovali.

K ceně počítačů je ještě třeba připočíst nákup základního sowtwaru. S využitím programu Microsoft Select for Education (v současnosti asi nejvýhodnější ceny) vás operační systém a kancelářský balík MS Office vyjde na cca pět tisíc na jednu stanici.

Počítače z akce B@it

V současnosti jsou nabízeny školám starší počítače v rámci akce B@it (viz článek  B@it veze tisíce repasovaných počítačů ze „Spořky“ do škol ). Jejich cena je sice poměrně nízká, ale výkon nabízených sestav je dle mého názoru postačující maximálně pro 1. stupeň ZŠ (nejvýkonnější řada). Jejich „morální a technická životnost" je poměrně krátká. Domnívám se také, že do učebny je mechanika CD-ROM zbytečná, a tyto sestavy dokonce obsahují CD-RW – to je zbytečný přepych.

Výhodou těchto sestav je, že obsahují některé nové díly a především operační systém s MS Office, na počítače se vztahuje záruka a k dispozici je i technická podpora (hot-line).

Orientační porovnaní nabídky akce B@it (viz www.bait.cz) a běžného většího prodejce repasů:

 

B@it

(PC se softwarem)

Běžný prodejce (PC bez softwaru)

srovnatelný počítač

„vyhovující“ počítač

Procesor

PII/266

PII/266

PIII/550

RAM

64 MB

64 MB

128 MB

HDD

4 GB

3,2-4,3 GB

10 GB

CD

CD-RW

CD-ROM

CD-ROM

Monitor

15“

17“

17“

Cena (vč. DPH)

cca 9400,-

cca 6500,- až 7000,-

cca 10 tisíc



Jan Nymš

0 komentářů:

Články dle data



Učitelské listy

Nabídka práce

Česká škola - portál pro ZŠ a SŠ

Česká škola poskytuje svým čtenářům diskusní prostor k vyjádření názorů na školskou problematiku. Tyto příspěvky se nemusí shodovat se stanoviskem redakce České školy a jsou uveřejňovány jako podnět k dalším diskusím.

Obsah článků nemusí vyjadřovat stanovisko redakce nebo vydavatele Albatros Media, a.s.


Všechna práva vyhrazena.

Tento server dodržuje právní předpisy
o ochraně osobních údajů.

ISSN 1213-6018




Licence Creative Commons

Obsah podléhá licenci Creative Commons Uveďte autora-Neužívejte dílo komerčně-Nezasahujte do díla 3.0 Česká republika, pokud není uvedeno jinak nebo nejde-li o tiskové zprávy.



WebArchiv - archiv českého webu



Tyto webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace o tom, jak tyto webové stránky používáte, jsou sdíleny se společností Google. Používáním těchto webových stránek souhlasíte s použitím souborů cookie.