V druhém díle seriálu se pokusíme shrnout, jaké výhody a nevýhody skýtají oba porovnávané síťové operační systémy z různých hledisek. Čím se od sebe liší a na co se máme při výběru zaměřit? Třeba vám napoví i popis řešení na naší škole.
Budujete-li ve škole počítačovou síť, budete stát před otázkou, jaký síťový operační systém zvolit pro server: Microsoft, Novell nebo Linux? Při rozhodování je zapotřebí vědět, jaké budou jeho hlavní funkce. Každý ze systémů pokrývá všechny běžné oblasti, ale ne ve všech jsou na stejné úrovni.
V případě funkcí souborového serveru je dle mého názoru nejlepší volbou Novell. V případě provozu počítačové učebny vybavené počítači s Windows 2000 Professional je výhodné mít server Windows 2000 pro snadnou správu zabezpečení a nastavování práv, přihlašování a správu uživatelů. Pro komunikační služby – www server, e-mail, proxy a další je jistě nejvhodnější server Linux.
Asi optimální je mít v síti více serverů a rozdělit zátěž a funkce mezi ně. To je samozřejmě možné jen ve větších školách, na malé škole se sítí 15 počítačů si asi těžko můžete dovolit mít tři vyhrazené servery.
Novell versus Microsoft
Podívejme se na jednotlivé aspekty porovnání Novellu s Microsoftem:
- Cena – z hlediska pořizovací ceny vyjdou obě řešení zhruba nastejno.
Novell v ceně cca 5 tisíc v sobě zahrnuje i 25 klientských licencí.
Microsoft Windows server je v ceně cca 3,5 tisíc, ale pro systémy stanic nižší než Windows 2000 Professional potřebujete ještě klientské licence.
- Souborové služby a zabezpečení – obsahují obě varianty.
Novell má více možností nastavení přístupů k datům na serveru včetně možnosti omezení velikosti pro libovolné složky. Toto hledisko je ve škole velmi důležité, protože žákům lze omezit velikost jejich složek. Jinak totiž mohou nezodpovědností nebo omylem velice rychle zaplnit síťové disky.
Microsoft má výhodu v případě stanic se systémy NT/2000/XP a souborovým systémem NTFS v možnosti nastavení práv i k souborům na lokálních discích podle práv uživatelů, ověřených serverem při přihlašování. Tím získáte i na stanicích obdobné zabezpečení dat jako na serveru.
- Internet (intranet) server – obsahují oba servery se srovnatelnými možnostmi.
V Novellu je Netscape Enterprise.
Microsoft má řešení MS Internet Information server.
- Poštovní server.
Pro Novell je k dispozici osvědčený freeware mail server Mercury. Jinak je k dispozici mohutný systém GroupWise, ten je ale nutné dokoupit navíc.
Pro Microsoft je vhodný Exchange server, ale také jako samostatný produkt. Existuje ale i verze s freewarovým Mercury pro tuto platformu.
- Firewall – pro oddělení vnitřní sítě a internetu, není součástí ani jednoho systému, a proto je nutné pořídit samostatný produkt. Oba produkty jsou k mání za srovnatelnou cenu do 10 tisíc korun.
Pro Novell je to BorderManager.
Pro Microsoft například WinProxy. Zahrnují v sobě i funkce proxy serveru (vyrovnávací paměti cache).
- DNS a DHCP server – je součástí obou systémů, stejně jako funkce routeru.
- Instalace serveru – podle mých zkušeností jsou instalace obou systémů zhruba stejně náročné; pokud máte jednoduchou síť s jedním serverem, tak nebývají větší problémy. Složitější situace je v případě rozsáhlejší sítě s více servery jedné platformy a nastavením jejich spolupráce a vazeb. Protože jde ale o jednorázovou záležitost, je asi vhodnější zadat nainstalování a konfiguraci serveru specializované firmě. Jinak v jedné síti mohou bez problémů zároveň fungovat oba systémy nezávisle na sobě.
- Správa serverů.
U Novellu je víceméně soustředěna do jednoho hlavního nástroje pro správu aplikací NWadmin. Pomocí ní je možné spravovat všechny prvky a součásti stromu NDS: uživatele, organizační jednotky, skupiny, servery, diskové svazky serverů, tiskárny a další. V posledních verzích je k dispozici navíc správa prostřednictvím webového rozhraní – pomocí Internet Exploreru je možné monitorovat a přehledně spravovat celou síť. Nástroj zatím sice není úplně „dotažený" a najdete na něm drobné vady na kráse, ale celkově je přehledný, jednoduchý a přitom solidně zabezpečený. Stejně tak lze přímo přistupovat k datům na serveru podle standardního nastavení práv.
U Microsoftu se jednotlivé funkce spravují pomocí různých nástrojů. Chybí jednotná koncepce jako u Novellu, který je podle mě z tohoto hlediska mnohem pochopitelnější.
Nasazení ve škole
V současnosti na naší škole provozujeme asi 160 počítačů (v učebnách, laboratořích i kancelářích). Prakticky všechny počítače jsou propojeny do sítě. Naše situace je trochu složitější něž jinde, protože teoretickou výuku máme rozloženou v rámci města do tří samostatných budov a praktické vyučování probíhá za městem v areálu asi osm kilometrů vzdáleném. V každé budově teoretického vyučování je samostatná LAN, a ty jsou vzájemně propojeny bezdrátovým spojem. V každé budově je server Novell Netware 6 a server Microsoft Windows2000 (kromě jedné budovy, kde je méně počítačů a je zde jen Novell). Na Novellu má každý uživatel svoji domovskou složku včetně poštovní schránky.
Na serverech Microsoft běží některé síťové aplikace. Také se ně ukládají profily (uživatelské nastavení prostředí Windows2000). Každý žák, učitel i zaměstnanec má svůj účet v Novellu i v Microsoftu, svou domovskou složku a e-mailovou schránku. V současnosti spravujeme zhruba 700 účtů. Protože jsou servery propojeny, automaticky se tyto údaje synchronizují. Každý účet je současně na systému Novell i Microsoft (i když máme více serverů). Uživateli je tak jedno, ke kterému počítači se přihlašuje – zda v kabinetu, učebně nebo i v jiné budově. Vždy má k dispozici všechna svoje data.
Část počítačů je v areálu praktického vyučování, kde je jen jednoduchá síť 10 Mb (koaxiál) a server Windows NT 4. Prostřednictvím rozvodu kabelové televize v obci je z této sítě přístup k internetu. Jde hlavně o přístup k e-mailu a službě WWW pro zaměstance, případně i pro žáky.
V učebnách používáme z důvodů bezpečnosti operační systém Windows 2000 Professional, donedávna Windows NT 4 (protože nepostačoval hardware v některých učebnách). Zabezpečení učeben přiblížím v některém z dalších dílů. Na ostatních počítačích provozujeme Windows9x nebo Windows2000. Schématicky vypadá struktura naší sítě takto:
Hlavní server Novell je hraniční (odděluje školní LAN a internet) a je na něj možný přístup i z venkovní sítě. Protože velká část učitelů i žáků má přístup k internetu i z domova, mohou této vlastnosti dobře využít. Nejenže mají přístup ke školnímu poštovnímu serveru a mohou si z domova zkontrolovat poštu, ale mají přístup i ke svým souborům ve školní síti. Nemusí si instalovat nějakého klienta, posílat si je poštou nebo přes FTP a podobně. Stačí Internet Explorer a přihlásit se do sítě jako ve škole. Jak to vypadá parkticky, můžete vidět z dalšího obrázku:
Jako správce navíc využívám možnost monitorování a správy serveru z domova obdobným způsobem. Mohu pomocí Internet Exploreru pracovat se serverem Novell a mít téměř stejné možnosti, jako bych byl fyzicky přímo u něj. Paradoxně je správa přes toto rozhraní přehlednější a pro začátečníka určitě snazší než přímá obsluha. Vzhled prostředí vidíte na obrázku:
Tyto možnosti server Microsoft zatím nenabízí (alespoň ne v takové míře). Je však možné, že v právě uváděné verzi serveru Windows 2003 už takový nástroj bude také zakomponován.
Jan Nymš
0 komentářů:
Okomentovat