Ani uvíznutí spojeneckého postupu na Bagdád nebrzdí myšlenkový rozlet mnoha vlád, které přemýšlejí, jak pomoci iráckému lidu v poválečné obnově jejich země. Po včerejšku je možné, že do Perského zálivu neodplují jen čeští lékaři s polní nemocnicí, ale i ostřílení specialisté na zavádění internetu do škol.
České škole to v konferenčních kuloárech veletrhu Schola Nova potvrdili představitelé konsorcia AutoCont OnLine.
„Ano, jednáme o tom s naší vládou,“ váhavě prozradil jeho předseda představenstva Vlastimil Palata. „A panuje mezi námi shoda, že špičkové české produkty, jako je Becherovka, Budvar, Pražská šunka nebo Internet do škol, se uchytí kdekoli na světě a zároveň mají velký demokratizační potenciál, “ dodal předseda.
Jaromír Horák, který má přípravu irácké operace na starosti, byl o poznání sdílnější. „Už v tuhle chvíli na území Iráku operují naši první oblastní manažeři. Jsou stejně jako reportéři přiřazeni k vojenským konvojům a začínají dělat první obhlídky škol. A že jich tam nemají málo! To bude roll-out!“ svítí mu oči.
A jakou techniku dostanou irácké děti do svých počítačových učeben, pokud se jednání vydaří? „Úplně stejnou jako ty naše, aby z nich vyrostli stejně svobodní a demokratičtí občané,“ hrdě odpovídá Vlastimil Palata, kterého čile doplňuje Horák: „V roce 2005, kdy válka asi tak skončí, zrovna vyprší smlouva s českým ministerstvem školství na pronájem dodaných počítačů. Tak ty eskápéčka všechny naložím na loď a odvezu do Bagdádu. Repasé je teď v módě, že…“ usmívá se lišácky Horák.
Podle Vlastimila Palaty nenastanou podstatné změny ani v architektuře celého systému, který se tak osvědčil v českém školství. Naopak, pravé tlačítko iráckých myší bude pevně zafixováno dvanáctkovými šrouby, aby v budoucnu nemohlo dojít k jeho „nešťastnému uvolnění“. Kvůli stoprocentní garanci internetového připojení bude surfování navíc omezeno jen na vlastní webovou prezentaci dané školy. „Jde o výhodné řešení především pro uživatele, tedy irácké paní učitelky, kterým se aspoň nepopletou všechny ty nesrozumitelné internetové adresy. No a nám to ušetří nějaké náklady,“ blíže objasnil technické řešení Palata.
Nenarazí však tato poměrně striktní pravidla na odpor irácké pedagogické veřejnosti? Na to České škole odpověděl další ostřílený člen blízkovýchodního týmu, jeho mluvčí a imagemaker Jiří Chvojka, který má s hlučnými kantory bohaté zkušenosti: „Nemyslim. Voni sou vycepovaní vod Saddáma. Budou držet hubu.“
Jasno je i v otázce jména a loga iráckého projektu. „Chceme ponechat starý dobrý název Internet do škol, tedy především zkratku Indoš, kterou máme dobře ošetřenou,“ říká k tomu Vlastimil Palata. „Snad jen té postavičce Indiánka nasadíme nějaký roztomilý turbánek, a pak do té jejich kultury perfektně sedne. Oni jsou přece taky takoví snědí, že…“ spokojeně se usmívá.
Zkrátka, našemu exportu demokracie a svobody do Iráku už nic nezabrání. A to je dobře. Jaromíre, Vlasto, Jirko – šťastnou cestu!
Vít Šebor
0 komentářů:
Okomentovat