Celostátní setkání učitelů základních škol a nižších stupňů gymnázií je určeno všem zájemcům o efektivní využívání informačních a komunikačních technologií ve vzdělávání a uskuteční se tradičně o velikonočních prázdninách 17. a 18. 4. 2003 ve Žďáru nad Sázavou. Na konferenci je stále možné se přihlásit.
Letošní již 5. ročník je organizován v době, kdy bylo v rámci projektu SIPVZ vybaveno více než 3 000 škol výpočetní technikou a kdy prošla základním kurzem obsluhy téměř polovina učitelů. Bohužel však byla realizována ta nejsnadnější část a na vlastní náměty na smysluplné využití techniky nezbylo peněz a ani dostatek energie. Že se jednalo o dočasný stav, naznačila letošní výstava Schola Nova, na které oficiálně spustila ministryně školství Petra Buzková staronový informační portál státní informační politiky www.e-gram.cz. Doufejme, že se tím nastartují vážnější diskuse o efektivním využívání počítačů ve vzdělávání.
Jednou z prvních možností, jak se lze seznámit s praktickými příklady práce žáků a učitelů, je právě konference „Počítač na základní škole“. Chtěli bychom prostřednictvím více než 30 přednášek a 9 workshopů pomoci učitelům, kteří by rádi s touto technikou pracovali, ale nemají dostatek znalostí, zkušeností, nápadů apod. Mezi vystupujícími se objeví jednak zástupci „červených“ škol, kteří již mají nemálo úloh odzkoušeno, jednak zástupci „zelených“ škol, kteří převážně začínají a rádi by své nové metody prezentovali a porovnávali je se svými zkušenějšími kolegy. Chybět nebudou ani „dvorní“ dodavatelé či prodejci výukových programů, počítačové literatury a vlastní techniky.
Přednášky i workshopy budou pokrývat následující oblasti:
1. Hardware ve škole
- Vybavení počítačového pracoviště (počítače, tiskárny, skenery, digitální fotoaparáty, …)
- Projekční technika (datové a videoprojektory, televizní převodníky, …)
- Počítačová síť (Windows, Novell, Linux, …)
- Internet (připojení, bezpečnost, poštovní server, …)
- Intranet (spuštění, správa, využití, …)
2. Využití počítače ve výuce na 1. stupni ZŠ
- Patří počítač na 1. stupeň?
- Výukový software versus Tvořivá Informatika
- Projekty
3. Využití počítače ve výuce na 2. stupni ZŠ, resp. nižších ročnících gymnázií
- V přírodovědných předmětech
- Ve společenskovědních předmětech
- Ve výuce jazyků
- Při řešení projektů
4. Formy využití Informačních a komunikačních technologií ve vzdělávání
- Vzdělávací software versus Internet
- E-learning a jeho postavení ve vzdělávání
- Školní intranet
5. Počítačová gramotnost učitelů
- Příprava „běžných“ učitelů
- Příprava „informatiků“
- Počítač a řídící pracovník …
Účast přislíbili také vedoucí jednotlivých projektů Státní informační politiky ve vzdělávání v čele s panem Zdeňkem Svobodou. Hlavními partnery letošního ročníku jsou společnosti Microsoft a LangMaster International.
Podrobnější organizační informace, přihlášku, rozvrh přednášek i workshopů najdete na stránkách organizátora PC Jihlava (www.pcjihlava.cz/pcnazs). K účasti na konferenci je možné se přihlásit až do 16. 4. 2003.
Účastnický poplatek 500 Kč můžete hradit z prostředků DVPP.
Oslovte prosím i své kolegy z jiných škol a věřím, že si společně uděláte čas a přijedete do Žďáru nad Sázavou načerpat řadu námětů, které zpestří vaši výuku a přinesou vám a hlavně vašim žákům radost a užitek při práci s počítačem.
Radek Maca, programový garant konference (rama@inforama.cz).
Radek Maca
0 komentářů:
Okomentovat