Astronomické karty jsou vlastně podobné sběratelským kartičkám. Tentokrát však na nich nejsou fotografie hokejistů, ani obrázky hrdinů animovaného seriálu, ale tělesa naší sluneční soustavy. S jejich pomocí je výuka příslušných kapitol fyziky podstatně zábavnější i účinnější.
Kapitola o planetách sluneční soustavy a jejich měsících je na základních a středních školách věnována velkému výčtu rozměrů a vlastností těchto těles. Učitel může příslušnou látku odvykládat sám, případně nechat studenty vypracovat na toto téma referát, nebo využije videodokumentů, které navíc obsahují reálné záběry objektů. Další z možností je využít nápadu astronomických karet, které jako tzv. The Solar System Trading Cards vydává v anglickém znění pro didaktické účely NASA. Zde vám nabízím jejich českou variantu.
Na obrázku je vidět jednu z kartiček. Na přední straně každé kartičky je umístěna fotografie objektu s názvem, na druhé straně jsou uvedeny základní informace o tomto objektu. Informace si samozřejmě může každý učitel upravit tak, aby byly uvedeny údaje, které jsou pro studenty potřebné nebo zajímavé. Ve spodní části zadní strany je potom položena otázka, která se váže k jiné kartičce souboru.
Celý soubor kartiček navazuje na sebe a tvoří kruh. První kartička odkazuje otázkou na druhou atd., poslední kartička souboru potom odkazuje na první kartičku. Chceme-li do souboru vložit další kartičku, musíme tedy tuto návaznost zpřetrhat a upravit tak, aby po vložení této kartičky zůstala návaznost zachována a kartičky tak opět tvořily kruh.
Vyrobil jsem celkem osmnáct kartiček, na kterých jsou zobrazeny Slunce, všech devět planet sluneční soustavy, Měsíc, Phobos a Deimos, Io, Europa, Ganymed, Callisto a Cháron. Samozřejmě by bylo možné celou sadu rozšířit o jiné objekty sluneční soustavy, kterými jsou např. komety a asteroidy, některé kartičky by bylo možné i ubrat (např. není nutné se zmiňovat o měsících Marsu a Jupiteru).
Jak na to
Návaznost kartiček je důležitá kvůli tomu, aby se s celým souborem dala při hodině fyziky hrát následující hra, která je popsána v pěti krocích:
- Jednotlivým studentům rozdáme po jedné kartičce. Jelikož na našich školách není počet studentů ve třídách omezen číslem osmnáct, je potřeba rozdat tyto kartičky buď jen některým studentům, nebo hrát s dvěma sadami kartiček, případně vyrobit vlastnoručně další kartičky tak, aby měl každý student jednu kartičku.
- Každý student si sám pro sebe přečte informace na kartičce.
- Vybraný student buď přečte, nebo vlastními slovy seznámí ostatní ve třídě s objektem na jeho kartičce a přečte otázku.
- Student, který drží v ruce kartičku, na níž je odpověď na danou otázku, vstane a seznámí ostatní s tím, jakou kartičku má.
- Hra pokračuje do té doby, než jsou přečteny všechny kartičky.
Studenti se jinou formou seznámí prakticky s těmi samými informacemi, které byste jinak sami jako učitelé vykládali, a to formou hry. Podle věku studentů lze samozřejmě použít karty i k jiným účelům:
- Žáci mohou jednotlivé kartičky řadit podle různých kritérií: podle abecedy, barvy, velikosti, počtu měsíců, vzdálenosti od Slunce… Mohou je dělit do skupin planety, měsíce. (Pro tato dělení by bylo samozřejmě vhodnější mít kartiček co nejvíce.)
- Výborným rozšířením hry je nechat studenty, ať sami pokládají vlastní otázky.
- A není samozřejmě problém nechat studenty, aby si vyrobili vlastní kartičky.
Stáhněte si
Všech osmnáct kartiček je k dispozici na nově vytvořeném Výukovém Astrowebu (sekce Materiály), který se snaží vytvořit sadu výukových pomůcek pro astronomii zejména na střední škole. Budete-li mít od studentů nebo z vlastní práce další kartičky, které se budou týkat i jiných kapitol než sluneční soustavy, budete-li mít další nápady pro výuku astronomie, nebojte se napsat na e-mailovou adresu puda@seznam.cz nebo přímo na Astronomický ústav UK.
Související zdroje:
Suggestions For Doing The Solar System Trading Cards Activity – http://amazing-space.stsci.edu
Petr Pudivítr
0 komentářů:
Okomentovat