Jan Baier: Interaktivní slabikář

úterý 1. dubna 2003 ·

Multimediální Slabikář je moderní pomůckou jak pro žáky talentované, tak i pro děti s vývojovými poruchami učení. Je využitelný na prvním stupni základních škol, ale i při domácí přípravě prvňáčků. Spojení zvuku s obrazem a písmem poskytuje velkou výhodu oproti slabikáři tištěnému. Slabikář Hany Daňkové patří mezi kvalitní pomůcky efektivního nácviku čtení. Spojení zvuku s obrazem a písmem je velkou výhodou, kterou nemůže poskytnout slabikář papírový. Rovněž interaktivita – možnost výběru učí děti schopnosti, jak se rozhodovat a hledat to, co je zajímá. Obsah cédéčka není a nemůže být uspořádán lineárně. Dítě má možnost podívat se na různé typy úloh, vybrat si ty, které mu půjdou snadno, a později postoupit i k těm složitějším.

Program umožňuje zapínání jen určitých písmenek, s nimiž se děti již seznámily. Následně jsou v úlohách pouze slova, která obsahují vybraná písmena. Tuto funkci lze s výhodou aplikovat v případě, když chceme postupovat v souladu s tištěným Slabikářem.


Pišlístek a skřítci

Ve spodní části pracovní plochy je přehledné obrazové ovládání pro děti. Ty by si měly pozorně vyslechnout animovaný úvod Pišlístka, který je doprovází celým programem. Hudba činí program přitažlivějším, ale dá se samozřejmě vypnout. Regulaci hlasitosti využijeme především tehdy, když chce dítě samo úlohu číst.

V některých úlohách se objeví na obrazovce Kámen s písmenem A, který přepíná malou a velkou abecedu a dva fonty písma. Důležitým ukazatelem zvládnutí daného problému je Tabule. Na ní se za splněné úlohy připočítávají body, za něž může dítě navštívit Pohádkovou zemi. Zde si otevře skládanku, pexeso nebo pustí animovaný klip. Při nedostatku bodů se musí vrátit a body získat. Pro zpestření programu je v každé úloze skřítek. Jeho úkolem je, mimo jiné, aby předvedl výslovnost obtížné průpovídky či jazykolamu. Jak se ale děti dostanou od úkolu k úkolu a od skřítka ke skřítkovi? Poslouží jim Letadlo, s nímž je Pišlístek zaveze až na místo určení.

Pro důkladné procvičení se v jednotlivých úlohách objevuje Krabička plná dalších variací. Někde jsou krabičky dvě, s lehčími a obtížnějšími slovy. Abychom ovšem malého šikulu nebo malou šikulku nepřetížili, ve správný okamžik zaparkujeme letadélko do hangáru, a tím program ukončíme. Vyděračských reakcí některých obdobných programů typu „Ty mě chceš opravdu vypnout?“ se zde naštěstí nedočkáme.

Dítě může navštívit letadlem čtyři obláčky – čtyři části Slabikáře: Písmena, Slabiky, Slova a Čtení. Na každém obláčku jsou skřítci, kteří představují jednotlivé typy úloh, jež jsou řešeny jako hry s množstvím variací a slov. Je vhodné, aby dítě postupovalo od prvního skřítka k vedlejšímu a od nejnižšího obláčku k vyššímu. Pokud se ale chce seznámit s celým obsahem a putuje z jedné úlohy do druhé, nemusíme mu v tom bránit. Stačí mu zdůraznit, že ke skládankám a animovaným pohádkám se dostane jen tehdy, pokud se něco naučí a splní úlohy z nižších obláčků. Brzy vyjde najevo, že šikovné dítě vybírá co možná nejlehčí úkoly za co možná nejvíce bodů.


Písmena

První obláček ukrývá Představování písmenek, kdy si děti jednoduchými animacemi upevňují tvary písmen, jejich abstrakce. Další úloha Poznej písmena představí všechna písmenka – velká, malá, tiskací i psací pomocí obrázku a básničky.

Rozdělit postupně přilétající balónky, na kterých jsou zobrazena písmena i obrázky písmenům jen podobné, na písmenka a „nepísmenka“, je přichystáno v úloze Co je písmeno a děti ji řeší humornou formou.


Rozeznávat různé podoby písmen pomůže zvládnout skřítek Stejná písmena. Dítě získává představu jejich základních znaků – učí se abstrakci. I tato úloha má hodně variant. Odhalování samohlásek mezi hláskami se procvičuje v části Hledej samohlásky, v poslední úloze se hledá Začáteční písmeno.

Veselý skřítek vždy reaguje na dobře řešenou úlohu a pozitivně motivuje dítě k dalším řešením. Úmyslně nikde není dítě káráno za špatné řešení.


Slabiky

V této části se přehlednými animacemi procvičuje Skládání slabik ze souhlásek a hlásek. Program nepovolí vznik slabik, které by vytvořily u dětí špatné pravopisné vazby. Jednoslabičné slovo dítě sestaví přidáním jednoho písmenka ke slabice u skřítka Doplň písmeno. V dalších úlohách se dají vytvořit již delší a obtížnější slova, například doplněním písmene před anebo za slabiku, či skládáním slabik pomocí lan a jeřábu. To ocení hlavně kluci.

Skládání a čtení víceslabičných slov se potom cvičí pomocí dráčka. A co takhle nasytit příšerku jablíčky? To nic není. Stačí jen vybrat jablíčka s číslicemi odpovídajícími počtu slabik daného slova.


Slova

„Slovní“ úlohy jsou zaměřeny na čtení a psaní slov. Uplatňuje se zde tzv. globální metoda čtení. Hned první skřítek ukrývá úkol, při němž se obrázkům přiřazují napsaná slova. Poté se výběrem ze všech písmenek abecedy skládá slovo do připravených políček. Procvičujeme jak velká, tak malá písmena. Oblíbenou částí programu je Piš, co slyšíš, kdy mluvící gramofon „chrlí“ slova, která se mají zapsat do nabízených rámečků.


Na návštěvě u dalšího skřítka některá z legračních žížal označuje slova, která obsahují dvojhlásku. Úkol je jasný – odhalit je. Nechybí ani zpětná vazba pro toho, kdo s dítětem pracuje. V úloze Čtení slov se totiž pozná, co už dítě opravdu zvládlo a co je nutné ještě procvičit. Na závěr je pro malé borce nachystána i Tajenka, kde je zapotřebí doplnit chybějící písmena do slov.


Čtení

Čtení obsahuje 150 různorodých útvarů ke čtení. Dítě si může vybrat téma podle svého zájmu (Co říkají zvířata, Duchové a skřítci, Pohádky, Ezopovy bajky, Doprava, O přírodě a O vesmíru). Pestrost témat, hlavně zkraje čtenářských pokusů, je velmi důležitá a autorka programu to plně respektovala.

Předností multimediálního Slabikáře je možnost individuálního přístupu k dětem tak, aby se všechny naučily se zájmem číst, i když různým tempem. Je moderní pomůckou jak pro talentované, tak i pro děti s vývojovými poruchami učení. Za zamyšlení by ovšem stála kvalita her a skládanek v Pohádkové zemi. Děti by si za své snažení zasloužily tematicky různorodější a snad i propracovanější hry. CD ROM je vhodný pro výuku ve škole, doma jej děti využijí jako hravou formu učení.


Požadavky na vybavení počítače:
Windows 95/98/ME/2000/XP, rozlišení 640x480, 800x600, 1024x768 nebo vyšší, min. 256 barev, zvuková karta.
Cena: 449 Kč/ 990 Kč (školní multilicence)

Distribuce: firma Pachner



Jan Baier

0 komentářů:

Články dle data



Učitelské listy

Nabídka práce

Česká škola - portál pro ZŠ a SŠ

Česká škola poskytuje svým čtenářům diskusní prostor k vyjádření názorů na školskou problematiku. Tyto příspěvky se nemusí shodovat se stanoviskem redakce České školy a jsou uveřejňovány jako podnět k dalším diskusím.

Obsah článků nemusí vyjadřovat stanovisko redakce nebo vydavatele Albatros Media, a.s.


Všechna práva vyhrazena.

Tento server dodržuje právní předpisy
o ochraně osobních údajů.

ISSN 1213-6018




Licence Creative Commons

Obsah podléhá licenci Creative Commons Uveďte autora-Neužívejte dílo komerčně-Nezasahujte do díla 3.0 Česká republika, pokud není uvedeno jinak nebo nejde-li o tiskové zprávy.



WebArchiv - archiv českého webu



Tyto webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace o tom, jak tyto webové stránky používáte, jsou sdíleny se společností Google. Používáním těchto webových stránek souhlasíte s použitím souborů cookie.