David Hawiger: EdUNIX nabízí linuxové řešení pro školy

pondělí 28. dubna 2003 ·

V listopadu jsme zde psali o projektovém záměru Jednoty školských informatiků nazvaném Lindoš – Linux do škol. Po půlroce již můžeme představit první „hmatatelný" výsledek tohoto projektu s novým názvem EdUNIX: k dispozici je vám serverová distribuce, ušitá na míru českým školám.

Proč změna názvu?

Na úvod čtenářům trochu oživíme paměť. Přibližně před půl rokem na Semináři o Linuxu a TeXu 2002 v Seči Jednota školských informatiků oficiálně ohlásila záměr realizovat projekt Linux do škol (Lindoš). (Viz též článek  Lindoš: projekt Linux do škol ). Předvedením půlročního snažení byla prezentace prvního faktického výsledku na semináři Poškole 2003 v Sedmihorkách u Turnova.

Projekt během půl roku doznal jedné kosmetické, ale zásadní změny – názvu. K tomuto rozhodnutí přispěly především dva důvody:

  • Zkratka Lindoš sváděla k hledání souvislostí s projektem Indoš (konkurence, karikatura), u neinformovaných lidí docházelo občas dokonce i k záměně obou projektů. Toto realizátoři projektu nepovažovali zrovna za šťastné.
  • Nepodařilo se zavčas zajistit doménu lindos.cz, kdežto edunix.cz ano.
Co je cílem projektu EdUNIX?

EdUNIX je zkratkou slovního spojení Education with UNIX (Vzdělávání s Unixem). Za základní cíl projektu lze považovat využívání Open Source ve vzdělávání. Je logické, že se počítá především s platformou Linux a produkty pro ní určené. Hlavní cíl je rozčleněn do tří úrovní:

    1. Server – vytvořit serverové řešení, zajišťující jak internetové, tak intranetové služby. Na této úrovni již bylo dosaženo faktických výsledků (viz níže).

    2. Kancelář – navrhnout desktopové řešení s potřebným kancelářským softwarem, popřípadě školským softwarem administrativního charakteru

    3. Počítačová učebna – vyřešit implementaci desktopového řešení v rámci počítačových učeben. Tato úroveň má být navíc řešena ve dvou variantách. Učebna ve standardním desktopovém provedení a terminálové řešení.
Jak bude projekt EdUNIX realizován?

Jednota školských informatiků, která je hlavním realizátorem projektu, chce maximálně využít potenciálu ze školského prostředí. Proto bude EdUNIX z velké části realizován formou regionálních projektů škol. Tyto projekty sice musí splňovat jisté společné znaky, avšak jejich obsahová náplň bude vnitřní záležitostí školy.

Je samozřejmě nutné koordinovat postup jednotlivých regionálních projektů. Této role se zhostí právě Jednota školských informatiků, která zajistí vzájemnou komunikaci a kompatibilitu mezi jednotlivými regionálními projekty a v případě zájmu bude zastupovat dané realizátory při jednání s MŠMT.

Veškeré informace o projektu, tedy i to, jak se do něj zapojit, bude možné nalézat na stránkách www.edunix.cz, na jejichž nové verzi se právě pracuje. Je příznačné, že autoři stránek počítají s tím, že stránky budou rámcově hotovy k 1. květnu, tedy Svátku práce :-).

EdUNIX server – první dítě projektu

Stěžejní část prezentace projektu EdUNIX, která proběhla na semináři Poškole 2003, se týkala představení beta verze serverové distribuce. Pomocí této distribuce chce Jednota školských informatiků odstartovat regionální projekty nejen 1. (serverové) úrovně, ale v případě zájmu i následných dvou úrovní.

Základní charakteristika serveru

Při tvorbě serverové distribuce se vycházelo ze skutečnosti, že Linux je převážně využíván jako server pro komunikaci s WAN (například internetem). Zkušenosti však zároveň poukazují na to, že ve školství přetrvávají určité bariéry pro širší využití Linuxu jako serveru. Na vině je především znalostní a jazyková bariéra uživatelů a absence komplexnějšího serverového řešení včetně služeb v rámci MAN. Projekt EdUNIX se tyto problémy snaží řešit.

Vývojový tým serverového řešení (Martin Grombiřík, Michal Heppler, David Hawiger) se nesnažil o tvorbu vlastní distribuce. Ba právě naopak, jeho členové se rozhodli maximálně využít jedné ze stávajících distribucí, která je již určitou dobu používána v reálném provozu. Volba padla na distribuci RedHat Linux ve verzi 7.3. Tato distribuce je také využita v projektu K12LTSP (http://www.k12ltsp.org/), což je úprava klasického RedHat Linuxu pro potřeby základního a středního školství v USA (integrace bezdiskového terminálového prostředí, různého edukativního softwaru a řady nástrojů pro řízení sítě).

Díky využití stávající stabilní distribuce a zkušeností z projektu K12LTSP mohli členové týmu směřovat svou energii spíše do následujících tří oblastí:

  1. Instalace a správa
  2. Internetové služby
  3. Intranetové služby

Současně byl velký důraz kladen na lokalizaci (počeštění) využívaných komponent.

Instalace a správa

Jedním z faktorů, který dosud brání širšímu využívání linuxového serveru, je problém samotné instalace. Proto se v rámci EdUNIX serveru tým soustředil na co nejjednodušší instalaci. Instalace je směřována do grafického rozhraní a v co nejširší míře automatizována. Takovou instalaci pak může provést jakýkoli zkušenější uživatel, aniž by podrobněji znal linuxové prostředí. Na druhou stranu je však nutné podotknout, že automatický režim má i své zápory. Tím nejdůležitějším je nenávratná ztráta dat na daném počítači.

Druhým důvodem obav z používání Linuxu je samotná správa tohoto systému. Po přečtení většiny příruček o Linuxu správce nabývá dojmu, že Linux nemá žádné grafické rozhraní pro kvalitní správu. EdUNIX server se pokouší tento handicap odbourat díky produktu Webmin (http://www.webmin.com). Tento systém umožňuje spravovat server prostřednictvím www rozhraní z jakékoli pracovní stanice, u které to správce systému povolí.

Internetové služby

Tvorba kvalitních www stránek je jedním z problémů škol. Většina z nich cítí potřebu vytvoření vlastního webového sídla, avšak počáteční nadšení naráží na časovou náročnost a znalostní bariéry samotných tvůrců školního webu - zvlášť když statické stránky dnes již přestávají stačit. Proto EdUNIX server obsahuje redakční systém, umožňující uživatelsky jednoduché přidávání textů. Využit je produkt PostNuke (http://www.postnuke.com) a jeho český „bratříček“ Nuke CZ (http://owebu.net).

Kromě webového sídla školy často trápí poštovní systém. Ponechejme stranou diskuze na téma, zda má každý žák školy vlastnit poštovní schránku ve školním systému, či nikoli. Vývojový tým si na tuto otázku odpověděl kladně, a proto ke standardnímu poštovnímu serveru hledá zajímavé www rozhraní pro správu poštovních schránek uživatelů. Prozatím padla volba na groupware systém Twiggi (http://twiggi.sourceforge.net).

Tvůrci distribuce také pamatují na problematiku virů a jiných nebezpečí, spojených s poštovním provozem. Každý e-mail proto projde unixovým e-mailovým analyzátorem, na který mohou být napojeny různé antivirové a antispamové programy (v distribuci jsou dva programy tohoto druhu zahrnuty).

Intranetové služby

Při řešení intranetových služeb (a nejen u nich) musel vývojový tým zvládnout otázku zabezpečení systému. Jeho členové si jsou vědomi rizik, která vyplývají ze spojení všech služeb do jednoho serveru. Nicméně kvůli současnému stavu (finančnímu i znalostnímu) na školách je nutné počítat s variantou, že škola může disponovat pouze jedním serverem. To vedlo k rozhodnutí, že EdUNIX server bude současně řešit služby v rámci místní sítě.

V místních sítích škol jsou v drtivé většině pracovní stanice s operačním systémem typu MS Windows. Proto EdUNIX server musí plnit funkci souborového, tiskového a případně CD serveru i pro tyto stanice. Tento požadavek je řešen začleněním produktu Samba, který emuluje Windows NT server (http://www.samba.org).

Kromě sdílení zařízení a dat se od serveru očekává i možnost pravidelného zálohování. A to nejen sebe sama, ale i v případě potřeby pracovních stanic samotných. V rámci EdUNIX serveru je proto používán systém Partimage (http://www.partimage.org), který umožňuje mimo jiné vytvářet obrazy disků pracovních stanic, ať už jsou osazeny operačním systémem Linux či Windows (na zálohování NTFS se intenzivně pracuje).

Co to stojí?

Zde stačí stručná odpověď – díky OpenSource řešení ani korunu. Beta verzi EdUNIX serveru si budete moci v brzké době stáhnout ze serveru edunix.cz. Musíte samozřejmě počítat s tím, že se jedná přibližně o 2 GB dat. Pokud se však aktivně zúčastníte regionální realizace projektu EdUNIX, obdržíte v průběhu června tohoto roku první ostrou verzi EdUNIX serveru na DVD nebo třech CD. Podrobnější informace opět najdete na serveru www.edunix.cz.

Autor článku je členem řešitelského týmu EdUNIX.



David Hawiger

0 komentářů:

Články dle data



Učitelské listy

Nabídka práce

Česká škola - portál pro ZŠ a SŠ

Česká škola poskytuje svým čtenářům diskusní prostor k vyjádření názorů na školskou problematiku. Tyto příspěvky se nemusí shodovat se stanoviskem redakce České školy a jsou uveřejňovány jako podnět k dalším diskusím.

Obsah článků nemusí vyjadřovat stanovisko redakce nebo vydavatele Albatros Media, a.s.


Všechna práva vyhrazena.

Tento server dodržuje právní předpisy
o ochraně osobních údajů.

ISSN 1213-6018




Licence Creative Commons

Obsah podléhá licenci Creative Commons Uveďte autora-Neužívejte dílo komerčně-Nezasahujte do díla 3.0 Česká republika, pokud není uvedeno jinak nebo nejde-li o tiskové zprávy.



WebArchiv - archiv českého webu



Tyto webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace o tom, jak tyto webové stránky používáte, jsou sdíleny se společností Google. Používáním těchto webových stránek souhlasíte s použitím souborů cookie.