Repasované počítače budou v našem chudém školství ještě dlouho konat dobré služby. To si uvědomují nejen ředitelé a správci ICT, ale i Unie školských asociací ČR – Czesha. V jejím novém projektu mohou především mateřské, ale i základní školy získat finančně dostupnou výpočetní techniku se zárukou. A pozor – bez jediné státní koruny.
Unie školských asociací ČR - Czesha, která vznikla letos v lednu sloučením Sdružení školských asociací ČR - Czesha a Národní rady škol, představila na právě skončeném veletrhu Schola Nova svůj nový projekt pod jménem B@it. Jaroslava Cardová z Asociace předškolní výchovy v doprovodné tiskové zprávě uvádí: „Jsme přesvědčeni, že tato pomoc je životně důležitá zejména pro mateřské školy, které přecházejí do právní subjektivity.“
Tím také osvětluje, komu je nabídka počítačů určena především. Vybavování mateřských škol počítačovou technikou se obvykle nevěnuje velká pozornost. Přitom s právě nabytou právní subjektivitou mateřským školám narůstá objem administrativních úkonů, které se bez počítačů neobejdou. Proto bude B@it přednostně uspokojovat objednávky mateřských škol. Vzhledem k tomu, že k dispozici je pouze omezený počet počítačů, bude možné objednat nejvýše tři počítače, aby se dostalo na co nejvíce škol.
Cena – výkon
Unie Czesha v dubnu obešle všechny mateřské a základní školy nabídkou dodání repasovaných (použitých a obnovených) počítačů, které jí pro projekt B@it darovala Česká spořitelna. Jedná se o něco přes 3 000 osobních počítačů, které Czesha nechává projít technickou kontrolou a obnovou, a poté je bude rozprodávat školám. Výhodou repasovaných počítačů je velmi nízká cena, a přitom použitelný výkon a bezproblémový chod – na počítače se vztahuje půlroční záruční doba, na nové díly potom záruční doba dvouletá. Při cenách 3 970, 4 680 a 6 860 korun (dle výkonu počítače) pak lze nákup hradit jak z investičních, tak i provozních prostředků, což u nových počítačů obvykle nebývá možné.
Jak České škole sdělil koordinátor B@itu Jiří Verner, jedná se o použité počítače svážené ze spořitelen z celé republiky, a proto se setkáme s rozmanitou škálou sestav. Pro zjednodušení distribuce se Czesha rozhodla rozdělit počítače do tří skupin.
Základní řada B@it Z patří k nejstarším strojům, které disponují procesory Intel Pentium 75 až 90 MHz, 32 MB operační paměti, pevným diskem s kapacitou nejméně 810 MB a volitelně zvukovou kartou a faxmodemem. Takový počítač postačuje pro základní administrativní nároky mateřských a základních škol, přičemž při ceně 3 970 korun včetně DPH s ním získáte software, který má sám o sobě vyšší hodnotu.
Rozšířená řada B@it ZR s procesory 100 až 150 MHz a diskem přes jeden GB za cenu 4 680 korun včetně DPH už postačují i k práci na internetu a multimediální řada B@it M s procesory 166 až 400 MHz, operační pamětí 64 nebo 128 MB, zvukovou kartou a diskem o kapacitě 4 až 20 GB je možné bez potíží nasadit i ve výuce.
Všechny opotřebované hardwarové součásti počítačů jsou vyměněny. Standardně jsou měněny mechaniky CD-ROM a disketové jednotky, síťové karty, port USB, klávesnice a myši s podložkou. Počítače budou dodávány s 15" obrazovkou a inkoustovou tiskárnou Lexmark Z25. Na přání bude možné počítače i dále rozšířit.
Okna jsou zdarma
Počítače dodávané v rámci projektu B@it budou vybaveny operačním systémem Windows, který pro projekt B@it zdarma věnoval Microsoft. Pronájem kancelářského balíku MS Office pak ročně stojí poněkud nezvyklých 80 Kč…
Kromě toho bude na počítačích nainstalován antivirový program Avast! a česká verze internetového prohlížeče s podporou připojení a publikování na internetu přes Volný.cz. K předinstalovanému softwaru budou dodány i originální instalační CD-ROMy. K dispozici zdarma bude ke každému počítači ještě výukový software Terasoft, zkompilovaný z již vydaných titulů, a dalších výrobců, základní manuály obsluhy a sada čísel časopisu Jak na počítač od nakladatelství Computer Press.
Dodáním počítačů B@it nekončí
Czesha bude školám poskytovat i telefonický zákaznický a informační servis. V budoucnosti by měly na první vlnu dodávek počítačů navázat další zvýhodněné nabídky. Předností projektu B@it je skutečnost, že tu pomáhají samy školy jiným školám. V průběhu času by měly vzniknout přímo na průmyslových středních školách místní centra, která budou ostatním školám poskytovat podporu pro vzdělávání v informačních technologiích, čímž by měl vzniknout doplněk k oficiální SIPVZ.
Je sympatické, že po vlně kritiky, která se na oficiální projekt „Internet do škol“ v minulých měsících snesla, začínají se objevovat nadějné projekty, které umožní školám srovnat krok s dobou přiměřeným vybavením, aniž by bylo nutné upínat se jen ke státním zdrojům.
Martin Kopta
0 comments:
Post a Comment