Možná, že právě ve vaší škole řešíte problém, jaký kancelářský software používat, aniž byste kradli. Máte dvě možnosti. Buď přemluvíte ředitele školy a zakoupíte potřebný počet licencí na programy Microsoft Office, nebo se porozhlédnete po jeho náhradě. My máme dobré zkušenosti s OpenOffice, jehož výhody nekončí tím, že je zdarma.
Z různých alternativních kancelářských balíků bývá nejčastěji volen PC SUITE české firmy Software602, ale upřímně, kdo již zažil Word a Excel, na WinText602 a WinTab602 si bude zvykat jen obtížně. Marná sláva, byli jsme proškoleni v rámci SIPVZ v obsluze MS Office a výraznější změna, dle mého názoru k horšímu, je pro mnohé z nás obtížně přijatelná.
Naštěstí se právě včas objevil výsledek snažení největšího konkurenta MS Office, a sice programový balík s názvem OpenOffice od společnosti Sun Microsystem, který může pro vás být tím pravým řešením.
Co je obsahem balíku
Po instalaci, která je poměrně snadná a návodná, se na pevný disk vašeho počítače nainstalují tyto komponenty:
- OpenOffice.org Writer – textový editor
- OpenOffice.org Calc – tabulkový kalkulátor
- OpenOffice.org Draw – vektorový grafický editor
- OpenOffice.org Impress – editor prezentací
- OpenOffice.org HTML editor – program na vytváření webových stránek
- OpenOffice.org Math – editor matematických rovnic
V průběhu instalace samozřejmě můžete rozhodnout, které součásti se mají nainstalovat a které ne.
Kompatibilita s MS Office
Práce s programy balíku OpenOffice je velmi podobná práci s programy MS Office. I když se tu a tam najdou drobné odlišnosti. Jako příklad mohu uvést jiný vzhled ikon na panelu nástrojů, absenci nabídky Tabulka v hlavním menu či malé změny při použití funkce Vložit vzorec, což zarytým vyznavačům Wordu, Excelu a dalších „microsofťáckých“ produktů možná nebude příjemné. Ale jak se říká, změna je život a tyto změny je třeba vyzkoušet, osahat. Podle mne si středně zkušený uživatel s těmito odlišnostmi dobře poradí. Velkým přínosem je plná kompatibilita s formáty používanými právě MS Office a především česká lokalizace, která funguje zcela bez problému. Velmi mě překvapila bezchybná funkce kontroly pravopisu a překlepů.
Asi největším nedostatkem se zdá práce s prezentacemi ve formátu *.ppt, které v OpenOffice Impress nejdou otevřít. Pokud ale prezentaci uložíte v PowerPointu jako typ souboru Předvádění PowerPoint, prezentace bude mít příponu *.pps a Office Impress ji již bez problému načte.
Zdarma, a nikoli za pět prstů
Největším lákadlem ale zajisté bude fakt, že celý balík vás nebude stát ani korunu, protože je zdarma. Program je k dispozici jak pro operační systém Windows, tak i pro Linux, podporovány jsou i další operační systémy.
Podle mého mínění si produkt zaslouží více pozornosti a sám ho vřele doporučuji. Pokud si tedy budete chtít OpenOffice vyzkoušet na vlastní oči, pak vězte, že plnou verzi najdete na CD časopisu Computer č. 4 z letošního roku, nebo si jej můžete stáhnout ze stránek http://oo-cs.sourceforge.net, kde též naleznete mnoho dalších podrobnějších informací v češtině. Při stahování však buďte připraveni na to, že velikost produktu je 50 MB.
Hardwarová náročnost programu: PC s procesorem Pentium (lépe P II) s 64 MB RAM; na pevném disku zabere okolo 100 MB.
Martin Dvořák
0 comments:
Post a Comment