V letošním školním roce proběl již třetí ročník soutěže Mládí a vědění, kterou v České republice stejně jako v několika dalších evropských zemích vyhlašuje firma Siemens.
Posláním soutěže je podpořit u dětí a mládeže zájem o nové technologie a vést je k týmové spolupráci, rozvíjet jejich kreativitu. Soutěž vzbudila mezi žáky a studenty velký zájem. Přihlásilo se celkem 836 týmů a zhruba čtvrtina z nich (204 týmy)své prezentace včas dokončila a zaslala do soutěže. To je ve srovnání s ostatními zeměmi, kde soutěž probíhá, velice dobrý výsledek.
Zajímavé je rovněž regionální zastoupení soutěžících škol. Největší zájem o soutěž projevily školy ze severní Moravy (přihlásilo se 105 týmů a 27 svou práci skutečně dokončilo) a získaly také bezkonkurenčně nejlepší hodnocení – z deseti hlavních cen poputují do škol v Moravskoslezském kraji hned čtyři. Naopak například ze Středočeského kraje přišlo do soutěže pouhých 55 přihlášek a dokončených prací 13, z nichž žádná nepatřila mezi nejlepší. Z pražských škol sice přišly 104 přihlášky, ale byla zde největší „úmrtnost“ – dokončilo pouze 16 týmů a mezi vítěze se neprobojoval žádný.
O čem toto srovnání vypovídá? O možnostech a příležitostech k zajímavé a smysluplné mimoškolní činnosti, kterých je někde méně a někde více? O rozdílech v přístupu dětí a studentů, o jejich schopnosti pro něco se nadchnout a věnovat tomu čas a energii? O rozdílné míře ochoty učitelů věnovat se vedení soutěžních týmů nad rámec svých povinností?
Porotu soutěže, která zasedala 19. června, čekal nelehký úkol: nominovat v obou věkových kategoriích pět prezentací, které obdrží hlavní ceny.
V nižší věkové kategorii získaly tuto nominaci soutěžní týmy ze základních škol v Kravařích u Hlučína - dva týmy, v Litovli ( obě tyto školy získaly jednu z hlavních cen již v loňském roce), a v Třebíči (ZŠ Týnská 8) a Základní umělecká škola v Polici nad Metují.
Ve vyšší věkové kategorii obdrží hlavní ceny soutěžní týmy těchto škol: SŠ aplikované kybernetiky v Hradci Králové (jedna z hlavních cen již v loňském roce), Gymnázium Orlické nábřeží v Hradci Králové, Gymnázium ve Svitavách, SPŠ a SUŠ v Opavě, Gymnázium v Moravské Třebové.
Porotci se shodli v jednom: V soutěži sice byli vyhlášeni vítězové, ale to neznamená, že ostatní by bylo možno označit za poražené. Všichni soutěžící si dali na své prezentaci velice záležet, věnovali jí mnoho času a energie.
V obou věkových kategoriích se ovšem přístup k zadanému úkolu lišil. Práce žáků základních škol byly většinou nápaditější, kreativnější, bylo v nich více humoru a osobní invence. Středoškoláci naopak dokázali shromáždit velké množství podkladů informací a po technické a výtvarné stránce je velice dobře zpracovat. Osobního pohledu a neotřelého zpracování jako by se však neodvažovali. Nebo jsou snad i v mimoškolních aktivitách ovlivněni mnohdy dosud přežívajícím způsobem středoškolské výuky, který staví více na znalostech faktů než na schopnosti s nimi pracovat?
Poděkování si samozřejmě zaslouží i učitelé, kteří týmy vedli. Příprava prezentace pro ně často znamenala mnoho hodin práce navíc. Podle zpráv, které do kanceláře soutěže v jejím průběhu docházely, však členové i vedoucí týmů pracovali s nadšením a zápalem. Mnozí se již dnes zajímají o příští ročník a nová témata.
Koncem června obdržely členové všech týmů, které práci dokončily, diplom a malý dárek (tričko s logem soutěže).
Hlavní ceny – značkové počítače školám, odkud pocházejí vítězné týmy - budou předány na celodenní slavnosti, která se uskuteční 30. září v prostorách Technického muzea v Praze. Kromě slavnostního vyhlášení vítězů zde bude pro žáky a studenty připravena hra na téma „Setkání se slavnými vynálezci“ a další zábavný program.
Ještě před slavností se ale rozběhne další ročník soutěže, který bude vyhlášen již v září. Přihlášky do soutěže budou stejně jako v předchozích ročnících rozeslány do všech základních, středních a vyšších odborných škol. Informace o probíhajícím i připravovaném ročníku jsou průběžně zveřejňovány na internetové adrese soutěže www.siemens.cz/multimediaprojekt.
Dagmar Hartmannová, kancelář soutěže Mládí a vědění
press
0 komentářů:
Okomentovat