Následující řádky jsou určeny všem nadšeným správcům školních sítí, kteří neví, co s časem, a rádi by viděli školní počítačovou síť využitou i jinak než jen pro přístup k internetu, e-mailu a nějakému tomu sdílení souborů. Zprovozněte školní intranet a předejte jeho správu do rukou kolegům, ale klidně i žákům.
O využití školní počítačové sítě již bylo napsáno ledacos. Většina článků se točila kolem výuky informatiky ( Jak přenášet obrazovku učitele na monitory žáků , Názorná výuka informatiky aneb ukaž všem, co umíš , Automatizované volání žáků v NetMeetingu , NetMeeting ve výuce komfortněji , …), párkrát autoři zabrousili k problematice použití sítě v běžných, non-ICT předmětech ( Netradiční využití počítačové sítě aneb zavolejte si , Netradiční využití počítačové sítě (2) - chat do výuky , …). Je velmi pravděpodobné, že první počítačová síť na škole vznikne propojením počítačů v učebně informatiky, která obvykle slouží výhradně pro potřeby výuky. Postupné rozšiřování na místa jako jsou ředitelna, kancelář, školní jídelna, žákovská a učitelská knihovna či atrium volně přístupné všem žákům je iniciováno potřebou přístupu k internetu a e-mailu. Jinými slovy – být ON-LINE.
A pokud takovou síť (protokol TCP/IP je podmínkou), ke které má volný přístup jak vedení školy a učitelé, tak žáci či studenti máte, je na čase ji začít smysluplně využívat. Školní intranet je tou správnou volbou. Připravte jako ICT správce půdu pro tvořivé kolegy a žáky. Stačí na váš školní server nainstalovat aplikaci Personal Web Server, která je volitelnou součástí Windows 9x. (Pozn.: Náročnější instalací a konfigurací Personal Web Serveru – Internet Information Services v systému Windows 2000 Server se budu zabývat v některém z následujících článků).
Instalace osobního www serveru v systému Windows 95 je jednodušší, ale zároveň nabízí uživateli menší možnosti využití. Hledejte ji v nabídce Start/ Nastavení – Ovládací panely/ síť – přidat/ služba/ Microsoft/ osobní WWW server. Výchozí strana školního webu default.htm je pak standardně umístěna v adresáři C:\webshare\wwwroot.
Ve Windows 98 musíte provést instalaci přímo z instalačního CD. Instalační soubor setup.exe najdete na cédéčku v adresáři X:\add-ons\ pws, kde x je písmeno CD mechaniky. Výchozí webovou stránku default.htm (nebo default.asp) hledejte v adresáři C:\Inetpub\wwwroot. Po zdárné instalaci se osobní web server spustí jako služba a v system tray (na liště vedle systémových hodin) přibude nová ikona. Pomocí této ikony se dostanete k podrobnějšímu nastavení web serveru. Měnit můžete např. výchozí umístění souborů, dočasné pozastavení či úplné odstavení personal web serveru apod.
A jak na školní web přistupovat z počítačů připojených do sítě? V internetovém prohlížeči zadáte adresu ve tvaru http://host, kde host je jméno počítače – serveru, na kterém běží služba osobního web serveru. Po odkliknutí se načte soubor default.htm, jehož podoba už závisí jen na vás či vašich žácích. Stovky rad jak vytvářet webové strany najdete na www.interval.cz. Používáte-li školní síť k přístupu na internet, musíte na klientských pracovištích zakázat načítání adresy http://host z internetu. A to jednoduše v Ovládacích panelech/ Možnosti Internetu/ Připojení/ Nastavení místní sítě zatrhnete volbu Nepoužívat server proxy pro adresy vnitřní sítě. Doporučuji upřesnit konkrétní adresou (http://jméno serveru) ve volbě upřesnění.
A co jste vlastně instalací personal web serveru na váš server získali? Školní webové intranetové stránky, na něž můžete umístit a v rámci školy zveřejnit vše, co vás napadne. Od statických informačních stran školy, přes výsledky soutěží až po stovky fotografií ze školního digitálního fotoaparátu. O dalších možnostech využití školního intranetu se dočtete v dnešním článku K čemu je dobrý školní intranet .
Zdeněk Ogrodník
0 komentářů:
Okomentovat