Před jedenácti dny byla zveřejněna Petice týkající se realizace Státní informační politiky ve vzdělávání, jejíž autoři nesouhlasí s plány na komercializaci projektu a požadují přehodnocení dalšího postupu. S jakým ohlasem se akce dosud setkala? Jaký může mít reálný dopad? Co na ni ministerstvo a co pravicové strany? Na otázky odpovídá mluvčí petičního výboru Daniel Janata.
Před jedenácti dny byla zveřejněna Petice týkající se realizace Státní informační politiky ve vzdělávání, jejíž autoři nesouhlasí s plány na komercializaci projektu a požadují přehodnocení dalšího postupu. S jakým ohlasem se akce dosud setkala? Jaký může mít reálný dopad? Co na ni ministerstvo a co pravicové strany? Na otázky odpovídá mluvčí petičního výboru Daniel Janata.
Kolik lidí zatím podpořilo petici svými podpisy?
V tuto chvíli mám na stole šest petičních archů s celkem asi 100 podpisy. Vedle toho probíhá elektronické podepisování na webových stránkách http://petice.gfxs.cz, které byly k tomuto účelu zřízeny, a kde je nyní 113 podpisů.
Odpovídá tento počet vašim původním představám?
Zatím těžko říct, protože přesně nevíme, kdy nám budou docházet další podpisy a kolik jich celkově bude, ale ve srovnání se Zlenickou iniciativou předpokládáme, že by jich mohlo být o něco víc. Především ale vycházíme z toho, že petice je velmi specifická a vyžaduje znalost situace. Důležité také je, že se oblast „petičníků“ rozšiřuje na více skupin od základních až po vysoké školy, pojímá další skupiny pracovníků, které s ICT a školstvím souvisí atd. Takže jako podstatné vidíme nikoli množství, ale váhu petice.
Myslíte i podpisy významnějších osobností?
Ano, naposledy se podepsal Doc. RNDr. Václav Račanský, ředitel Ústavu výpočetní techniky Masarykovy univerzity v Brně. (Další jsou uvedeni na výše zmíněných stránkách; pozn. red.)
Do kdy bude petice probíhat?
První archy zašleme vládě na začátku června, proto vyzýváme všechny příznivce, aby je zasílali do 31. května. Ale sbírání podpisů nechceme ani pak ukončit.
Mnoho lidí, i těch, kteří petici podporují, možná pochybuje, jaký reálný dopad může vlastně mít. Jaké jsou vaše cíle a očekávání?
Ideálním cílem je, aby se projekt podařilo ovlivnit ve smyslu všech bodů petice. V prvé řadě, že se zastaví nevratné kroky, které by mohly způsobit komercializaci školství a které by po volbách již bylo obtížné řešit vracet zpět. To je asi nejpodstatnější. Pokud se to nepodaří a vláda třeba vznik obecně prospěšné společnosti nepozastaví, tak je naším druhým cílem informovat veřejnost, zdůrazňovat nebezpečí, která tím vznikají. Tento druhý cíl se myslím naplňovat daří a já věřím, že petice bude pro vládu dostatečně silným podnětem, aby se o situaci zajímala. Co nakonec udělá, to je nyní těžké předpovědět.
Pokud vláda nevezme v potaz vaše požadavky a petici bude ignorovat, hodláte podniknout nějaké další kroky?
Určitě by bylo velkou chybou, kdybychom se v tomto případě zastavili. Ale nemáme nyní plán dalšího postupu, ten se bude tvořit až podle nastalé situace.
K záměru ministerstva zřídit obecně prospěšnou společnost, která by prováděla řízenou komercializaci prostředí školského intranetu, existují jen kusé, neoficiální informace. Z jakých zdrojů jste vycházeli při své zásadní kritice?
Tak existují nějaké zprávy PR agentur, v nichž vrchní ředitel Fránek vysvětluje, jaké záměry „ópéska“ má. Ale vy jste na svou otázku v podstatě odpověděl sám. Zastavení vzniku společnosti požadujeme paradoxně právě proto, že těch informací je strašně málo, právě proto, že návrh vůbec nebyl konzultován s odbornou školskou veřejností. Vždyť je to projekt o školství bez školství! Důvod vzniku petice byl tedy ten, že máme obavy z tak velkého kroku někam do neznáma.
Probíhá mezi vámi a druhou stranou, čili ministerstvem a generálním dodavatelem, po zveřejnění petice nějaká komunikace?
Zatím žádná, kromě tiskových zpráv a reakcí, že naše obavy jsou zbytečné. Ale k partnerskému obrácení a vysvětlení věci nedošlo.
Vaše požadavky se do značné míry kryjí s výhradami pravicových poslanců. Podepsal petici někdo z nich?
Pokud je mi známo, žádná politická strana v tomto směru nevystupuje, a naše akce rozhodně není postavena tak, že bychom hájili zájmy jakýchkoli stran. Ústní podporu sice od některých jednotlivců máme, ale to pro nás neznamená žádný posun. Vím, že tato předvolební doba je pro petici poněkud nešťastná, jenže ony závažné kroky probíhají právě teď. Takže my jsme nebyli těmi, kteří akci načasovali před volby, my pouze reagujeme na situaci.
Nicméně – máte od pravicových poslanců nějaké signály, zda jejich strany chtějí v případě účasti v nové vládě nějak přehodnotit realizaci SIPVZ?
To bohužel nemáme, protože takové signály nyní nikdo nevyšle. Samozřejmě se také obáváme, jestli by nešlo jen o součást předvolební kampaně, takže v tomto jsme opatrní. O to víc se snažíme zmobilizovat odbornou veřejnost, která by působila na jakoukoli vládu vzniklou po volbách, aby udělala v projektu pořádek a narovnala, co se dosud pokřivilo. To se týká víceméně všech bodů petice kromě nejaktuálnějšího požadavku na zastavení vzniku obecně prospěšné společnosti, tak jak je popisována v těch několika málo zveřejněných informacích.
Vít Šebor
0 komentářů:
Okomentovat