Radek Sárközi: Internetové stránky (nejen) pro češtináře

úterý 21. května 2002 ·

Rád bych upozornil na zajímavé internetové stránky, které by mohli využít češtináři všech stupňů našich škol k přípravě na výuku nebo přímo v ní. Své tipy jsem rozdělil podle základních složek předmětu český jazyk a literatura na oblast jazykovou, slohovou a literární.
Rád bych upozornil na zajímavé internetové stránky, které by mohli využít češtináři všech stupňů našich škol k přípravě na výuku nebo přímo v ní. Své tipy jsem rozdělil podle základních složek předmětu český jazyk a literatura na oblast jazykovou, slohovou a literární
.


Některé z těchto stránek se dají použít přímo ve výuce, ale zatím není zvykem, aby hodina češtiny probíhala v počítačové učebně. Příčin je několik – nízká počítačová gramotnost učitelů, nedostupnost počítačů na školách, vysoký počet studentů ve třídách, neznalost problematiky internetu atd. Je to škoda, protože studenti mají většinou k počítačům velmi pozitivní vztah a podle mých zkušeností je pro ně výuka v počítačové učebně minimálně zajímavým zpestřením hodin češtiny.


Jazyk

Internetových stránek o mluvnici nebo dalších tématech jazykového učiva není mnoho. Nejkvalitnější jsou stránky Ústavu pro jazyk český AV ČR, na kterých najdete nejen základní informace o této instituci, ale také jazykovou poradnu s výkladem celé řady češtinářských oříšků a průběžné výsledky prací na staročeském slovníku. Nedávno vznikl speciální internetový portál pro lingvisty Lingva nova, na kterém najdete hlavně odborné informace, a obsáhlý web Bohemistika, který mapuje novinky v této jazykovědné disciplíně a obsahuje odkazy na bohemistická pracoviště u nás i ve světě.

Na internetu také najdeme celé slovníky, především encyklopedie. Zkrachovalý projekt Diderot mohou dobře nahradit všeobecné encyklopedie Co je co nebo Vševěd. Elektronickou verzi mají také encyklopedie z produkce nakladatelství Libri (Kdo byl kdo v našich dějinách, Po kom se jmenujeme atd.). Na internetu jsou ovšem i slovníky jazykové. Kromě výše zmíněného staročeského slovníku je to především Český národní korpus a řada slovníků překladových.

Kromě těchto profesionálních webů existuje i řada stránek amatérských. Jejich autory jsou většinou studenti, a proto nemají příliš vysokou úroveň a často obsahují i věcné chyby. Jde o nejrůznější referáty a přípravy k maturitě, které najdeme například na webu Maturita. Za návštěvu ovšem stojí veselá internetová prezentace Gustav pro jazyk český.

Na stránkách obecně prospěšné společnosti SCIO najdete demo lekce výukového kurzu k maturitě a přijímacím zkouškám z češtiny. Doporučuji tyto stránky sledovat pravidelněji, protože občas bývají zdarma dostupné všechny lekce tohoto kurzu!


Sloh

Výhradně slohovým učivem se bohužel nezabývá žádná speciální internetová stránka. Na internetu ale najdete velké množství textů z nejrůznějších oblastí.

Pro výuku publicistického stylu můžete využít elektronické verze známých deníků (Lidové noviny, Mladá fronta DNES…), časopisů (Reflex, produkce vydavatelství Stratosféra…) a tzv. průběžníků (Britské listy, České noviny, Neviditelný pes…). Také vám doporučuji svůj seriál článků Jak se dělá školní časopis zde na České škole.

Zajímavé podklady na internetu najdete i pro administrativní styl. Jsou to především různé formuláře, vzory smluv, zákony (zakony.ihned.cz, www.zakonik.cz/zdarma.html) atd.

Styl prostě sdělovací mohou ilustrovat např. inzeráty v Annonci, komunikace prostřednictvím krátkých textových zpráv, e-mailu, chatu a dalších komunikačních nástrojů (ICQ, NetMeeting). Studenti mohou také vyhledávat vlaková a autobusová spojení v on-line jízdních řádech.

Útvary odborného stylu (studie, přednášky…) najdeme například na stránkách Ústavu pro jazyk český AV ČR a dalších vědeckých institucí.

Nejvíce je ale na internetu zastoupen styl umělecký. Najdeme tu ukázky z tvorby významných spisovatelů i jejich kompletní díla. To už se ovšem dostáváme k poslední složce učiva – literatuře.


Literatura

Na internetu je skutečně obrovské množství literárních textů, a proto doporučuji používat pro jejich rychlé nalezení fulltextové vyhledávače jako je Google nebo Atlas. Existuje i speciální katalog literárních děl České texty elektronicky, který vám může při hledání pomoci. Další možností je navštívit portál Česká literatura na Internetu, na kterém najdete nejen ukázky literárních děl, ale také velmi obsáhlý seznam odkazů na další internetové stránky o literatuře, manifesty uměleckých směrů, recenze atd. Podrobný katalog literárních webů najdete také na stránkách projektu Potápěč. Na aktuální informace o světové literatuře se zaměřuje portál iLiteratura.

Vlastní stránky má též řada literárních časopisů. K nejlepším patří TvarHost. Literární noviny zatím elektronickou verzi nemají. Bohužel ani odborné časopisy dosud (přes obrovské výhody) nemají svoje internetové verze. Buď je na internetu nenajdete vůbec, nebo je zde vystaven pouze obsah jednotlivých čísel (Česká literatura). Světlou výjimkou je Zpravodaj katedry bohemistiky PF UJEP v Ústí nad Labem.

Na internetu mohou studenti prakticky okamžitě publikovat vlastní literární díla. Slouží k tomu například systém Písmák. Nutno ovšem podotknout, že zde zveřejňovaná produkce nebývá dvakrát kvalitní… Ostatně, amatérských webů, které se zabývají literaturou, najdeme už na internetu stovky. Asi nejnavštěvovanějším je encyklopedie Literatura kvalitně, čítající přes tisíc spisovatelů!

Učitel by měl ale používat pouze weby profesionální. Osnovy předmětu český jazyk a literatura pro gymnázia najdete na stránce Elektronické učebnice. Za návštěvu určitě stojí portál Divadlo, stránky Ústavu pro českou literaturu AV ČR a pro rozšíření kulturního povědomí doporučuji navštívit internetovou stránku Art Museum, která pojednává o výtvarném umění.


Závěr

Doufám, že tyto stránky navštívíte a že je využijete ke zpestření nebo zkvalitnění výuky. Některé weby se do tohoto rozdělení nevměstnaly, ale rozhodně stojí za návštěvu. Jde především o knihovny, internetová knihkupectví (Vltava, Kosmas), antikvariáty (Bazar knih) a nakladatelství beletrie i učebnic (NonLibri, Petrov, Tobiáš, www.volny.cz/ucebnice.kzl). Určitě se na ně podívejte!

Radek Sárközi

0 komentářů:

Články dle data



Učitelské listy

Nabídka práce

Česká škola - portál pro ZŠ a SŠ

Česká škola poskytuje svým čtenářům diskusní prostor k vyjádření názorů na školskou problematiku. Tyto příspěvky se nemusí shodovat se stanoviskem redakce České školy a jsou uveřejňovány jako podnět k dalším diskusím.

Obsah článků nemusí vyjadřovat stanovisko redakce nebo vydavatele Albatros Media, a.s.


Všechna práva vyhrazena.

Tento server dodržuje právní předpisy
o ochraně osobních údajů.

ISSN 1213-6018




Licence Creative Commons

Obsah podléhá licenci Creative Commons Uveďte autora-Neužívejte dílo komerčně-Nezasahujte do díla 3.0 Česká republika, pokud není uvedeno jinak nebo nejde-li o tiskové zprávy.



WebArchiv - archiv českého webu



Tyto webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace o tom, jak tyto webové stránky používáte, jsou sdíleny se společností Google. Používáním těchto webových stránek souhlasíte s použitím souborů cookie.