Milan Hausner: Jak na počítač – vlastně na ECDL Start

středa 29. května 2002 ·

LANGMaster právě uvádí na trh nový titul, který by vás měl úspěšně připravit k testům ECDL Start. Ano, to je ten certifikát, který by mělo podle plánů SIPVZ získat 75 procent učitelů. Můžeme tedy předpokládat, že produkt bude zanedlouho školám nabízen.

Multimediální titul Jak na počítač obsahuje dva CD-ROMy s ucelenými učebními materiály, jejichž úspěšné absolvování by mělo uživatele připravit k testům na certifikát ECDL Start. Titul bere zřetel na 4 moduly ECDL, které mají být obsahem školení (a testů) učitelů základní úrovně (Z) Projektu I SIPVZ. Jsou to moduly 1 – Základní pojmy informačních technologií, 2 – Práce s počítačem a správa souborů, 3 – Textový editor, 7 - Služby informačních sítí.

Bohužel, ke dni psaní tohoto článku nebyla dosud schválena a zveřejněna metodika Projektu I, a je tedy obtížné odhadovat, jak konkrétně budou školení probíhat a jak široce budou podobné pomůcky využitelné. Na okraj též poznamenávám, že ECDL dosud nemá v systému českého školství žádné legislativní postavení. Je mezinárodně uznávaným certifikátem počítačové dovednosti, nemá však charakter kvalifikace či aprobace podle Vyhlášky o učitelské způsobilosti či podle jiného platného předpisu MŠMT.


Známý obsah v novém zpracování

Veškerý vzdělávací obsah disku je v podstatě převzat ze známé publikace nakladatelství Vogel Publishing Řidičák na počítač. Grafika programu je velmi přehledná i pohledná. Skvělé je plánování výuky a rozdělení na jednotlivé dny, vyhodnocování obsahu podle probrané látky nebo okamžité procentické vyhodnocení výsledků. Pro začátečníka jsou velmi názorné videoklipy, které vysvětlují základní dovednosti a postupy.


Nikde jsem ale nenašel opravdový závěrečný test jednotlivých modulů. Chyba, kterou jsem vytýkal podobným produktům Grady (viz nedávnou recenzi), že test je postaven kvantifikačně, a ne prakticky, se vyskytuje i tady. Jistě, je mnohem složitější naprogramovat kontrolu správnosti praktického postupu než kontrolu zaškrtnutí správné odpovědi.


Jak na počítač využívá tzv. vzdělávací procesor LANGMaster .NET, což je jednotné prostředí pro prezentaci výukových dat, založené na technologii Microsoft .NET. Školám je tato platforma známá už z cédéček edice Dobrodružství poznání, dodaných v tzv. ministerském balíčku. Procesor byl od té doby vylepšen a je nyní přehlednější a pochopitelnější než jeho první verze. Práce s původním LANGMaster .NET byla totiž natolik složitá, že některé školy přestaly Dobrodružství poznání používat právě pro technické problémy. Vzhledem k jeho celkovému řešení a pedagogickým možnostem je to opravdová škoda.

Díky použité technologii budete moci stejný výukový kurz absolvovat i v internetové podobě na www.jaknapocitac.cz nebo www.ridicaknapocitac.cz (úplný on-line kurz bude k dispozici až během prázdnin). Má to však jeden háček: vzhledem k použitým videoklipům a celkové grafické náročnosti musíte mít zatraceně rychlé připojení.


Použití ve škole

Jak na počítač bude možné nainstalovat na školním serveru s přístupem pod uživatelskou registrací. (Zatím je na trhu jen verze pro jednu stanici. Síťová, multilicenční verze má být brzy k dispozici). Stejně jako u produktů Grady si umím představit využití tohoto produktu jako doplňkových materiálů pro školení Z. Ostatně, pro ně a pro školení pracovníků veřejné správy je Jak na počítač asi dosti cíleným produktem. Proto chybí např. výuka tabulkového kalkulátoru, i když právě ten činí začátečníkům největší problémy – tento modul totiž ve školení Z není. Zbývající moduly ale mají být součástí následného disku. (Sylabus ECDL najdete na stránkách ČSKI). Výhodou tohoto produktu vůči titulům Grady je jeho orientace na základní dovednosti v operačním systému Windows (na pohyb myší, tisk, práci s adresáři apod), které mnohým učitelům chybí.

Jak na počítač může být i užitečný pomocník učitele informatiky na základní škole. Neumím si ale tento produkt představit jako samostatný výukový prostředek, kterým budou žáci klikat až ke konečnému osvojení všech počítačových dovedností.

Součástí balení jsou 2 CD-ROMy, uživatelská příručka a přístup na bezplatnou „horkou linku“. Produkt je nutno zaregistrovat do třiceti dnů od nainstalování.

Minimální konfigurace: procesor Pentium 166 MHz, 64 MB operační paměti, 20 MB na disku,
rozlišení 800x600 High Color, zvuková karta, CD-ROM mechanika, MSIE 5.5, Windows 9x/ ME/ 2000/ NT/ XP



Milan Hausner

0 komentářů:

Články dle data



Učitelské listy

Nabídka práce

Česká škola - portál pro ZŠ a SŠ

Česká škola poskytuje svým čtenářům diskusní prostor k vyjádření názorů na školskou problematiku. Tyto příspěvky se nemusí shodovat se stanoviskem redakce České školy a jsou uveřejňovány jako podnět k dalším diskusím.

Obsah článků nemusí vyjadřovat stanovisko redakce nebo vydavatele Albatros Media, a.s.


Všechna práva vyhrazena.

Tento server dodržuje právní předpisy
o ochraně osobních údajů.

ISSN 1213-6018




Licence Creative Commons

Obsah podléhá licenci Creative Commons Uveďte autora-Neužívejte dílo komerčně-Nezasahujte do díla 3.0 Česká republika, pokud není uvedeno jinak nebo nejde-li o tiskové zprávy.



WebArchiv - archiv českého webu



Tyto webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace o tom, jak tyto webové stránky používáte, jsou sdíleny se společností Google. Používáním těchto webových stránek souhlasíte s použitím souborů cookie.