Dotaz: Zákoníkem práce jsou stanovena omezení při uzavírání termínovaných pracovních poměrů. Takový pracovní poměr nelze sjednat s absolventy škol Za absolventa se přitom považuje ten, kdo po absolvování školy nebyl více než dva roky zaměstnán v pracovním nebo obdobném poměru. Má se chápat (…)
Zákoníkem práce jsou stanovena omezení při uzavírání termínovaných pracovních poměrů. Takový pracovní poměr nelze sjednat s absolventy škol. Za absolventa se přitom považuje ten, kdo po absolvování školy nebyl více než dva roky zaměstnán v pracovním nebo obdobném poměru. Má se chápat tímto obdobným poměrem činnost konaná na základě některé z dohody o pracích konaných mimo pracovní poměr, která byla pro absolventa školy jeho jediným zaměstnáním?
Zákoník práce skutečně obsahuje uvedená omezení a v § 30 odst. 2 písm. a) stanoví: „Pracovní poměr na dobu určitou nelze sjednat s absolventy středních a vysokých škol, odborných učilišť a učilišť vstupujícími do pracovního poměru na práci odpovídající jejich kvalifikaci; absolventem se rozumí zaměstnanec, jehož celková doba zaměstnání v pracovním nebo obdobném poměru nedosáhla po úspěšném ukončení studia (přípravy) dvou let, přičemž se do této doby nezapočítává doba vojenské základní (náhradní) služby a civilní služby nahrazující tuto službu, doba mateřské a další mateřské dovolené a doba, po kterou zaměstnavatel podle § 127 odst. 2 omluvil nepřítomnost muže v práci, protože mu příslušel rodičovský příspěvek.“
Obdobným poměrem se pro účel aplikace § 30 zákoníku práce rozumí jednak služební poměr (např. vojáka z povolání nebo služební poměr příslušníků ozbrojených bezpečnostních sborů – Policie ČR apod.), jednak pracovní vztah člena družstva, který je součástí jeho členství v družstvu.
Dohody o pracích konaných mimo pracovní poměr, které jsou právně upraveny v § 232 a násl. zákoníku práce, jsou pracovněprávním vztahem, jehož trvání se do celkové doby zaměstnání nezapočítává.
Vít Berka
0 komentářů:
Okomentovat