Dotaz: Žákyně deváté třídy si nechala udělat piercing na obočí. Když jsem poukázala jako její třídní na nevhodnost takového jednání, prohlásila, že ve školním řádu nic takového není. Jak bych se měla zachovat?
V § 15 vyhlášky č. 291/1991 Sb., o základní škole, ve znění pozdějších předpisů, se stanoví, jaká ustanovení obsahuje školní řád. Školní řád obsahuje zejména ustanovení o chování žáků, docházce do školy, povinnostech žáků chránit zdraví své i svých spolužáků, plnění dalších pravidel vnitřního režimu školy, provozu školy a povinnostech pracovníků školy.
Vzhledem k těmto ustanovením a k tomu, že tento výčet je pouze demonstrativní (viz slovíčko zejména), je podle našeho názoru možné upravit v rámci školního řádu i určité požadavky na oblečení žáků či nošení ozdobných předmětů. Nošení různých ozdobných předmětů, včetně piercingových šperků, úzce souvisí s otázkou bezpečnosti a ochrany zdraví žáků, kterou jsou povinny zajišťovat i školy ve smyslu § 49 školského zákona. Týká se to zejména předmětu tělesná výchova, kdy žák může ohrozit zdraví své i svých spolužáků. Lze též mít za to, že za případný úraz žáka vzniklý v důsledku nošení ozdobného předmětu by škola, která jinak za úrazy žáků vzniklé při vyučování odpovídá, neodpovídala.
Problémy související s nošením piercingových šperků žáků ZŠ je nutno řešit ve spolupráci s rodiči. Ale i na středních školách žáci mnohdy zvažují, zda budou provokovat nošením piercingových šperků, minimálně ne k závěrečným zkouškám. Samotní podnikatelé v oblasti piercingu uvádějí, že pro některé činnosti (sportovní) či povolání se piercingové šperky prostě nehodí. Pro zpestření citujeme z jednoho školského řádu, který byl publikován ve Věstníku z roku 1936: Oděv žáků a jejich zevnějšek má být čistý, slušný a pro školskou práci vhodný.
Článek vyšel v časopise Moderní vyučování.
Emil Halla
0 komentářů:
Okomentovat