Na České škole přibyla další nabídka: výběrový archiv volně šiřitelných výukových programů. V době, kdy naše školy obracejí každou korunu, je výpomoc výukovými freewary jistě vítaná. Vyzkoušíte je?
Nyní, po otevření článku, vidíte v pravém sloupci nový boxík Archiv výukového SW - výběr nejlepšího volně šiřitelného softwaru ke stažení, který je viditelný v celé sekci ICT ve škole. Jednotlivé výukové programy jsou pak řazeny jednoduše podle základních oborů – školních předmětů. Každý program pak v abstraktu obsahuje základní charakteristiku, po kliknutí se otevře stručná recenze, odkaz na stažení přímo ze serveru České školy a také odkaz na primární zdroj. Možnost stažení přímo z našeho serveru jsme zvolili především proto, aby využívání archivu nebylo závislé na změnách, případně celkové „životnosti“ stránek s primárním zdrojem – zkušenosti s nejednoduchou správou odkazů v našem Průvodci vzdělávacími stránkami, které houfně vznikají a často zase rychle zanikají, to doporučují.
Základem tohoto archivu je diplomová práce Mgr. Petra Hladiše, která vznikla na Fakultě informatiky MU a jež se právě volně šiřitelnými výukovými programy zabývá (vážnějším zájemcům o problematiku ji doporučujeme - ve formátu pdf ke stažení zde). Oproti klasickým „download-serverům“, které se pochopitelně snaží přinést co nejúplnější seznam všech existujících programů, jsme na České škole zvolili takový model, aby ke každému programu našel uživatel i stručnou recenzi s informacemi o jeho možnostech a požadavcích. Kromě toho je archiv výběrový: na jeden zařazený program připadlo i několik podobných testovaných, které však podle našeho názoru z různých důvodů pro běžné použití ve škole nevyhovují (snahou např. bylo soustředit především české a slovenské programy). To však neznamená, že by počet programů byl finální - samozřejmě existuje (a doufejme i vznikne) mnoho dalších, které zasluhují popis a zařazení do archivu.
Nabídka programů k jednotlivých předmětům je ovšem značně nevyvážená. Nejlépe jsou zastoupeny přírodovědné obory (zejména matematika), u kterých se pro zpracování ve výukovém programu nabízí mnoho jevů. Naopak humanitní předměty jsou tradičně zastoupeny dosti slabě; mnoho programátorů k nim blízký osobní vztah patrně nemá …
Jako u každé nové funkce, tak i v případě tohoto archivu se jistě zpočátku objeví nějaké chybky, které se budeme snažit co nejdříve eliminovat (ještě během dneška bude navíc nabídka doplňována). Připomínky k funkčnosti, ale i obsahu, si prosím nenechávejte pro sebe, ale pište nám je – zde do diskuzního fóra pod článkem, do formuláře přání a stížností či na redakční adresu info@ceskaskola.cz.
redakce
0 komentářů:
Okomentovat