redakce: Diskuzní téma 2

úterý 7. listopadu 2000 ·

Projektové vyučování – převrat, nebo bublina?
Zastánci projektů tvrdí, že je ideálním prostředkem k osvojování si nové látky aktivní cestou, tedy žáky samými. Proti tomu lze slyšet (a číst), že projekt až dodatečně propojuje, co žáci poznali v jiných předmětech, a je tedy vhodný především k opakování již známé látky. Napište nám svůj názor!

Projektové vyučování – převrat, nebo bublina?

S devadesátými lety vtrhla do českého školství metoda projektu. William Kilpatrick, jeden z duchovních otců této metody, jež byl do té doby marxistickou pedagogikou označován za představitele „buržoazní“ (tedy překonané) pedagogiky, byl náhle postaven na piedestal učitelského zajmu.

Některé školy se svým zaměřením na projektovou výchovu dokonce profilovaly a staly se mediálně známými (ZŠ Obříství), jinde šli učitelé cestou nejmenšího odporu a za projekt označili každý školní výlet či exkursi, aby vyhověli momentálnímu vkusu vedení či částečně poučených rodičů. Dnes se běžně setkáváme s hodinovými projekty.

Metoda projektu má jistě svá neoddiskutovatelná pozitiva, jinak by se na výsluní zájmu pedagogů tak dlouho nehřála. Má ovšem také svá značná omezení a její nadbytečné užívání je někdy jen samoúčelným efektem. Zastánci projektů tvrdí, že je ideálním prostředkem k osvojování si nové látky aktivní cestou, tedy žáky samými. Proti tomu lze slyšet (a číst), že projekt až dodatečně propojuje, co žáci poznali v jiných předmětech, a je tedy vhodný především k opakování již známé látky.

Bez ohledu na tyto diskuse je stále zřejmější, že střízlivě uvažující pedagogové začínají být z projektománie unavení a mnohdy znechucení. Zdá se vám, že po právu? Jaký je váš názor na užití projektů ve výuce? Jaké máte s touto metodou zkušenosti? Jak ji hodnotíte jako rodiče, byla by při vašem zvažování výběru školy pro své dítě relevantní informace, že škola se ve velké či naopak malé míře specializuje na projekty?

Napište nám svůj názor!

Své příspěvky můžete napsat přímo zde do diskuzního fóra, nebo je můžete posílat na naši redakční e-mailovou adresu a my je vložíme za vás.

Diskuzní téma je společným projektem České školy a Moderního vyučování. Zajímavé příspěvky budou otištěny v prosincovém čísle tohoto časopisu.

Příspěvky k minulému tématu si již můžete přečíst v listopadovém vydání Moderního vyučování.

redakce

0 komentářů:

Články dle data



Učitelské listy

Nabídka práce

Česká škola - portál pro ZŠ a SŠ

Česká škola poskytuje svým čtenářům diskusní prostor k vyjádření názorů na školskou problematiku. Tyto příspěvky se nemusí shodovat se stanoviskem redakce České školy a jsou uveřejňovány jako podnět k dalším diskusím.

Obsah článků nemusí vyjadřovat stanovisko redakce nebo vydavatele Albatros Media, a.s.


Všechna práva vyhrazena.

Tento server dodržuje právní předpisy
o ochraně osobních údajů.

ISSN 1213-6018




Licence Creative Commons

Obsah podléhá licenci Creative Commons Uveďte autora-Neužívejte dílo komerčně-Nezasahujte do díla 3.0 Česká republika, pokud není uvedeno jinak nebo nejde-li o tiskové zprávy.



WebArchiv - archiv českého webu



Tyto webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace o tom, jak tyto webové stránky používáte, jsou sdíleny se společností Google. Používáním těchto webových stránek souhlasíte s použitím souborů cookie.