Zástupci soukromých škol včera vyslovili zásadní nesouhlas s návrhem celého školského zákona. Walter Bartoš, místopředseda školského výboru Poslanecké sněmovny, prohlásil, že pokud bude předložen v současné podobě, nikdo ze 63 poslanců za ODS pro něj nezvedne ruku.
Zástupci soukromých škol včera vyslovili zásadní nesouhlas s návrhem celého školského zákona, který byl koncem září postoupen na pořad jednání vládního kabinetu. Ihned po dopoledním zasedání rady a krajských zástupců soukromých škol o tom informoval předseda Sdružení soukromých škol Čech, Moravy a Slezska dr.Vladimír Zelinka spolu s místopředsedou školského výboru Poslanecké sněmovny Walterem Bartošem. Zákon je podle Bartoše "špatný, komplikovaný a má základní koncepční vady". Zdůraznil, že pokud bude předložen sněmovně v současné podobě, nikdo ze 63 poslanců za ODS pro něj nezvedne ruku. Zákon bude v Parlamentu projednáván počátkem následujícího roku.
Velmi ostrý komentář směřoval nejen proti návrhu školského zákona, ale stejně tak i vůči způsobu vyhodnocení připomínkového řízení, neboť z dvanácti závažných připomínek, které k návrhu školského zákona předložilo Sdružení soukromých škol, byl ministerstvem školství akceptován pouze jediný podnět směřující k drobnému doplnění chybějících předpisů. Sdružení soukromých škol zejména ostře nesouhlasí se zavedením jednotné školské právnické osoby závazné i pro soukromé subjekty, a trvá na zachování současného stavu právní formy dle obchodního zákona a zákona o obecně prospěšných společnostech. Za naprosto zásadní považují respektování stávajícího zákona č.306, o přidělování dotací soukromým školám, který byl schválen Parlamentem koncem minulého roku a který by měl být v souvislosti s přijetím nového školského zákona opět zrušen.
„Přijatý zákon změnil podmínky financování soukromých škol teprve od září tohoto roku, a zdá se mi naprosto paradoxní, aby pozbyl platnosti díky návrhu na zavedení jednotné školské právnické osoby, o jejíž podobě nemá doposud ministerstvo sebemenší představu“, uvedl Walter Bartoš . V obdobném duchu vyznívají i stanoviska ministra financí Mertlíka a Unie zaměstnavatelských svazů, které v rámci vnějšího připomínkového řízení k návrhu školského zákona trvají na zachování právní formy příspěvkové organizace, a u církevních škol pak dosavadního statutu neziskových organizací. „Pokud MŠMT bude rozvíjet koncepci navrhovaného řešení“, uvádí svém stanovisku ministr financí, „a i přes výhrady uvažovat o zavedení školské právnické osoby do našeho právního řádu, potom bude nutné všechny související mzdové, daňové a účetní předpisy znovu přepracovat, protože stávající legislativa pojem školské právnické osoby vůbec nezná.“
Ministerstvo školství neakceptovalo ani návrh na zachování variantního právního postavení soukromých škol v podobě společností s ručením omezeným, které při zachování tohoto právního statutu v podmínkách nového školského zákona ztratí jakoukoliv možnost finančního příspěvku na žáky ze státního rozpočtu. Z tohoto důvodu soukromé školy požadují uložit povinnost financování soukromých škol na úrovni krajů, a to jednotným normativem přímých a nepřímých nákladů srovnatelných s finanční dotací, která bude poskytována církevním, obecním a krajským školám.
Sdružení soukromých škol vyslovilo obdobně vážné výhrady k povinnému zřízení školských rad v soukromých školách a k likvidaci víceletých gymnázií, které by vedly nejen k zavedení jednotné školy, ale současně i k přímému řízení činnosti soukromých škol zástupci rodičů a samosprávných orgánů, které v konečném důsledku ovšem nenesou za chod soukromých škol žádnou finanční ani právní odpovědnost. Poměrně rozsáhlá pravomoc by mimo jiné umožňovala školské radě i na soukromých školách nejen schvalovat návrh rozpočtu a dlouhodobý záměr činnosti školské právnické osoby, ale i podávat návrh na odvolání ředitele soukromé školy a požádat místně příslušný orgán státní správy o provedení kontroly hospodaření.
Dle návrhu školského zákona pak školy a školská zařízení zřízené jako školské právnické osoby nesmí svůj hospodářský výsledek použít ve prospěch zřizovatele nebo členů jejich orgánů a musí ho použít na poskytování vzdělávání. V této souvislosti místopředseda školského výboru Bartoš zdůraznil, že „jenom toto ustanovení návrhu školského zákona je schopno způsobit zánik většiny soukromých škol“.
K návrhu nového školského zákona má výrazné výhrady i hlavní koordinátor Bílé knihy profesor Jiří Kotásek, který koncem září na dvoudenním mezinárodním semináři o odborném školství kritizoval jeho dosavadní podobu, která se značně liší od koncepčního materiálu ministerstva, jehož zpracováním byl pověřen ministrem školství na jaře tohoto roku.
redakce
0 komentářů:
Okomentovat