Stanice BBC na internetu nedávno přinesla zajímavý článek o vztahu rodičů k činnostem dětí na internetu. Článek shrnuje výsledky rozsáhlého anketního průzkumu několika britských novin. Výsledky jsou zarážející – a vlastně ani ne! BBC nedávno přinesla zajímavý článek o vztahu rodičů k činnostem dětí na internetu. Článek shrnuje výsledky rozsáhlého anketního průzkumu několika britských novin. Výsledky jsou zarážející – vlastně ani ne! Podle zveřejněných výsledků pouze jeden z sedmi rodičů ví o tom, co jeho dítě na internetu dělá. Děti prý mají v podstatě volný přístup k pornografii, grafickému násilí a mohou se velmi snadno stát terčem zájmu různých pedofilů. Takový nedostatek dohledu je až zarážející.
Na druhé straně právě neschopnost rodičovské kontroly je důkazem, že děti si osvojují nové technologie mnohem rychleji než dospělí. Mohou jistě internet využívat i k plnění školních povinností, i když…
The Internet Access Report tvrdí, že 52 % rodičů je přesvědčeno, že děti s pomocí internetu dělají domácí úkoly a 44 % rodičů si myslí, že děti posílají emaily svým kamarádům. Jinak ale nemají skoro žádnou představu. Rodiče ale také upozornili na skutečnost, že děti využívající internet se mnohem méně dívají na televizi. Za nejoblíbenější však mají herní servery. Výzkum zahrnoval kolem 2000 osobních rozhovorů s překvapivým zjištěním, že prakticky všechny děti zahrnuté ve výzkumu měly k internetu přístup (doma nebo ve škole).
Jednoznačným závěrem celého průzkumu je ale skutečnost, že rodiče nemají v obecném měřítku ani nejmenší ponětí o tom, k čemu je internet dětem dobrý.
Víme, jak naše české děti využívají internet? Žádné objektivní údaje samozřejmě nemám, protože neexistují …vyjma naší vlastní školní ankety. Nezbývá mi tak než věřit, že mladý adept internetové žurnalistiky Martin Fencl se svými kamarády reprezentuje opravdovou dětskou internetovou komunitu. Nechci totiž ztrácet iluze.
Milan Hausner
0 komentářů:
Okomentovat